Rendetlen étkezés 10 hónapos babánál?
„A kisfiam semmit nem eszik meg addig, amíg szét nem keni, szét nem zúzza, és a hajába nem dörzsöli Nem kellene megpróbálnunk tisztességes étkezésre szoktatni?”
Egy átlagos kilenc vagy tíz hónapossal együtt étkezni épp elég, hogy elvegye az ember étvágyát. Legalább annyit játszik az étellel, mint amennyit eszik, és nem szokatlan, hogy az étel nagy része az arcán, a ruháján, az etetőszékén, a mohón várakozó kutyán köt ki, nem pedig a pocakjában.
Ez azért van, mert az evésidő nemcsak a táplálkozást szolgálja, hanem a kutatást, felfedezést is. Mint a homokozóban és a fürdőkádban, a baba evés közben is vizsgálgatja ok és okozat összefüggését, az anyagokat, a hőmérséklet különbségeket.
Amikor összeszorítja a joghurtos dobozt az öklében, belepasszírozza a krumplit az asztalba, elhajít egy zabpehelygombócot az etetőszékéből, beledörzsöli a banánt a pólójába, buborékokat fúj a gyümölcslevet tartalmazó csészéjében, elmorzsolja a kekszet az ujjaival, az a felnőttek számára rendetlenség, az ő számára viszont tanulás.
Készüljünk fel az étkezés körüli rendbontásra
Arra is, hogy szükségünk lesz nagy adag papírtörülközőre a következő hónapokban, amíg a gyerek mindent, amit csak lehet, el nem sajátít az ételek lenyűgöző fizikai sajátosságairól, és amíg készen nem áll arra, hogy fegyelmezettebben egyen. Ez nem azt jelenti, hogy mosolyogni kell (már aki képes rá) vagy mindent el kell tűrni, és nem kell megvédeni a család érzékenységét vagy az otthon tisztaságát, illetve hogy nem kell felkészíteni a babát a későbbi illedelmes (legalábbis valamivel illedelmesebb) viselkedésre.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Használjunk védőtakaró
Egy parányi védelem megér kilónyi papírtörülközőt.
Használjunk fel minden, rendelkezésünkre álló védőeszközt:
Terítsünk az etetőszék és az asztal környékére újságpapírt, ami étkezés után a szemétbe dobható; adjunk a babára letörölhető élőkét, amely betakarja a mellét és a vállát (a kiömlő ételt felfogó zsebbel, amely megakadályozza, hogy a gabonaféle és a krumpli a lábára és a padlóra kerüljön), vagy egyszer használatos élőkét (amely különösen kényelmes utazásnál).
Hajtsuk fel a gyerek ruhaujját a könyöke fölé, hogy szárazon és viszonylag tisztán maradjon. (Ha a szobahőmérséklet megengedi, az olyan ételekhez, amelyekkel különlegesen nagy rendetlenséget lehet csinálni, érdemes pelenkára vetkőztetni a babát.)
Csírájában fojtsuk el a nemkívánatos viselkedést
Nyilvánvalóan nem akarjuk gátolni a gyerek kísérletező kedvét, de azt sem szeretnénk, hogy lerombolja az étkezőt. Adjuk tehát az ételét mélytányérban és ne lapos tányérban, amelyből az ételt könnyű kilötykölni. Esetleg az etetőszék tálcájára is tehetjük (ha biztosak vagyunk benne, hogy teljesen tiszta). Az asztalhoz vagy a tálcához tapadókoronggal rögzíthető tányér további védelmet nyújt, de ez csak sima felületen használható, például műanyagon, és csak ha a felület és a tapadókorong tiszta.
Az italok kiömlése ellen érdemes csőrös poharat használni addig, amíg a baba nem tud jól bánni a szokásos csészével. Ha jobban szeret kiöntő nélküli pohárból inni, csak kevés folyadékot töltsünk a hagyományos csészébe, és csak akkor adjuk át neki, amikor inni akar, de az ivások között ne engedjük, hogy elérje. Egyszerre ne adjunk egy tál ételnél többet, és ne tegyünk két vagy három ételnél többet egy tálba, mert a kisgyerekek hajlamosak rá, hogy a bőség zavarára játékkal és az étel tologatásával reagáljanak evés helyett. A biztonság és a gazdaságosság kedvéért valamennyi konyhai eszköz és tányér törhetetlen anyagból készüljön.
Maradjunk közömbösek
Minden anya tapasztalhatja, hogy a kisbabák született komédiások. Ha nevetéssel reagálunk az etetőszékben zajló bolondozásra, csak még jobban felbátorítjuk a babát. A bírálatnak gyakran ugyanez a hatása. A szidás vagy az „azonnal fejezd be!” megjegyzés nemcsak hogy nem állítja le a rakoncátlankodást, hanem egyenesen olaj a tűzre. A legjobb politika nem tenni megjegyzést a helytelen viselkedésre. Viszont valahányszor néhány rendes falatot juttat a szájába, akár kanállal, akár az ujjaival, jöjjön egy nagy dicséret. Hadd tudja meg minden lehetséges alkalommal, hogy szülei csak a rendes viselkedést értékelik.
Tanítsuk evőeszköz-használatra
Bár valószínűleg nem tudja másra használni, mint hogy a tálcát püföli (miközben a másik kezével tovább gyömöszöli az ételt a szájába), adjunk egy kanalat a baba kezébe az étkezés elején, majd időnként később is, evés közben. Végül (bár nem az elkövetkező néhány hónapban) eszébe fog jutni, hogy a kanál evésre is való.
Ne vegyük át tőle erőszakkal az irányítást
Kétségbeesett szülők kétségbeesett cselekedetekre hajlamosak – ebben az esetben arra, hogy az étkezés irányítását teljesen kivegyék a gyerek kezéből, és így akadályozzák meg a rendetlenséget. Ez a megközelítés az étkezéseket ugyan kulturáltabbá teszi, a gyerek viszont később fog megtanulni egyedül enni, és lassabban sajátítja el az udvarias étkezési szokásokat és a civilizált étkezést.
Mutassunk példát
Hosszú távon nem a szóbeli okítás fogja megtanítani a gyereket a helyes viselkedésre, hanem az, amit a családi étkezéseknél lát. Ha a többi családtag kézzel eszik, levegővétel nélkül lapátolja magába az ennivalót, hangosan csámcsog, benyúl mások tányérjába, ha mindenki tele szájjal beszél, vagy ami még rosszabb, senki sem beszél étkezés közben, akkor a gyerek ezeket a szokásokat fogja elsajátítani azok helyett, amelyekre nevelni szeretnénk.
Szabjunk határt az evésnek
Ha az étellel való játék számottevően felülmúlja az evéssel töltött időt, akkor abba kell hagyni az étkezést. Amint ez a pillanat eljön, szedjük le az asztalt, és vegyük ki a gyereket az etetőszékéből. Nem valószínű, hogy tiltakozni fog (ha igen, azt elsősorban az étkezés alatti unalom váltja ki), de ha mégis, tereljük el a figyelmét egy játékszerrel vagy valamilyen tevékenységgel.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.