Babaápolás

Hogyan zajlik a szoptatás?

Az anya és gyermeke közötti szoptatá­si kapcsolat kiépítése módszer és tudás kérdése. Ha tisztában vagyunk azzal, hogyan zajlik a szoptatás, hogyan kell a babát mellre tenni, mikor szopik ren­desen, mikor jött el az etetés vége vagy a következő etetés ideje, egyre maga­biztosabban, a jó munkavégzés meg­nyugtató tudatában fogunk cselekedni. A siker érdekében nem szabad sajnálni a fáradságot az elméleti felkészülésre, íme egy minitanfolyam, mielőtt a ba­bát a mellünkre vennénk.

Hogyan zajlik a szoptatás?

A szoptatás avagy mellből táplálás a sza­porodási ciklus természetes befejező sza­kasza, és a következőképpen folyik:

  • Tejelválasztás. A méhlepény megszü­lése automatikusan beindítja a tejelvá­lasztást; a bekövetkező hormonális válto­zások arra állítják át az anya szervezetét, hogy ne önmagán belül táplálja a mag­zatot – mint az elmúlt kilenc hónapon át -, hanem kívülről. A szülés utáni pil­lanatoktól az ösztrogén- és progeszteron-szint meredeken csökken, a (tejtermelé­sért felelős) prolaktin hormon szintje pe­dig felszökik, és az emlőben működésbe hozza a tej képző sejteket. A hormonok ugyan kiváltják a tej képződést, fenntartani azonban csak némi segítséggel képe­sek: ennek a segítségnek pedig a gyermek pici ajkától kell érkeznie.[brbr]A kisbaba szí­vásától emelkedik a prolaktin hormon szintje, és fokozódik a tejtermelés. Leg­alább ennyire lényeges, hogy a szopás beindítja azt a ciklust, amely biztosítja a folyamatos tejelválasztást. A gyermek keresletet, vagyis igényt támaszt, az em­lő termel, vagyis kiszolgálja az igényt. Minél nagyobb a kereslet, annál nagyobb a kínálat. Minden olyasmi, amitől a baba kevesebb tejet ürít ki a mellből, csökkenti a „hozamot”. A túl ritka, túl rövid vagy elégtelen szopás tehát rövid úton csökkenti a tej kiválasztást. Magya­rán, minél több tejet fogyaszt a baba, annál többet termel az anyja.
  • A tej leadása. A tejet nem elég megter­melni: ha nem jutna ki a kis tejtermelő mirigyekből, a baba nem fogyaszthatná el, és leállna a termelődése. Következés­képp a sikeres szoptatás szempontjából a legfontosabb funkció a leadási reflex, mert ez teszi lehetővé a tej kijutását. A le­adás akkor történik, amikor a baba szopása kiváltja a tej ürítését előidéző hor­mon, az oxitocin termelődését. Később, ha beidegeződött a tejleadás, előfordul­hat, hogy már akkor kicsöppen a tej, ami­kor (a szervezet beidegződése szerint) kö­zeledik a szoptatás ideje, de néha az is elegendő, ha csak a babára gondolunk.
  • Hogyan változik a tej. A tápszerrel el­lentétben az anyatej összetétele nem ál­landó. Minősége etetésenként, sőt etetés közben is változhat. Az első tej, amit a baba szopik, az úgynevezett előtej. Mi­vel ez híg és zsírszegény, kiváló „szomj­oltónak” tartják. A szoptatás későbbi sza­kaszában proteinben, zsírban és kalóriában gazdaggá válik az utótej. Ha a szop­tatás időtartamát túl rövidre szabjuk, a gyerek csak híg előtejet szopik, s mivel a táplálóbb utótejhez nem jut hozzá, gyorsabban megéhezik, sőt a súlya se fog gyarapodni.
Jegyezzük meg! Akkor mondhatjuk, hogy a baba elég tejet ürített ki a mellből, ha a mell a szoptatás után jóval puhább, mint előtte. Tudnivaló, hogy a szoptató anya melle folyamatosan termeli a tejet, így soha nem egészen üres. Ilyenkor érezhetően nehezebben jön a tej, és a baba ritkábban kortyol, mint az elején, amikor az emlő még tele volt.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.