Hogyan beszéljünk a babához? (6-7 hónapos)
Ha a baba már a nyelv megértésének küszöbén áll (hat-hét hónapos baba), az, amit mondunk neki, új értelmet kap.
A következőképp segíthetjük a baba nyelvi képességeinek a fejlődését
Lassuljunk le
Amikor a baba megpróbál minket megérteni, a gyors beszéd csak hátráltatja. A lassabb, tisztább és egyszerűbb beszéddel lehetőséget adunk neki a szavak felszedésére.
Koncentráljunk egyetlen szóra
Folytassuk a folyamatos kommentárt, de kezdjünk hangsúlyozni egyes szavakat és egyszerű kifejezéseket, amiket a baba mindennapi életében gyakran használunk. Etetésnél, amikor azt mondjuk, „a gyümölcslevet a pohárba öntöm”, tartsuk fel a gyümölcslevet, és tegyük hozzá, „itt a gyümölcslé” és ez a „pohár”. Mindig tartsunk szünetet, hogy a babának legyen elég ideje felfogni a szavainkat, mielőtt továbbmennénk.
Ne használjunk még névmásokat
A névmások még mindig zavaróak a baba számára, tehát maradjunk az „Ez anya könyve” és „Ez Évike babája” típusú mondatoknál.
Utánozzunk sokat
Most, hogy a baba hangjainak száma növekszik, mulatságos, ha egymást utánozzuk. Egész párbeszédeket lehet pár mássalhangzó és magánhangzó köré építeni. Ha a baba azt mondja, hogy „ba-ba-ba-ba”, válaszoljunk egy élénk „ba-ba-ba-ba”-val. A baba azt válaszolja, hogy „dá-dá-dá-dá”, mire mi rávágunk egy újabb „dá-dá-dá-dá”-t. Ha a baba fogékonynak tűnik, megpróbálhatunk új szótagokkal előállni (Például „ga-ga-ga-ga”), és rávenni a babát az utánzásra. Ha azonban a szerepek felcserélődése nem érdekli a babát, cseréljük vissza a szerepet. Néhány hónap múlva azt tapasztaljuk, hogy a baba már próbálja utánozni a szavainkat – ösztönzés nélkül.
- Étkezési tanácsok hat hónapos kortól
- Hogyan beszéljünk egy két hónapos körüli babához?
- A gőgicsélés és beszédfejlődés két hónapos babáknál
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Beszéljünk-beszéljünk
Beszéljünk a babához mindenről – és bármiről -, miközben együtt töltjük a napot. Maradjunk természetesek a beszédben, de hanghordozásunk legyen bababarát (ne keverjük össze a gügyögéssel).
Állítsunk össze egy énekekből és mondókákból álló repertoárt
Lehet, hogy unalmasnak találjuk ugyanazt a mondókát vagy éneket ismételgetni tucatszor mindennap. A baba azonban nemcsak imádja az ismétlést, hanem tanul is belőle. Nem számít, hogy a Bóbitát, az Öreg néne őzikéjét vagy a saját kreativitásunkat használjuk, a lényeg a következetesség.
Mutogassunk könyveket
A baba még nem áll készen meséket hallgatni, de a képeskönyvekben található színes képek és rövid mondókák sok fiatal csecsemő figyelmét megragadják. Vegyük a fáradságot, hogy egyesével mutassuk meg a tárgyakat, állatokat és embereket. Kezdetben kérdezzük: „hol a kutya?”, és előbb-utóbb a baba meglep bennünket azzal, hogy egy kis tömzsi ujjat a kutyára helyez.
Várjuk ki a választ
Bár a baba még nem beszél, elkezdte feldolgozni az információt, és sokszor lesz valami válasza arra, amit mondunk – még ha ez csak egy izgatott visítás is vagy egy barátságtalan morgás.
Adjunk utasításokat
Idővel a baba megtanul olyan egyszerű utasításokat követni, mint például „puszild meg a nagymamát” vagy „integess” vagy „add anyának a babát” (tegyük hozzá a „légy szíves” kifejezést, ha azt szeretnénk, hogy ez később a baba számára természetes legyen). De tudni kell, hogy a baba hónapokig nem fogja a kéréseinket teljesíteni, és amikor elkezdi, nem biztos, hogy mindig és azonnal fogja csinálni (lehet, hogy integet, de csak öt perccel azután, hogy a barátunk elment).
Ne mutassunk csalódást, ha a baba nem cselekszik
Inkább segítsünk neki, mi magunk csináljuk meg, amit kértünk (például integessünk), és előbb-utóbb rájön a dolog nyitjára. Amikor ez megtörténik, ne kezeljük a babát betanított papagájnak, és ne akarjuk vele előadatni a legújabb „trükköt”, amikor közönség adódik (bármilyen csábító is megmutatni, hogy mit tud a baba).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.