Mi az ideális alvási pozíció egy kisbaba számára?
„A szüleim engem mindig a hasamon fekve altattak el. Az orvos azonban azt javasolja, a gyermekem hanyatt fekve aludjon. Teljesen össze vagyok zavarodva.”
Egy nemzedékkel ezelőtt még valóban a hason fekvés volt az ajánlott
Akkoriban a szakértők azt hitték, hogy a hason fekvés megóvja a babákat a fulladástól, ha alvás közben buknának. Újabb kutatások szerint azonban a hanyatt fekvés a legbiztonságosabb helyzet.
A legfontosabb azonban a biztonság:
A hanyatt fektetett babáknál jelentősen csökken a bölcsőhalál (SIDS) veszélye. Ezért tanácsolják például az amerikai gyermekorvosok a szülőknek, hogy az egészséges újszülötteket a hátukon fekve altassák.
A hátán fekve altassuk!
Már a születés után a hátán fekve altassuk el a gyermeket, hogy a kezdetektől hozzászokjon, és kényelmesnek érezze ezt a helyzetet (a babák többsége természetes módon inkább a hason fekvést kedveli). Egyes babák sokat nyűgösködnek háton fekve, mivel hadonászó kezükkel-lábukkal nem támaszkodhatnak a matracra, így kevésbé érzik magukat kényelmesen és biztonságban.
Emiatt valószínűleg azt tapasztaljuk, hogy a baba gyakrabban riad fel alvás közben, vagyis gyakrabban van ébren. (A korai időszakban a pólyázás kényelmesebbé teszi számukra a hanyatt fekvést, és elégedettebbek lesznek). Az is előfordulhat, hogy koponyáján lapos vagy kopasz folt alakul ki, hiszen mindig ugyanabba az irányba és ugyanarra a pontra néz (többnyire az ablakra). Ennek a problémának az enyhítése érdekében változtassuk a csecsemő helyzetét (egyik éjszaka tegyük a fejét a gyermekágy egyik végébe, a következő éjszaka a másik végébe).
Ha minden erőfeszítésünk ellenére a feje ellaposodik vagy kikopaszodik, akkor sem kell aggódni. Ezek a gondok fokozatosan maguktól megoldódnak, ahogy a gyermek nő. Súlyosabb eseteket fejpánttal vagy sisakkal lehet korrigálni.
Amikor a gyermek ébren van (és szemmel tartjuk), a hasára fektethetjük játszani. Ezzel enyhíthetjük a deformálódás veszélyét, és lehetőséget adunk a gyermeknek, hogy fejlessze az izmait, gyakorolja a nagymozgásos motorikus készségeket
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.