Gyógynövények

Hársfa – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai

Hársfa (Tilia sp.) története, alkalmazott drogjai

A Tilia nemzetség több faja egész Európában, így hazánkban is elterjedt, hegyvidéki lomb­erdőkben gyakori, parkokban, fasorokban – többek közt virágzáskori jellegzetes, kellemes illata miatt – ültetett fa. A hársfát (Tiliaceae5) a gyógyászatban a középkor óta használ­ják, napjainkban is népszerű, számos gyógyszerkönyvben megtalálható gyógynövény.

A Ph. Hg. VIII.-ban Tiliae flos néven megtalálható drogot a kislevelű hárs (Tilia cordata Miller), a nagylevelű hárs (Tiliaplatyphyllos Scop.), vagy a közönséges hárs (Tilia x vulgáris Heyne) egész, szárított virágzata, illetve ezek keveréke adja. A közönséges hárs a kis- és a nagylevelű hársból keletkezett hibrid.

A kislevelű hárs egész Európában honos, a nagy­levelű hárs Európa déli részén és a Duna-menti országokban található. A kislevelű hárs leveleinek fonákán rőtvörös, a nagylevelű hárs fonákán fehér, később sárga színű az érzug. A kislevelű hárs lassú növekedésű, mintegy 20 m magas, júniusban és júliusban virágzó fa, kiváló mézelő. Az akár 30-40 m magasra növő nagylevelű hárs valamivel korábban vi­rágzik.

A Gyógyszerkönyvben hivatalos drognál gyengébb minőségű, eltérő ízű és illatú az ezüsthárs (T argentea syn. T. tomtntosa) virága, amelyet a Tiliae flos hamisítására használ­hatnak.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A virág számos fenolos anyagot tartalmaz, köztük kb. 1% flavonoidkeveréket (asztraga-lin, izokvercitrin, kvercitrin, tilirozid, hiperozid), ezen kívül fenolos savakat, proanto-cianidineket és tanninokat. A növény kellemes illatát a benne található kis mennyiségű (0,01-0,02%) illóolajnak köszönheti. Míg a murvalevelekben lévő illóolaj főleg fenilacet-aldehidben és egyéb aldehidekben gazdag, a virágban található illóolajban a monoterpének dominálnak. A drog mintegy 10% uronsavtartalmú arabinogalaktán-típusú poliszachari-dot (nyálkát) is tartalmaz.

Lélektani hatása

A szennyezett érzelemvilágot kitisztítja, könnyít az érzelmi terheltségen. Kifeje­zetten hatékony a diszharmonikus partnerkapcsolat rendezésének támogatásában, segít fenntartani az egészséges érzelmi egyensúlyt. Támogatja a finomérzékelés képességének előtérbe kerülését, így a művészetek felé fordulást, a magasabb szfé­rákra hangolódást. Melegíti az érzelemvilágot, becsalogatja az általános szeretet érzését a hétköznapokba, fokozza a töltekezést, az életkedvet. A gondolatvilágot és az érzelmeket harmonizálja, stabilizálja. Segít a mesés, a romantikus álomélmé­nyek megélésében.

Részletes ismertetése

Zsályával kevert forrázata vagy e két növény szárított pora kiváló a fogínyproblémák kezelésére öblögetőként vagy fogporként alkalmazva. Az öblögetést kúraszerűen, napi két alkalommal legalább öt percen keresztül végezzük, hogy hatékony legyen. Gyomorhurut-oszlató, gyomorerősítő, gyomorgörcs-enyhítő. Ha teáját mézzel isszuk, akkor jelentősen fokozza a gyomorsav-termelődést, ezért sápadtság esetén, különösképpen sápkórosságban szenvedő fiatal lányoknak javallt. Étvágyjavító hatású. A tápcsatorna egész terjedelmében fokozza az emésztőenergiát, finoman, nem annyira látványosan, mint a csípős vagy erősen aromás növények, de hatéko­nyan.

A felhalmozódott és az élettani működéseket jelentősen tompító hurutokat leszá­rítja a belek faláról. így közvetve szünteti az emésztési rendellenességeket is, a táp­anyag alulemésztettségét, az erjedést és a méreganyag-képződést. A fájából készített faszén a bélgörcs, a bélfertőzés és az ezzel esetleg együtt járó hasmenés ellenszere.

A májműködést jótékonyan befolyásolja. Főleg a megterhelő, regenerálódást igénylő időszakokban, leromlott állapotokban érdemes kúraszerűen fogyasztani leve­lének forrázatát. Az epetermelést serkenti, az epét fiatalítja, javítja. Emellett könnye­debbé teszi az epehólyag ürülését, ezzel hátráltatja az epe pangását, és így megelőzi a következményesen kialakuló epekőképződést.

