Felfordulás a lakásban – „rendetlen” baba?
„Most, hogy a fiam mászik, mindenbe belekapaszkodik és felhúzódzkodik. Nem tudok lépést tartani vele és a rendetlenséggel, amit csinál! Legyek vele szigorúbb – és próbáljak nagyobb rendet tartani – vagy adjam fel végképp?”
Lehet a felfordulás a mi legnagyobb ellenségünk, azonban egy vállalkozó szellemű babának a legjobb barátja. Egy kényszeresen rendben tartott otthon körülbelül annyi érdekességet kínál egy újonnan mozgékonnyá váló babának, mint például egy tavacska Kolumbusz Kristóf számára, vagy egy elővárosi parkoló Gullivernek.
Ésszerű keretek között (nem kell megengednünk, hogy a baba széttépje a folyószámla-kivonatunkat vagy átprogramozza a kézi számítógépünket) és biztonsági megfontolások mellett engednünk kell, hogy a baba kiterjessze és kielégítse a kíváncsiságát, miközben az izmait gyakorlatoztatja. Az, hogy engedjük szabadon csatangolni – és rámolni -, legalább olyan fontos az értelmi, mint a fizikai fejlődésében.
Ezt realitásként kellene elfogadnunk a mentális egészségünk érdekében; kisgyerekes szülők, akik harcolnak ez ellen, és küzdenek azért, hogy a házat olyan rendben tartsák, mint a baba előtti korszakban, azok csalódni fognak – soha véget nem érő frusztrációnak és szorongásnak néznek elébe.
Tehetünk azonban lépéseket azért, hogy a realitásokkal könnyebben megbirkózzunk
Kezdjük a biztonsággal
Nem akkora baj, ha a kicsi szétszórja a fehérneműt a hálószoba padlóján, vagy pelenkákból házat épít a konyhai linóleumon, de az már baj lehet, ha sörösüvegeket kocogtat egymáshoz, hogy lássa, mi történik, vagy ha a klóros tisztítószert a szőnyegre önti. Tehát mielőtt szabadon eresztjük a babát, győződjünk meg arról, hogy a ház biztonságos a számára, és biztonságban van tőle.
Fékezzük meg a káoszt!
Kényszeres énünk sokkal boldogabb lesz, ha a felfordulást megpróbáljuk egy vagy két szobára vagy területre korlátozni. Ez azt jelenti, hogy a babát csak a saját szobájában és talán a konyhában, a nappaliban engedjük szabadon – bárhol, ahol a legtöbb időt töltjük el együtt. Csukjuk be az ajtókat vagy a bababiztos rácsokat a terület bekerítése céljából. Természetesen ha kis lakásban lakunk, talán nem is tudunk ilyen korlátokat felállítani; ehelyett jobb, ha beletörődünk a nappali rendetlenségbe és az éjszakai takarításba.
Csökkenthetjük a felfordulás lehetőségét azzal is, ha a baba számára elérhető polcokon a könyveket szorosan beékelve rakjuk fel, és az ő elpusztíthatatlan könyvei közül néhányat elöl hagyunk olyan helyen, ahol elérheti és könnyen leveheti, zárjuk le a leginkább sebezhető fiókos szekrényeket és komódokat (különösen azokat, amelyek törékeny, értékes vagy veszélyes tárgyakat rejtenek) bababiztos biztonsági zárakkal; tegyünk el minden csecsebecsét az alacsony asztalokról, csak néhány olyat hagyjunk elöl, amit nem sajnálunk.
Tartsunk fenn számára egy speciális fiókot vagy szekrényt, ez legyen az övé, és töltsük meg izgalmas dolgokkal, mint például papírcsészékkel és papírtányérokkal, fakanalakkal, fémcsészével vagy fazékkal, műanyag mérőkancsókkal és üres dobozokkal.
Ne erezzünk bűntudatot azért, mert nem engedjük neki, hogy feldíszítse a fürdőszobát rúzsokkal és borotvahabbal, vagy nem engedjük, hogy kitépje a lapokat a kedvenc könyveinkből, hogy kiszórja a gabonapelyhet a dobozokból a konyhapadlóra, és általában az ő ízlése szerint díszítse ki az otthonunkat. A korlátok felállítása nemcsak a mi lelki nyugalmunk megőrzését segíti, de a baba fejlődését is – a gyerekek valójában tanulnak abból, ha határokat szabunk nekik -, és arra a fontos leckére tanítanak, hogy más embereknek, még a szülőknek is, van tulajdonuk és vannak jogaik.
