Felzárkózás – egy koraszülött behozza a hátrányát?
„A kisfiunk, aki csaknem két hónappal korábban született, nagyon messze elmaradni látszik a többi három hónapostól. Be fogja valaha hozni a hátrányát?”
A kisfiú valószínűleg egyáltalán nincs elmaradva. Gyakorlatilag valószínűleg ott tart, ahol egy babának, aki vele egy időben fogant, tartania kell. A mi kultúránkban hagyományosan a gyerekek korát a születésük napjától számoljuk. Ez a rendszer azonban félrevezető, ha koraszülött csecsemők növekedését és fejlődését kívánjuk értékelni, mivel nem veszi számításba, hogy a születéskor még nem érték el teljes idejüket. Az ön kisfia például csaknem két hónappal volt mínuszban a születésekor.
Két hónapos korában a gesztációs kor (az eredeti, várt születési kor szerint számítva) egy újszülöttel egyenértékű. Három hónapos korban valószínűleg egy egy hónaposnak felel meg. Ne felejtse ezt el, amikor más, az ő korában lévő gyerekhez vagy a fejlődési grafikon átlagához hasonlítja. Például habár egy átlagos baba hét hónapos korban esetleg jól tud ülni, az ön gyereke lehet, hogy kilenc hónapos koráig nem lesz rá képes, amikor is eléri a hét hónapos korrigált korát. Ha a születés után nagyon pici vagy nagyon beteg volt, valószínűleg még később fog ülni. Általában a motorikus fejlődésük lassabb, mint a szenzoros fejlődés (például látás és hallás).
Korrigált kor fogalma
A szakemberek a koraszülött gyerek fejlődésének értékelésére két vagy két és fél éves korig a terhességi kort használják, amelyet általában korrigált kornak neveznek. Ezután a körülbelül két hónap különbség elveszti a jelentőségét: nem sok különbség van egy négyéves és egy két hónap híján négyéves között.
Ahogy a gyerek egyre idősebb lesz, egyre jobban eltűnik a különbség a korrigált kor és a születési kor között, majd teljesen megszűnik, ahogy minden fejlődési különbség is eltűnik közte és a kortársai között (bár adott esetben kiegészítő foglalkozásra szükség lehet, míg egy koraszülött eljut eddig a pontig). Időközben, ha ettől ön jobban érzi magát, a korrigált korát használhatja idegenek előtt. Mindenképpen ezt vegye figyelembe, amikor a baba fejlődését értékeli.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ne várjon el meghatározott időpontokban meghatározott viselkedési formákat a gyerektől, lazítson inkább, örüljön a fejlődésének úgy, ahogy történik, és nyújtson támaszt, ha szüksége van rá. Ha mosolyog és gügyög, mosolyogjon és gügyögjön rá vissza. Ha elkezd tárgyakért nyúlni, adja meg neki a lehetőséget, hogy gyakorolja ezt a készséget. Ha feltámasztva tud ülni, mindennap egy kicsit támassza fel különböző környezetben. De soha ne felejtse el a korrigált korát, és semmiben ne siettesse vagy erőszakolja.
Motorikus fejlődés segítése
Az is elősegítheti a motorikus fejlődését, ha a babát a hasára fektetjük arccal a szoba felé, és nem a fal felé, méghozzá olyan gyakran, ahogy csak lehet, és olyan sokáig, amennyit elvisel (de csak gondos felügyelet mellett). Mivel a koraszülöttek és a kis születési súlyú csecsemők az első heteiket, esetleg hónapjaikat túlnyomórészt hanyatt fekve töltik az inkubátorban, gyakran nehezményezik a hason fekvő helyzetet, pedig szükséges a kar- és a nyakizmok erejének edzéséhez.
Természetesen ha a kisbaba még a koraszülöttséget figyelembe véve is messze lemaradt a fejlődésben, és ha ebben a helyzetben stagnál, tanácsos beszélni az orvossal.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.