Milyen cipőt válasszunk a gyerek első lépéseihez?
„A kisbabánk csak most teszi meg az első lépéseit Milyen cipőre van szüksége?”
Az újonnan elsajátított járáshoz a legjobb cipő, ha egyáltalán nem hord a baba cipőt. A szakértők egyetértenek abban, hogy a láb a kézhez hasonlóan akkor fejlődik a legjobban, ha csupaszon van, és korlátozás nélkül mozoghat. A mezítláb járás fejleszti a láb boltozatát, erősíti a sarkot. Meleg időben a babának kesztyűre sincs szüksége, és cipőt sem kell adni rá, ha nincs hideg és házon belül van, vagy a szabadban, de biztonságos talajon. Az egyenetlen talajon, például homokon járás is jót tesz a lábnak, mivel megdolgoztatja az izmokat.
A biztonság és a higiénia kedvéért (bizonyára nem akarjuk, hogy a baba üvegcserépbe vagy kutyapiszokba lépjen), valamint a megjelenés kedvéért a legtöbb kirándulásra és különleges eseményre persze cipőre van szükség. (Hogy festene egy alkalmi öltözék lakktopán nélkül vagy egy csinos matrózöltözet elegáns, betétes cipő nélkül?) Olyan cipőt válasszunk, amely minden tekintetben a mezítlábas formához áll a legközelebb, a következő tippek figyelembevételével:
Hajlékony talp
Azok a cipők akadályozzák a legkevésbé a láb természetes mozgását, amelyek a lábujjak mozgását követve viszonylag könnyen hajlanak. A legjobb, ha bőr- vagy gumitalpú cipőt keresünk, amely rugalmas. Sok orvos gumitalpú edzőcipőt ajánl a hajlékonyságáért, mások szerint a hagyományos kiscipők elasztikusabbak, és a babák kevésbé botlanak el bennük. Döntés előtt kérjük ki az orvos tanácsát, és vizsgáljuk meg az üzletben kapható cipőkínálatot.
Félcipő
Bár a magas szárú cipők jobban megtartják a lábat, mint a félcipők, egyes szakértők szerint merevségük akadályozza a boka mozgását. Nem jók olyan babáknak, akik csak most tanulnak járni.
- A járás zavara: sántítás és ataxia
- A mediastinum betegségei
- A gyermekágy természetes élet- és gyógymódja
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Légáteresztő és rugalmas felsőrész
A lábnak ahhoz, hogy egészséges maradjon, levegőt kell kapnia, és akadálytalanul kell mozognia. A legtökéletesebb lélegzést és a legnagyobb mozgási szabadságot a bőr-, szövet- vagy vászoncipők nyújtják. A műanyag vagy műbőr cipők általában nem szellőznek megfelelően, gyakran merevek, és a láb hajlamos izzadni az ilyen cipőkben. Kerüljük el a „futócipőket” is, amelyeken széles gumicsík van körben, mivel ezek szintén fokozzák az izzadást. A műanyag vagy gumi vízálló cipőt vagy csizmát csak akkor használjuk, ha szükséges, és a lakásban vegyük le a gyerekről.
Lapos, csúszásgátló talp
Egy járni kezdő gyerek számára épp elég nehézség az egyensúly megtartása csúszós cipőtalppal való küzdelem nélkül is. Márpedig a barázdált gumi- vagy műanyag talp általában kevésbé csúszik, mint a sima, barázdák nélküli bőrtalp. Ha egy máskülönben megfelelő cipő túl csúszós, érdesítsük meg a talpát csiszolóvászonnal vagy néhány csík ragasztószalaggal.
Kemény kéreg
A cipő hátsó részének (a sarok felett) nem puhának, hanem keménynek kell lennie. Kedvező, ha a felső széle párnázva van, a varrása puha, és nincs kiugró pereme, mert az feltörheti a baba sarkát.
Ne legyen szűk
Jobb a nagyobb cipő, mint a kisebb, de természetesen a helyes méret a jó választás. A megfelelő cipő sem nyújt a lábnak akkora szabadságot, mint a mezítláb járás, ám a túl szoros cipő semmilyen szabadságot nem enged. Ha a cipőt vastag zoknival fogjuk használni, vigyünk el egy párat a boltba a vásárláshoz. Méressük meg a gyerek lábát, és úgy próbáljuk fel (mindkét lábra) a cipőt, hogy a baba teljes súlyával rajta álljon. Amikor áll, a cipő felső részének pontosan kell illeszkednie (járás közben természetesen lehet mozgása), a saroknak nem szabad minden lépésnél ki-be csúszkálnia.
Ahhoz, hogy a bőségét ellenőrizzük, csippentsük össze a felsőrész anyagát a cipő legszélesebb pontján. Ha egy picike anyag kerül az ujjaink közé, akkor széltében a cipő hibátlan; ha nagyobb darab, akkor a cipő bő, ha pedig semennyi, akkor szűk. A hosszúság ellenőrzésére nyomjuk le hüvelykujjunkkal a baba lábujjai és a cipő vége közti részt. Ha nincs több (vagy kevesebb) hely 2 centinél, akkor a cipő elég hosszú. A cipő sarkának passzentosnak kell lennie, de nem szorosnak. Ha a baba sarka túl könnyen kicsúszik, a cipő túl nagy, ha nyomja a sarkat, túl kicsi.
Ha használatba vettük a cipőt, néhány hetenként ellenőrizzük a méretét, mivel a kisbabák nagyon gyorsan – néha hat héten, többnyire három hónapon belül – kinövik a cipőt. Ha a lábujjak és a cipő felsőrésze közti távolság fél centinél kisebbre zsugorodik, gondolkodni lehet új cipő vásárlásán. Amikor levesszük a cipőt a gyerek lábáról, és kivörösödött foltokat találunk a lábujjánál vagy a sarkán, nyilvánvalóan szorítja a cipő.
Hagyományos fazon
A szokatlan forma – amilyen a cowboycsizma vagy a hegyes végű, alkalmi cipő – lehet, hogy divatos, de megnyomoríthatja a növekvő lábat. Megfelelőbb az olyan cipő, amelynek széles a rüsztje, az orra, és teljesen lapos a sarka.
A tartósság nem kívánalom a kis gyerekcipőknél, mivel úgyis hamar (túlságosan is hamar) kinövik. A gyerekcipők magas ára és rövid használati ideje miatt nagy a kísértés, hogy a cipőket a kisebb testvér örökölje, de ne engedjünk neki. A cipők idomulnak a viselő lábához, és egy olyan cipő, amelyet más hordott, nem tesz jót a kis lábaknak. Csak azokkal a (például alkalmi) cipőkkel tegyünk kivételt, amelyeket alig hordtak, megtartották az alakjukat, és nincs letaposva a sarokrészük.
A jó cipő elengedhetetlen tartozéka a jó zokni
A cipőhöz hasonlóan illeszkedjen jól, és legyen olyan anyagból (például pamutból), amely engedi levegőzni a lábat. A túl nagy zokni gátolhatja a láb fejlődését, a túl hosszú beráncosodhat, izgathatja és feltörheti a lábat. A rugalmas sztreccszoknik jól illeszkednek, de figyeljünk rá, hogy a baba mikor növi ki őket, mikor kezdenek szorítani – ezt pontosan jelzik a lábán lévő nyomok. Érzékeny bőrű babák lábát kidörzsölheti az olyan zokni, melynek varrása a lábujjak végére esik.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.