Tartsuk vissza magunkat
Ne kövessük mindenhová a babát, amerre pusztító szélvészként halad, és ne tegyünk mindent azonnal vissza a helyére. Ez megzavarj a őt, olyan érzést keltve benne, mintha minden cselekedete nemcsak elfogadhatatlan, hanem alapvetően hiábavaló is lenne. Ez frusztráló lesz számunkra is, ha azonnal újra lerombolja azt, amit mi helyrehoztunk. Ehelyett egy nap kétszer komolyabban rakjunk rendet, egyszer a reggeli játszóidő után, amíg szundít vagy a járókában/etetőszékben van, és egyszer kora este, vagy amikor ágyba került.
Tanítsuk rendre, újra és újra
Ne vele együtt végezzük a nagytakarítást, de minden játék után vegyünk fel néhány holmit vele együtt, hangsúlyozottan kérjük (még akkor is, ha túl fiatal a mondanivaló pontos megértéséhez): „Segítesz apának felvenni ezt a játékot és a helyére tenni?”
Nyújtsunk oda neki egy kockát, hogy tegye vissza a dobozba, vagy adjunk egy lábost, és tegye be ő a konyhaszekrénybe, vagy egy összegyűrt papírt dobjon ő a szemétkosárba, és minden próbálkozását tapsoljuk meg. A következő években sokkal inkább a zűrzavarhoz fog hozzájárulni, mint a rendhez, azonban ezek a korai leckék segítenek majd neki megérteni, hogy amit elővettünk, annak a helyére is kell kerülnie valahogy.
Hagyjuk nyugodtan rámolni!
Ne panaszkodjunk folyton a rendetlenség miatt, amit a kicsi csinál, és ne okozzunk neki olyan érzést, hogy a természetes kíváncsiságának kifejezése („Mi fog történni, ha a bögre tejet felfordítom? Ha kirámolom ezeket a ruhákat a fiókból, mit fogok találni alattuk?”) rossz, vagy azt jelenti, hogy ő rossz. Ha valami olyasmit tenne, amit nem akarunk megengedni, akkor ezt tudassuk vele – de tanáraként, nem túrájaként.
Nem tarthatjuk vissza, de ne tartsunk vele
Ne jussunk arra a következtetésre, hogy amúgy is vesztes csatában harcolunk, ezért hagyjuk a felfordulást elhatalmasodni, és inkább nem törődünk vele. Ha így élünk, az nem tesz jót az általános morálnak, és a babának sem használ.
A babának jót tesz, ha engedjük, hogy rendetlenséget csináljon, de nem tesz jót, ha mindig zűrzavar veszi körül. Biztonságérzetet ad neki a tudat, hogy lefekvéskor felfordult világot hagy maga után, reggelre kelve azonban rend fogadja. Ezenkívül még szórakoztatóbb és kielégítőbb lesz felfordulást csinálni – ugyan mekkora kihívás rendetlenséget csinálni egy szobában, ha az amúgy is rendetlen?
Határozzunk meg védett területeket!
Nem mindig lehetünk képesek lépést tartani a kis hurrikán után maradt rombolással, azonban próbáljunk fenntartani egy nyugodt helyet a viharzóna kellős közepén – a hálószobában, a dolgozószobában vagy a nappaliban például -akár úgy, hogy nem engedjük a babát ott játszani, akár úgy, hogy délután vagy este minden körülmények között rendet rakunk. Végül is szükségünk lehet egy nyugodt helyre, ahova este elmenekülhetünk.
Ügyeljünk a biztonságra!
Egy kivétel van az „ahogy esik, úgy puffan” felfogás alól: ha a rendetlenség a biztonságot fenyegeti. Ha a kicsi kiönti a gyümölcslevet vagy kiborítja a kutya vizes edényét, azonnal töröljük fel! A friss tócsák a csupasz padlón korcsolyapályát képeznek, ahol az esés elkerülhetetlen. Szedjük fel a papírlapokat és az újságokat, amint a baba végzett velük, és sose hagyjunk a közlekedési útvonalakban játékokat, különösen kisautókat ne.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.