Anyatej – Mit nem szabad tenni szoptatás alatt?
Az anyatej nagyon fontos a gyerek fejlődésébe ezért tartsuk a lehető legtisztábban. Minthogy az anya által elfogyasztott anyagok nagyrészt bekerülnek a baba táplálékául szolgáló anyatejbe, ezért tudatosan válogassuk meg, mit és mennyit fogyasztunk.
Az alkohol
Az alkohol gyorsan bekerül a tejbe, ezért szigorúan kerüljük a tömény alkohol fogyasztását. A szoptatós anya mértékkel ihat bort vagy sört, lehetőleg étkezés közben, de soha ne közvetlenül szoptatás előtt. Nagy mennyiségben fogyasztott alkohol aluszékonyságot, izzadást, gyengeségérzést, továbbá a tejtermelés csökkenését okozza.
A gyógyszerek
Minden gyógyszer, amit az anya beszed, bekerül a vérkeringésbe, tehát bejut az anyatejbe. Lehetőség szerint tehát minél kevesebb gyógyszert szedjünk, és természetesen mindig konzultáljunk az orvossal, hiszen ő ismeri az egészségi problémáinkat.
Ez alapján tudja megnevezni azokat a gyógyszereket, amelyeket feltétlenül szednünk kell, és melyek azok, amelyek nem ártalmasak a babának. A gyógyszereknek az újszülöttre kifejtett hatása függ a szopott tej mennyiségétől, a szer koncentrációjától a tejben, a baba súlyától, és anyagcsere-folyamatának érettségi fokától.
Kerülje a szoptatás alatt a következő gyógyszereket
- Amfetaminok (alvászavarokat okoz);
- epilepszia elleni szerek (methemoglobinémiához vezethet);
- pajzsmirigytúltengés elleni orvosság (golyvát okoz);
- bromidok (nyugtató hatásúak);
- Szájon át szedhető fogamzásgátló szerek: a nők 80%-nál csökkentik az anyatejtermelést. Van azonban a forgalomban pusztán progeszteron alapú tabletta, a Desogestrel, ami fogamzásgátló hatású, és nem módosítja az anyatej összetételét, nem káros a baba növekedésére és fejlődésére.
- Izomlazítók (aluszékonyságot és bélproblémákat okoznak);
- antidepresszánsok (aluszékonyságot okoznak);
- D-vitamin (növeli a vér kalciumkoncentrációját vagy kalcémiát okoz).
Az általánosan használt gyógyszerek több mint felének hatása az újszülöttre nem ismert. Az alapszabály az, ha nem elengedhetetlen egy gyógyszer szedése, akkor ne vegyük be.
- Az anyatej összetétele
- Gyakorlati tanácsok a szoptatáshoz
- Szoptatáskor felmerülő problémák
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A gyógynövényből készült szerek is átjutnak az anyatejbe. Kerülni kell a következő tinktúrákat: golgotavirág, valeriána, hársfa, medveszőlő és más élénkítő hatású növények (yohimbene, lobélia, mandragóragyökér, marihuána). Gyógynövényeket is csak nagy körültekintéssel szabad fogyasztanunk, és kizárólag orvosi felügyelet mellett. Minden drog használatát kerülni kell.
A dohányzás
A nemzetközi tudományos vizsgálatok azt bizonyítják, hogy a nikotin negatívan befolyásolja mind az anyatejtermelést, mind annak minőségét. Azonkívül, hogy mérgező anyagai átjutnak az anyatejbe, bélproblémákat okoz, a babát pedig idegessé, ingerlékennyé, izgatottá, álmatlanná teszi.
A dohányzás hatása az anyatejre
A fertőzések
Szoptatás idején kerüljük a mérgező anyagokat tartalmazó élelmiszereket, az élősködők elleni szerekkel kezelt ételeket, mert kis mennyiségben is veszélyesek lehetnek, ha bekerülnek az anyatejbe. Próbáljunk többnyire biotermékeket választani, legyen fontosabb a minőség a mennyiségnél. Amennyire lehetséges, ne maradjunk hosszasan szennyezett levegőjű helyen (kerüljük a forgalmi dugókat vagy a veszélyes anyagokkal dolgozó munkahelyeket). Ügyeljünk arra, hogy ne vigyük a babát sétálni, amikor megemelkedett szmogértéket jeleznek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.