Négy hónapos baba – mit tud? Orvosi ellenőrzések
Ebben a hónapban egy fontos személy csupa mosoly lesz – s a mosoly, ragadós lévén, remélhetőleg ránk is átragad. Kisbabánk most lép abba az életkorba, amit a csecsemők aranykorának nevezhetünk: abba a néhány varázslatos hónapból álló korszakba, amikor nappal jókedv uralkodik, az éjszaka az alvásé, de az önálló mozgás még odébb van (értsd: a gyerek még nagyjából ott marad, ahová tettük, így nem nagyon tud rosszalkodni, csintalankodni – élvezzük ki, amíg lehet!).
Társaságkedvelő, érdeklődő, mindig szívesen beszélget, szereti figyelni, hogy zajlik az élet körülötte, háromméteres körzetben mindenkit képes elbűvölni – egyszóval az ilyen korú gyerek nagy öröm.
Mit tud a baba?
Fejlődése során minden csecsemő elérkezik bizonyos mérföldkövekhez. Akkor se kell megijedni, ha egy-egy állomást mintha lekésne a baba: minden bizonnyal hamarosan annak is eljön az ideje. Minden gyereknek a saját fejlődési tempója a normális. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a hasmánt gyakorolható készségeket csak akkor tudja megtanulni, ha gyakorolja őket. Adjuk meg tehát a lehetőséget a csecsemőnek, hogy felügyelet mellett hason fekve játsszon.
Ha kétségeink vannak a baba fejlődésével kapcsolatban (például kihagyott egy fejlődési mérföldkövet, vagy megfigyeltünk valami lemaradást a fejlődésében), kérdezzük meg nyugodtan az orvostól a következő rutinvizsgálat során, még ha az orvos nem is említi. A szülők sokszor megfigyelnek a baba fejlődésében olyan apró eltéréseket, amit az orvosok nem vesznek észre.
A koraszülöttek valamivel később érkeznek el az egyes fejlődési fokokhoz, mint időre született kortársaik: az esetek többségében nagyjából annyit késnek, amennyivel korábban születtek (korrigált korukat tehát onnan „számoljuk”, mintha időre születtek volna), néha többet is.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A negyedik hónapban ezt kell tudnia a babának:
- Hason fekvésből 90 fokos szögig felemelni a fejét.
- Hangosan kacagni.
- Szemmel követni az arca fölött kb. 15 cm távolságban, 180 fokos ívben (egyik oldalról a másikra) mozgó tárgy útját.
Valószínűleg tudni fogja:
- Felemelt fejét biztosan tartani.
- Hason fekvésből karral feltámasztani a törzsét.
- A négy hónapos kor elején a karjuknál felhúzott csecsemők többsége még nem képes a fejét egy vonalban tartani a testével (balra). A fejük rendszerint hátrabillen (jobbra).
- Sok, de nem mindegyik négy hónapos tud fekvőtámaszt csinálni.
- Megfogni az ujjacskái hátához vagy begyéhez érintett csörgőt.
- Egy mazsola méretű tárgyat figyelemmel követni (az ilyen jellegű tárgyakat azonban tartsuk távol a gyerektől).
- Egy tárgyért nyúlni.
- Örömében sikítani.
Tálán tudni fogja:
- Hang (főleg az anyai hang) felé fordulni.
- Ha ülő helyzetbe húzzák, fejét testével egy vonalban tartani.
- Áthengeredni (egy irányban).
- Magán- és mássalhangzó-kombinációkat kiejteni.
- Berregő (bugyborékoló) hangot adni.
Esetleg még ezt is tudja:
- Ha felállítjuk, megtartja magát a lábán.
- Megtámasztás nélkül ülni.
- Ellenkezni, ha valamit el akarnak tőle venni.
Mit várhatunk az e havi orvosi ellenőrzésen?
Mivel a harmadik hónapban nem látta orvos a gyereket, valószínűleg szépen összegyűltek a kérdeznivalók. Most itt az alkalom, hogy feltegyük a kérdéseket. Mivel ehhez a vizithez az oltás is hozzátartozik, előtte kérdezzünk, amikor a gyerek még nyugton van, és lehetőleg le sincs vetkőztetve.
A vizsgálatot minden gyerekorvos a saját belátása szerint végzi. A vizsgálat általános menetét, a diagnosztikai módszerek számát és jellegét, az alkalmazott módszereket a gyerekek állapota is befolyásolja.
A négy hónapos babák vizsgálata nagyjából a következőképpen zajlik:
- Az orvos érdeklődik az anya, a gyerek és a többi családtag hogyléte felől, megkérdezi, hogy eszik, alszik, fejlődik a baba, dolgozó anya esetén ki vigyáz rá.
- Megméri a baba súlyát, testhosszát, fej körfogatát, felméri, mennyit gyarapodott, amióta megszületett.
- Fizikális vizsgálat, beleértve bármely korábbi problémával kapcsolatos ellenőrző vizsgálatot is.
- Az orvos különböző vizsgálatokkal ellenőrzi a gyerek értelmi képességeit, kézügyességét, látását, hallását, szociális viselkedését, de az anya tapasztalataival kiegészített egyszerű megfigyeléssel is beérheti.
- Másodszori oltás, amennyiben a gyerek egészséges, és egyéb ellenjavallat nincs. Az első oltás által kiváltott esetleges reakciókat előre meg kell beszélni.
- Tudnivalók a következő hónapra, elsősorban a táplálkozással, alvással, fejlődéssel, balesetvédelemmel kapcsolatosan.
- Milyen reakciót válthat ki a második oltás? Mi a kezelési módjuk? Milyen reakció esetén kell szólni az orvosnak?
- Mikor jön el a szilárd étel ideje?
Említsük meg az elmúlt hónapban felmerült aggodalmainkat a baba egészségével, táplálkozásával vagy a családban az új helyzethez történő alkalmazkodás problémáival kapcsolatban. Jegyezzük le az orvostól kapott összes információt és utasítást, és a baba egészségügyi naplójába írjunk fel minden fontos, a babára vonatkozó adatot (testsúly, hosszúság, fej körfogat, anyajegyek, védőoltások, betegségek, alkalmazott orvosságok, vizsgálati eredmények stb.).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.