Mik a teendők ha a baba nem lélegzik?
Az alábbi eljárást csak olyan babán kezdjük el, aki nem lélegzik, vagy aki levegőért kapkod és kezd elkékülni (nézzük meg az ajka környékét és a körmét).
Ha a baba levegőért kapkod, de még nem kezdett el kékülni, azonnal hívjuk a mentőt, vagy rohanjunk a legközelebbi sürgősségi ügyeletre. Közben tartsuk a babát melegen és olyan nyugodtan, amennyire csak lehet, és olyan helyzetben, amely számára a legkényelmesebbnek látszik.
Ha úgy tűnik, újraélesztésre van szükség, mérjük fel a baba állapotát az 1-2-3. lépés szerint:
1. Lépés: ellenőrizzük, hogy reagál-e ingerekre
Próbáljuk az öntudatlannak látszó babát azzal felrázni, hogy többször egymás után, hangosan a nevén szólítjuk, például: „Anna, Anna, jól vagy?” Ha ez nem segít, próbáljuk megütögetni a baba két talpát. Utolsó kísérletként próbáljuk gyengéden megrázni vagy megütögetni a baba vállát – ne rázzuk meg erősen, és ha elképzelhető, hogy vannak törött csontjai vagy fej-, nyak- vagy hátsérülései, akkor egyáltalán ne rázzuk meg.
Megjegyzés: Ha fej-, nyak- vagy hátsérülésre gyanakszunk, kezdjük a B. lépéssel; figyeljük meg a baba mellkasát, hallgatózzunk, és tapogassuk ki a mellkasi mozgásokat, mielőtt a babát megmozdítanánk. Ha lélegzik, és jelenlegi helyén nincs közvetlen veszélyben (például nem fenyegeti tűz vagy robbanás), ne mozdítsuk meg. Ha nem lélegzik, és abban a helyzetben, amelyben jelenleg van, nem alkalmazható a lélegeztetés, fordítsuk arccal felfelé, hogy a feje, a nyaka és a teste együtt mozogjon, elfordulás nélkül.
2. Lépés: Hívjunk segítséget
Ha a baba nem reagál, valaki más jelenlévővel hívassunk mentőt, miközben mi elkezdjük a 3. lépést. Ha egyedül vagyunk a babával, és megbízunk az újraélesztési tudásunkban, haladéktalanul folytassuk, időnként hangosan segítségért kiáltozva. Ha azonban nem vagyunk járatosak az újraélesztési technikákban, és/vagy úgy érezzük, hogy a pánik megbénít, azonnal menjünk a legközelebbi telefonhoz a babával (feltételezve, hogy nincs semmi fej-, nyak vagy hátsérülésre utaló jel), vagy ami még jobb, vigyünk egy vezeték nélküli vagy mobiltelefont a babához, és hívjuk a mentőket. A diszpécser majd megmondja, mi a teendő.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
3. Lépés: a baba elhelyezése
A babát, óvatosan alátámasztva a fejét, a nyakát és a hátát, vigyük egy kemény, lapos felülethez (jó egy asztal, mivel oda nem kell letérdelnünk, de a padló is megteszi). Gyorsan helyezzük arccal felfelé, a feje legyen egy szintben a szívével, és az A-B-C (légiit, lélegzés, szívverés) lépésekkel határozzuk meg az állapotát.
A. Tisztítsuk ki a légutakat
Ha nem áll fenn a fej-, nyak- vagy hátsérülés veszélye, használjuk az itt következő fejdöntés/állemelés eljárást a légutak felnyitására. Ha ilyen sérülésre gyanakszunk, használjuk inkább az állkapocshúzó eljárást.
Fejdöntés/állemelés. Helyezzük a baba fejéhez közelebbi kezünket a baba homlokára, és a másik kezünk egy vagy két ujját (de ne a hüvelykujjat) tegyük az alsó állkapocs csontos részére az áll alatt. Gyengéden döntsük kicsit hátra a baba fejét a homlok nyomásával és az áll emelésével. Ne nyomjuk meg a puha szöveteket az áll alatt, és ne engedjük, hogy a száj teljesen becsukódjon (ha szükséges, tartsuk benne a hüvelykujjunkat, hogy az ajkak nyitva maradjanak). A baba arca nézzen a mennyezet felé, amit semleges helyzetnek is neveznek, az álla ne legyen a mellkasára szegve, de ne is nézzen felfelé.
Az egyévesnél idősebb gyerek lég-utainak feltárásához valamivel nagyobb szögű döntésre lehet szükség (ez a semleges-plusz helyzet; lásd a következő oldalon). Ha a légút nem nyílik ki a semleges helyzetben, ellenőrizzük a légzést (B).
Állkapocshúzás nyaki vagy háti sérülés gyanúja esetén. A könyökünk nyugodjon azon a felületen, amin a baba fekszik, helyezzünk két-három ujjat az alsó állkapocs mindkét oldalán oda, ahol a felső és az alsó állkapocs találkozik, és óvatosan emeljük az állkapcsot a semleges helyzetbe (lásd a fej döntésnél, feljebb).
B. Ellenőrizzük a légzést
1. A fej döntés vagy az állhúzás elvégzése után, annak megállapítására, hogy a baba lélegzik-e, 3—5 másodpercig szemmel, füllel és érintéssel figyeljünk a légzés jeleire: halljuk-e vagy érezzük-e a levegő mozgását, amikor a fülünket a baba orrához és szájához tartjuk? A baba szája elé helyezett tükör elhomályosul-e? Meg tudjuk-e figyelni a baba mellkasának és hasának emelkedését és süllyedését? (Ez utóbbi önmagában nem elég bizonyíték a légzésre, mivel jelentheti azt is, hogy a baba próbál lélegezni, de nem tud.)