Alkalmas a tavaszi fáradtság kellemetlen tüneteinek enyhítésére.

Vesetisztító hatása egyrészt vizelethajtó, másrészt vesemelegítő, harmadrészt a vese szűrőrendszerét tisztító, megnyitó hatásának köszönhető. Nemcsak ezek által, hanem vénuszi jellegénél fogva is energizálja a vesét, amely az életenergia egyik rak­tározó szerve. A vizelettermelés fokozása által alkalmas a húgyutak tisztítására, és esetleg korianderrel, zsurlóval kombináltan kiváló a meghűléses, altesti felfázásos állapotok, például a hólyaghurut felszámolására. A vese meghűlése miatt kialakuló derékfájdalom kiegészítő kezelésére javallt. A szem alatt kialakuló ödéma ellenszere. A nyirokkeringés szerveit és az egész szervezet vízháztartását tisztítja.

Reuma és köszvény esetében is javallt fogyasztása. Magas vastartalma miatt jelentős segítő erő a vérképzésben.

A szívre hosszú távon, rendszeresen, nagy mennyiségben fogyasztva nem igazán jótékony hatású, mert vízhajtó, szárító és enyhe vérnyomásemelő tulajdonsága miatt következményes szívfájdalmat okozhat.

Gyógyászati hatásai a légzőrendszer hurutos, nyálkatúlsúlyos betegségeinek ke­zelésében a legközismertebbek. A légutak falán megjelenő nyák, hurut felszárításá­ban segít. A torok belsején vékony filmréteget képez, így szünteti a köhögési ingert. Rendszeres fogyasztása lágy hangot eredményez. Kúraszerű alkalmazása a hurut- ürüléssel járó köhögést leállítja, és az idült köhögést is képes csillapítani. Erőteljes izzasztó hatása révén az orrfolyással járó nátha ellenszere: érdemes meleg fürdő után a meleg ágyban elfogyasztani a belőle készült friss forrázatot. A rekedt torokra igen jó a hársfavirágméz.

Lázcsillapító hatása izzasztó és hurutcsökkentő hatásának köszönhető. Régebben teáját tüdőfertőzések, tüdőgyulladás kezelésére, a belőle készült faszenet pedig vér­köpéssel járó tüdőbaj kezelésében használták.

Az idegrendszerre nézve görcsoldó, nyugtató hatással bír, ami egyrészt méregte­lenítő – így az ingerküszöböt csökkentő jelenségeket mérséklő – hatásának, másrészt „duguláselhárító”, gátakat oldó tulajdonságának köszönhető. Az álmatlanság ellen­szere, időseknek és fiataloknak egyaránt javallt.

A fa kérgéből nyert lé, mézga égési sérülések, nehezen gyógyuló bőrsebek keze­lésére alkalmas.

Langyos forrázata hajöblítőként a hajat puha tapintásúvá, simává és „mézillatúvá” varázsolja.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A hársfavirágot tradicionálisan gyomorbántalmakra, izzasztóként, vízhajtóként, az epe­elválasztás és az epeelfolyás segítésére alkalmazták. Korábban a kérget eltört vagy meg­görbült végtagok sebészi rögzítésére használták.

Preklinikai vizsgálatok

Preklinikai vizsgálatokban a drog különböző oldószerekkel készült kivonatai köhögés­csillapító, izzasztó, vizelethajtó, nyugtató és fájdalomcsillapító hatásúnak bizonyultak. A hársfavirág alkoholos extraktuma antimikróbás hatást mutatott, a flavonoidfrakció esetén ödémacsökkentő hatást dokumentáltak. Poliszacharidtartalma hozzájárul a drog gyulla­dáscsökkentő hatásához.

Humán bizonyítékok

A hársfavirág diaforetikus hatását nem sikerült meggyőzően bizonyítani, az izzasztás – legalábbis részben – az elfogyasztott folyadék mennyiségének és magas hőmérsékletének tulajdonítható. Egy vizsgálat szerint a hársfateával végzett inhalálás jobban csökkenti a megfázásos tüneteket, mint a forró vízzel történő inhalálás. A hársfavirág népszerűsége, gyógyászati felhasználása azonban döntően nem a humán bizonyítékokra, hanem a tra­díció során nyert tapasztalatokra, a fitokémiai és a preklinikai ismeretekre és – nem kis részben – a drog kellemes ízére vezethető vissza.

Indikációk, adagolás

A hársfavirág megfázásos betegség, száraz köhögés enyhítésére alkalmazható. Napi dózi­sa 2-4 g, amit általában tea (forrázat) formájában fogyasztanak el. A tea nyálkatartalma révén mérsékli a torokfájást és a köhögési ingert.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

Terápiás dózis esetén ellenjavallatok, nemkívánatos hatások nem ismertek.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.