Pohár bevezetése az öt hónapos babánál?
„A gyerekem nem használ cumisüveget, de az orvos azt mondta, hogy most már adhatok neki gyümölcslevet Túl korai a pohár használatának elkezdése?”
Függetlenül attól, hogy a baba az ötödik, a tizedik vagy a tizennyolcadik hónapban kezdi el használni a poharat, biztos, hogy végül az összes folyadékot abból fogja fogyasztani. De számos előnye van korán megtanítani a pohárból inni. Először, megtanulja, hogy van más folyadékforrás, mint a mell vagy a cumisüveg, ez később elősegíti bármelyiktől vagy mindkettőtől az elválasztást. Másodszor, így is adhatunk folyadékot, amikor anya nem tud szoptatni, vagy nincs kéznél cumisüveg.
Még egy előnye a korai pohárhoz szoktatásnak:
Az öt hónapos csecsemő határozottan befolyásolhatóbb, nyitottabb az új tapasztalatokra. Ha a baba első születésnapjáig várunk a pohár bevezetésével, igen valószínű, hogy komoly ellenállásba fogunk ütközni. Nem elég, hogy makacsul ragaszkodni fog a megszokott dolgokhoz, de meg fogja sejteni, hogy a pohár elfogadása a cumisüveg vagy a mell feladásához fog vezetni. És még ha elfogadja is a poharat, időbe telik, míg gyakorlott lesz a használatában, így hetekbe-hónapokba kerülhet, mire jelentős mennyiséget tud belőle inni – és ennek következtében hetek-hónapok telnek el, mielőtt elválaszthatjuk.
A baba korai és sikeres pohárhasználatának megkönnyítésére vegyük figyelembe a következőket:
Várjunk, amíg feltámasztva képes ülni
Akár két hónapos babák is elkezdhetik a pohár használatát, de az öklendezés kisebb probléma lesz, ha a baba már tud feltámasztva ülni.
Válasszunk biztonságos poharat
Még ha mi fogjuk is a poharat, a baba feldöntheti vagy türelmetlenül elütheti, amikor nem kér többet, tehát használjunk törhetetlen poharakat. Előnyös a nehéz fenekű, így nehezebben felboruló pohár. A papír- vagy műanyag poharak, bár törhetetlenek, nem jók a szoktatáshoz, mivel – a baba nagy örömére – összenyomhatok vagy összeroppanthatók.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Használjunk megfelelő poharat
A kedvelt pohár típusa gyerekről gyerekre változik, lehet, hogy több változattal is kísérletezni kell, mielőtt megtaláljuk azt, amelyiket a mi gyerekünk kedvence lesz. Némelyik gyerek kedveli a megragadható, egy- vagy kétfülű poharakat, mások a fül nélküli poharakat szeretik (ha az ilyen pohár hajlamos kicsúszni a baba nedves kis kezéből, tekerjük körbe néhányszor ragasztószalaggal, cserélve őket, amikor elkoszolódnak).
A kiöntős tetővel ellátott poharak (amiket csőrös pohárnak is hívnak) elméletileg átmenetet kínálnak a szopásról a kortyolásra (valószínűleg inkább a cumisüvegből etetett babák, mint a szoptatottak számára), de némelyik baba egyszerűen nem szereti – lehet, hogy úgy találják, nehezebb hozzáférni a folyadékhoz, lehet, hogy inkább olyan pohárból kívánnak inni, mint anya és apa. És bár kezdetben kevesebb folyadékot lötyögtetünk ki a csőrös pohárból (a kilötyögtetésbiztos változatokból pedig valószínűleg semmit), a babának vennie kell ezt az akadályt is.
Védelem mindenkinek
A babát megtanítani pohárból inni nem lesz sima ügy, számíthatunk arra, hogy több folyik le az állán, mint amennyi a hasába jut. Amíg nem tud elég jól inni, borítsuk be egy nedvszívó vagy vízhatlan partedlivel az ivóleckék alatt. Ha ölben etetjük, mi magunk is használjunk vízhatlan kötényt.
A baba legyen kényelmes helyzetben
Úgy ültessük, hogy biztonságban érezze magát ölben, csecsemőszékben vagy etetőszékben egyaránt.
A poharat töltsük meg a megfelelő folyadékkal
A legkönnyebb és legtisztább vízzel kezdeni. Miután ezt már megtanulta (valamennyire), átállhatunk lefejt anyatejre vagy tápszerre (de tehéntejre egyéves kor előtt nem), vagy ha megkóstolta, hígított gyümölcslére. Igazodjunk a baba ízléséhez, némely gyerek kezdetben csak gyümölcslét fogad el pohárban és tejet nem, mások kizárólag tejet.
Egyszerre egy kortyot
A pohárba csak kevés folyadékot tegyünk. Tartsuk a poharat a baba ajkához, és lassan pár cseppet öntsünk a szájába. Ezután vegyük el a poharat, és adjunk rá időt, hogy öklendezés nélkül lenyelhesse. Hagyjuk abba a próbálkozást, ha a baba a feje elfordításával, a pohár eltolásával vagy nyűgösködéssel jelzi, hogy elege van.
Még ezzel az eljárással is körülbelül annyi folyadék fogja elhagyni a baba száját, mint amennyit beleöntünk. Előbb-utóbb, sok gyakorlással, türelemmel és állhatatossággal több marad benn, mint amennyi mellémegy.
Bátorítsuk a baba részvételét
Lehet, hogy a baba „inkább én csinálom” hozzáállással megpróbálja elvenni a poharat. Engedjük. Néhány baba már ilyen fiatalon is megbirkózik a pohárral. Ne idegeskedjünk, ha mindent kiont – ez is a tanulási folyamat része. Tanulhat munkamegosztással is, velünk együtt fogva a poharat.
Fogadjuk el a visszautasítást
Ha a baba még több próbálkozás után is visszautasítja a poharat, és már több különböző folyadékot és poharat kipróbáltunk, ne erőszakoskodjunk vele. Halasszuk el pár héttel az újabb kísérletet. Amikor újra próbálkozunk, az érdeklődés felkeltésére használjunk egy új poharat, és csapjunk egy kis felhajtást („Nézd, anya mit hozott neked!”). Vagy engedjük, hogy a kis makacs egy darabig játéknak használjon egy üres poharat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.