Ha visszaállt a normális légzés, tartsuk nyitva a légutakat a fej döntéssel vagy az állhúzással. Ha a baba eszméletére is tért (és nincs olyan sérülése, amely esetén a mozgatás ellenjavallt), fordítsuk az oldalára. Hívjuk a mentőt most, ha eddig nem sikerült. Ha a baba önállóan kezd lélegezni, és erősen köhög, az lehet a test próbálkozása az elzáródás okának eltávolítására. Ne gátoljuk meg
Ha a baba nem lélegzik vagy levegőért kapkod, elkékült az ajka és/vagy gyengén, tompán sír, azonnal levegőt kell juttatnunk a tüdejébe. Járjunk el az alábbiak szerint. Ha senki nem hívott még mentőt, és egyedül vagyunk, próbáljuk felhívni magunkra egy szomszéd vagy egy járókelő figyelmét.
2. Tartsuk nyitva a légutakat a baba fejét a semleges helyzetben tartva (vagy egy évesnél idősebb baba esetében, ha szükséges, semleges-plusz helyzetben), kezünkkel a homlokán. A másik kezünk egyik ujjával tisztítsuk meg a baba száját minden látható hányadoktól, szennyezéstől vagy bármely más idegen tárgytól. Ne kotorásszunk benne, ha nem látunk semmit a szájában.
3. Vegyünk a szájunkon keresztül nagy lélegzetet, és helyezzük a szánkat a baba szájára és orrára úgy, hogy az érintkezés jól szigeteljen (lásd az ábrát). Egy évnél idősebb baba esetében csak a száját fedjük be, és a fejét hátradöntve tartó kezünk ujjaival fogjuk be az orrát.
A csecsemők lélegeztetésénél mind a szájat, mind az orrot le kell fedni.
4. Egy-másfél másodpercig fújjunk bele a baba szájába kétszer, finoman, lassan. A befújások közt fordítsuk el a fejünket, és vegyünk levegőt. Figyeljük meg a baba mellkasát mindegyik légvételnél. Hagyjuk abba a befújást, ha a mellkas megemelkedik, és várjuk meg, amíg lesüllyed, mielőtt elkezdjük a következő lélegeztetést. És hallgatózzunk, próbáljuk érezni, hogy kiáramlik-e a levegő.
Ha a lélegeztetés során bármikor a baba hasa felfújódna, ne nyomjuk le – ebből hányás következhet, ami azzal a veszéllyel jár, hogy a hányadékot félrenyeli vagy az a tüdőbe jut. Ha a puffadás a mellkas kitágulását gátolja, fordítsuk a babát az oldalára, ha lehet, fejjel lefelé, és egy-két másodpercig gyengéden nyomjuk meg a hasát.
5. Ha a mellkas nem emelkedik és süllyed minden lélegzetnél, újra állítsuk be a fejdöntés/állemelés (vagy állkapocshúzás) pozíciót, és próbáljunk meg még két lélegeztetést. Esetleg fújjunk kicsit erősebben, ha szükséges. Ha még ekkor sem emelkedik a mellkas, valószínű, hogy étel vagy valami idegen tárgy zárja el a légutakat – ebben az esetben gyorsan próbáljuk meg eltávolítani.
A semleges-plusz helyzet. Egyévesnél idősebb vagy fiatalabb, de nagy növésű baba esetében előfordul, hogy a légutak feltárásához, a lélegeztetéshez (a levegő tüdőbe juttatásához) a semleges helyzethez képest jobban meg kell dönteni az állkapcsot: ez a semleges-plusz pozíció. Döntsük meg újra, és próbálkozzunk két további befújássál. Ha nem megy, húzzuk kijjebb az állát, és próbálkozzunk újra, addig ismételve, amíg az áll függőlegesen felfelé nem néz.
C. Ellenőrizzük a vérkeringést
1. Amint két sikeres légzés hallatán megállapítottuk, hogy a légutak tiszták, ellenőrizzük a keringést. A pulzus ellenőrzését már nem tekintik szükségesnek (mivel a nem szakember számára nehéz lehet megtalálni egy kisgyerek pulzusát), inkább életjeleket keressünk, például mozgást és reagálást. Ha bízunk abban, hogy meg tudjuk találni a pulzust, próbáljuk meg – de ne töltsünk 10 másodpercnél több időt a keresésével.
Egyévesnél fiatalabb csecsemőn a hozzánk közelebb eső karon próbáljuk megkeresni a verőeret: tartsuk az egyik kezünket a baba fején, hogy nyitva tartsuk a légutakat, a másikkal húzzuk el a baba karját a testétől, és fordítsuk tenyérrel felfelé. Használjuk a mutató- és középső ujjunkat a pulzus megkeresésére a felkar belső oldalának két izma között, félúton a váll és a könyök között (lásd az ábrát). Egyévesnél idősebb baba esetében a pulzust próbáljuk a nyaki artérián kitapintani: ezt a nyakon a fül alatt és közvetlenül az állkapocs alatt kell keresni.
2. Ha nem tapasztalunk életjeleket, azonnal kezdjünk el mellkasi kompressziót alkalmazni (lásd az ábrát a szemközti oldalon). Ha életjeleket észlelünk, de nem állt helyre a légzés, azonnal kezdjük el a lélegeztetést (lásd alább).
Ne pazaroljunk időt arra, hogy mi magunk telefonáljunk, ha a babának lélegeztetésre vagy CPR újraélesztésre van szüksége, hanem kiabáljunk segítségért, hogy felhívjuk a szomszédok vagy a járókelők figyelmét magunkra.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.