Babaápolás

Tejérzékenység – Milyen tejet adjunk egy éves kor után?

Sokan tervezik, hogy egyéves korára el­választják a gyereket vagy leszoktatják a tápszerről, de nem tudják pontosan, hogy attól fogva milyen tejet adjanak neki a bögréből vagy a cumisüvegből. Általános gyerekgyógyász vélemény sze­rint 24 hónapos korig a zsíros tej a leg­jobb, mert a kisgyerekek agyának és idegrendszerének fejlődéséhez elenged­hetetlen zsírt és koleszterint az tartalmaz­za elegendő mennyiségben. A zsíros tej minősége se mindegy. A biztonság ked­véért jobb, ha a gyerek (nyers helyett) pasztörizált tejet kap.

Ha jóllakásig szoptattunk vagy mércés cumisüvegről váltunk bögrére, kér­dés, honnan fogjuk tudni, hogy eleget evett-e a gyerek. A gyakorlatban az olyan kisgyerekek, akiket egészséges, kiegyen­súlyozott étrenden tartanak, és az étvá­gyukkal sincs baj, végül minden szük­séges tápanyaghoz – így a kalciumhoz is – hozzájutnak. Akkor is mindennap (vagy majdnem mindennap) nap elég tejet isznak (és/vagy mésztartalmú ételt esznek), ha a szüleik nem méricskélnek.

Próbáljuk ki a következő kísérletet

Egy héten keresztül minden reggel mér­jünk ki három bögre tejet (illetve a baba aznapi adagját, némi ráhagyással arra az esetre, ha kifolyna). Töltsük tiszta kancsóba, és tegyük a hűtőbe. A gyerek tel­jes napi tej szükségletét (italhoz, krumplipüréhez, főzelékhez stb.) Ebből a mennyiségből kell fedezni. Ha majdnem mindennap elfogy, a gyerek megkapja, amire szüksége van.

De az se baj, ha nem fogy el a hét minden napján az utolsó cseppig, vagy ha egyszer-kétszer több is megmarad belőle, különösen ha a gye­rek más étellel (pl. Sajttal, joghurttal) is hozzájut kalciumhoz (és fehérjéhez). Ha viszont a gyerek rendszeresen ott­hagyja a kalcium- és fehérjeforrásokat, beszéljük meg az orvossal, nincs-e szük­ség határozottabb fellépésre.

Nem árt tudni, hogy az olyan kis­gyerek, aki nagyon szereti a tejet, képes úgy jóllakatni vele magát, hogy más ennivaló nem fér bele. Ha a gyerek na­ponta három bögrénél több tejet iszik, ugyanakkor a szilárd ételt láthatólag kerüli, korlátozni kell a fehér nedű fo­gyasztását.

Ha rendszertelenül, a baba kedve sze­rint szoptatunk, és ő rendszertelenül kér enni, valamivel nagyobb fegyelemre lesz szükség: mielőtt komolyan hozzálátnánk az elválasztáshoz, előbb alakítsunk ki egy viszonylag rendszeres, de ritkított szop­tatási menetrendet.

Kora reggel és késő este etessünk

Az anya időbeosztásától függetlenül a kora reggeli és késő esti etetés marad­jon ki utoljára, mert az anyának és gye­rekének ezek a legkényelmesebb, legkel­lemesebb alkalmak. Vannak nők, akik ezt a két szoptatást a gyerek elválasztása után még hetekig, hónapokig fenntart­ják, egyszerűen mert örömük telik ben­ne. (Nem mindenkinek adatik meg ez a lehetőség: sokan tapasztalják, hogy ha az elválasztással már itt tartanak, gyorsan elapad a tejük.)

Egy szoptatás kihagyása helyett az összes szoptatás csökkentésére főleg az olyan anyáknak van lehetőségük, akik egész nap otthon vannak. Ez a következő­képp történik: először a baba minden szo­pás előtt bögréből vagy cumisüvegből kap egy fél deci tápszert (illetve ha elmúlt egyéves, zsíros tehéntejet), és ezután csak rövidebb ideig szoptatjuk. Több hétre elosztva fokozatosan növeljük az eseten­ként itatott, és ezzel arányosan csökkent­jük a szoptatott mennyiséget. A végére már az egész mennyiséget itatjuk, és ez­zel az elválasztás befejeződött.

Előfordulhat, hogy a baba életét megzavaró betegség, fájdalmas fogzás vagy szokatlan helyzet (pl. nyaralás) visszaveti a folyamatot, és a baba gyakrab­ban akar szopni. Legyünk megértőek, és ne aggódjunk: csak ideiglenes visszaesés­ről van szó. Ha élete visszazökken a ren­des kerékvágásba, újra lehet kezdeni.

Ne feledjük, hogy a szoptatás nem az egyetlen kapcsolat anya és gyerek kö­zött

Abbahagyása után sem fog kevés­bé kötődni hozzánk és nem fog kevésbé szeretni bennünket. Éppen ellenkezőleg, egyes anyák viszonya még javul is a gye­rekükkel, mikor már kevesebb időt kell szoptatásra fordítani, és így több idő jut egyéb közös foglalkozásokra.

Lehet, hogy elválasztás közben vagy után a gyerek valami másban keres vigasz­talást, például a hüvelykujjában vagy egy pelusban. Ez természetes és egészséges dolog. Ha több szeretetet igényel, ne saj­náljuk tőle. A gyerekek többsége azonban viszonylag gyorsan túlteszi magát az el­választáson. Nemegyszer az anyjuknál is gyorsabban, akinek még egy darabig bepárásodik a szeme, ha a régi boldog időkre gondol, mikor még szoptatott.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.