Hagyjuk nassolni a babát?
„A babám szemmel láthatóan állandóan enne. Hány kis étkezés, mennyi »nassolás« tesz jót neki?”
Mivel a szülők fülében ott visszhangoznak édesanyjuk nassolásra vonatkozó kijelentései („Édesem, vacsora előtt ne, még elrontod az étvágyadat!”), így néha kelletlenül osztják gyerekeik kérésére az étkezések közötti nyalánkságokat, még akkor is, ha a gyerekek egész álló nap csipegetnének. Pedig a kis harapnivalók, korlátozott mértékben, valójában fontos kiegészítő szerepet játszanak a főétkezések mellett, különösen a babáknál.
A nassolás alkalom a tanulásra
Étkezési időben a babát rendszerint kanállal etetik mélytányérból; a kis étkezések, a „nassolások” idejében lehetősége adódik arra, hogy ujjaival felvegyen egy darab kenyeret vagy kekszet, és ajkaihoz közelítse, szájába vegye önmaga – ez nem kis teljesítmény, figyelembe véve azt, hogy milyen apró az a száj és mennyire primitívek a koordinációs képességei.
A kis étkezések hiánypótlók
A babák pici gyomra gyorsan telik és gyorsan kiürül, így ritkán tartanak ki a főétkezések között kis étkezések nélkül, ahogy a felnőttek. Ahogy a szilárd étel teszi ki a baba étrendjének legjelentősebb részét, a kis nassolásokra szükség lesz a táplálkozási követelményeknek megfelelő étrend kiegészítése céljából. Szinte lehetetlen, hogy csupán a napi három főétkezéssel ellássuk a babát a szükséges tápanyagokkal.
A kis étkezések pihentetnek
A babáknak, mint közülünk sokaknak, szükségük van az unalmas munka vagy játék (a játék az ő munkájuk) közben szünetre, és a kis étkezés alkalmat ad egy kis pihenőre.
A nassolás orális kielégülést nyújt
A babák nagyon erősen orális beállítottságúak – minden, amit felszednek, rögtön a szájukba kerül. A nassolás egy elfogadott lehetőség arra, hogy szájába tegyen tárgyakat anélkül, hogy büntetést kapna érte.
A nassolás megkönnyíti az elválasztást
Ha nem kínálunk a babának szilárd ételeket, jó esélyünk van arra, hogy ragaszkodni fog a mellhez vagy a cumisüveghez. A kis étkezések csökkentik a gyakori szoptatások szükségességét, és végső soron – ha eljön az ideje – segítenek az elválasztásban.
Azonban minden előnye ellenére a nassolásnak vannak hátrányai is. Használjuk ki az előnyöket anélkül, hogy a hátrányokat elszenvednénk, ebben segítenek a következő tanácsok:
A kis étkezések időzítése
Maminak igaza volt: az étkezési előtti nassolás megzavarhatja a baba étvágyát. Törekedjünk arra, hogy a kis étkezéseket a főétkezések között félidőre időzítsük, hogy elkerüljük ezt a problémát. A nassolás hozzászoktatja a babát ahhoz, hogy állandóan legyen valami a szájában, és ez a szokás veszélyes lehet a derékbőségére nézve, és rögzül a gyerekkorban és a felnőttkorban.
A folyamatosan étellel teli száj fogszuvasodáshoz vezethet – még az egészséges, teljes kiőrlésű kenyérben található keményítő is cukorrá bomlik, amikor a szájban nyállal érintkezik. Legyen elegendő egy kis étkezés délelőtt, egy délután, és ha hosszú idő telik el a vacsora és a lefekvés között, egy este. Tegyünk kivételt természetesen akkor, ha egy étkezés a szokásosnál jobban késik, és a baba egyértelműen éhes.
Jó okok a nassolásra
Vannak jó okok a nassolásra (amint az előző részben ismertettük), és nem olyan jó okok. Óvakodjunk attól, hogy étellel kínáljuk a babát, ha unatkozik (keltsük fel az érdeklődését egy játékkal), ha megsérült (nyugtassuk meg egy öleléssel vagy énekkel), vagy ha valamilyen teljesítményért akarjuk jutalmazni (kapjon dicséretet és egy elragadtatott tapsot).
Nassolás a megfelelő helyen
A kis étkezéseket annyira komolyan kell venni, mint a főétkezéseket. Biztonsági okokból (hátán fekve, mászás közben vagy járkálva könnyen félre nyelhet), az illem okán (az illedelmes étkezési szokásokat leginkább az asztalnál lehet elsajátítani) és tekintettel a háziasszonyra (aki takarít, méltányolni fogja, hogy nem talál morzsákat a kanapén vagy foltokat a szőnyegen), a nassolások idején a baba üljön, lehetőleg az etetőszékében.
Ha elmegyünk otthonról, és a kicsi a babakocsiban vagy az autós ülésében ül, feltálalhatjuk neki ott is. Ne sugalljuk azonban ezzel azt, hogy az étel kárpótlás a szűk helyen, „fogságban” eltöltött időért; a kocsiba vagy ülésbe szíjazást nem követi automatikusan a keksz és a csőrös pohár megjelenése.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.