Csökkent étvágy a babánál? Mi tegyek?
„A fiam hirtelen mintha elveszített volna minden érdeklődést az étel iránt – épp csak csipeget, és alig várja, hogy kinn legyen az etetőszékből. Talán beteg?”
Valószínűbb, hogy a természet karbantartó diétára fogta
Ugyanis ha továbbra is úgy táplálkozna, mind eddig, és ugyanolyan mértékben gyarapodna, hamarosan nem úgy nézne ki, mint egy kisgyerek, hanem mint a kisgömböc. A csecsemők többsége egy év alatt megháromszorozza a születési testsúlyát, a második évben pedig már csak az egyharmadával növeli. A jelenlegi étvágytalanság azt jelenti, hogy a szervezete felkészül a kisebb súlygyarapításra.
Ebben az életkorban más tényezők is befolyásolják az étkezési szokásokat
Az egyik abban áll, hogy a gyerek egyre jobban érdeklődik a világ iránt. Élete első évében az anyaölben vagy az etetőszékben töltött étkezési idők az élet fénypontjai voltak. Most már csak a vágtázást megzavaró kényszerszünetek, mikor egy tányér kása miatt tétlenül kell ülnie, ahelyett hogy a bokros teendői után mehetne (hisz annyi dolga volna, annyi helyen kéne körülnéznie, annyi huncutságot csinálnia, hogy az egész nap se elég rá).
Az erősödő önállóság befolyásolhatja a gyerek ételhez való viszonyát
A totyogókor küszöbén egy gyerek képes olyan elhatározásra jutni, hogy a mamája helyette ezután ő lesz az úr az asztalnál. A következő hónapokban sokat fog változni a gusztusa: egy hétig mindenhez sajtot kér, a következő héten semmin nem lehet egy szemernyi se. Az étrend összeállításában jobb elfogadni a diktatúrát (ameddig tápláló ételeket rendel), mint megvívni vele.
A szélsőséges igények le fognak csillapodni (bár javulás előtt még rosszabbodhatnak). A kanál is a szabadság tárgya lesz: ha a kanalazás feladatát még nem adtuk volna át a gyereknek, itt az idő. Hadd etesse magát (ha tudja) a saját kanalával, hadd tömjön magába kézzel ehető ételeket.
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- Mi alapján válasszunk cumisüveget?
- A tápszer – Hogyan készítsük el a tápszert?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Talán azért sztrájkol, mert nem szereti, hogy az etetőszékbe van száműzve
Ha így állna a helyzet, próbáljuk biztonságos magasítóval ellátott széken az asztalhoz ültetni. Az is lehet, hogy nem képes olyan sokáig egy helyben ülni, mint a többiek. Ebben az esetben vagy csak akkor ültessük fel a székre, ha már tálalva van, s ha elkezd izegni-mozogni, engedjük szabadon (de a saját ebédünk közben is tartsuk szemmel), vagy etessük meg előre.
Vannak gyerekek, akik a fogzás – főleg az első őrlőfogak érkezése – miatt ideiglenesen elvesztik az étvágyukat, emiatt azonban nincs ok semmi aggodalomra. Ha az étvágytalanságot ingerlékenység, ujj rágás és a fogzás egyéb tünetei kísérik, szinte biztosra vehetjük, hogy amint jobban érzi magát, az étvágya is visszatér. Akkor sem kell aggódni, ha könnyebb betegség, például nátha, hőemelkedés miatt megy el az étvágya. Ez jellemző tünet, és a betegséggel együtt elmúlik. Ha azonban a gyerek megállt a súlygyarapodásban, ha véznának, gyengének tűnik, kedvetlen, ingerlékeny, törékeny a haja, a bőre sápadt és száraz, szólni kell az orvosnak.
Bár a növekedési ütem lassulásával járó étvágycsökkenés ellen semmit nem lehet (és nem is szabad) tenni, van néhány módszer, amelynek segítségével gondoskodhatunk arról, hogy a gyerek ekkor is megkapja, amire a szervezetének szüksége van.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.