Dohányzás elleni küzdelem
Füstmentesen – dohányzás elleni küzdelem
„Ne gyújts rá!”
A nemzetközi „Ne gyújts rá!” mozgalom világnapját minden év november harmadik csütörtökén tartják. A mozgalom 1974-ben az Amerikai Egyesült Államokból indult útjára. Célja, hogy legyen az évben egy olyan nap, amikor a cigarettázok, nem gyújtanak rá, és a társadalom figyelmét felhívják a dohányzás és a passzív dohányzás veszélyeire.
A 2011-es világnap témája a passzív dohányzás visszaszorításáért meghozott intézkedések minél szélesebb körben történő megismertetése.
Dohányfüstmentes környezet
A dohányfüstmentes környezethez mindenkinek joga van, ez következik a testi és szellemi egészség lehető legmagasabb elérhető színvonalához való jogból, mint alapvető emberi jogból. A belélegzett levegőbe jutó dohányfüstnek nincs olyan minimális szintje, ami alatt az expozíció már biztonságosnak mondható! Laboratóriumi vizsgálatok eredményei alapján megállapítást nyert, hogy akkor volna lehetséges elszívó-, illetve füstszűrő berendezésekkel biztosítani a levegőben a káros anyagok koncentrációjának nagyon alacsony szinten tartását a zárt helyiségek légterében, ha a létrehozott levegőáramlás hurrikán erősségű lenne.
A tilalom vonatkozik valamennyi zárt légterű közforgalmú helyiségre, azaz valamennyi munkahelyre, egészségügyi szolgáltatóra, vendéglátóipari egységre, beleértve a közintézményeket, szórakozóhelyeket, kocsmákat, bárokat, tömegközlekedési eszközöket, buszmegállókat, a gyalogosok által használt aluljárókat, játszótereket és azok 5 méteres körzetét is. Kivételt csak a hotelek szivarszobái, illetve a börtönök és pszichiátriai intézetek jelentenek. A törvény szigorításával Magyarország is megfelel az Európai Unió és a WHO egészségpolitikai, szakmai elvárásainak és egyben jelentős mértékben csökkentheti a dohányzás okozta népegészségügyi és gazdasági károkat is.
- Erős dohányos – CT-vizsgálat
- Rák kiújulása, kockázatok, dohányzás
- Dohányzásról való leszokás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jó vagy rossz a változás?
A dohányzás térbeli korlátozása az egész lakosság, de elsősorban a dohányosok számára jelentős változást jelent a mindennapi életben. A törvény hatálybalépését megelőzően és utána is nélkülözhetetlen a lehető legteljesebb körű tájékoztatás, véleményformálás és ezzel párhuzamosan a leszokás irányába történő motiválás, illetve segítségnyújtás. Lehetőség nyílik a leszokásban segítséget nyújtó módszerekről és helyekről történő tájékozódásra, valamint törvényszegés észlelése esetén annak bejelentésére.
A nikotin erős függőséget okoz, ezért a dohányzási szokások kialakítása, a megelőzés, a leszokás, az absztinencia fenntartása nagy erőfeszítést igénylő feladat. A szokás kialakulása, rögzülése, a kortárscsoporti minta és a csoportnyomás miatt gyakran esik az iskoláskor kezdeti időszakára. Ezért a fiatalokat kell meggyőzni a dohányzás káros hatásairól, és ne legyen „trendi” a cigiző fiatal.
A jövő: genetika/genomika a népegészségügyben
A fentebb leírt törekvések, a betegségek megelőzése, illetve minél hamarabbi felismerése új eszközt kaphatnak egy új, gyorsan fejlődő tudományág eredményeinek felhasználásával, amelynek neve genomikai epidemiológia. Ismert ma már, hogy nemcsak ritka, jellemzően veleszületett betegségek esetében találhatóak genetikai eltérések, hanem a nagyszámú szív-érrendszeri, daganatos, anyagcsere megbetegedések esetében is.
A kutatóknak még válaszokat kell találniuk olyan kérdésekre, mint például melyek azok a lakosság nagy részét érintő genetikai jellegzetességek, amelyeknek már az egyénre vonatkoztatott ismeretében beavatkozás végezhető, és mindennek milyen etikai-pszichés következménye lehet. Elképzelhető, hogy az egyes genetikai determinánsaink ismeretében egyénre szabott tanácsokkal tudjuk majd segíteni a hozzánk fordulókat táplálkozási szokásaik, életmódjuk, foglalkozásuk, orvoshoz fordulási szokásaik, szűrővizsgálataik megválasztásában.
Étkezzünk egészségesen!
Mindaddig is, amíg erre sor kerül: étkezzünk egészségesen (változatosan és mértékletesen), mozogjunk rendszeresen, ápoljuk családi-társadalmi kapcsolatainkat, vigyázzunk mentális egészségünkre, kerüljük a károsító szokásokat (dohányzás, alkohol, drog), találjunk örömöt munkánkban. Így megvalósíthatjuk a WHO-nak több mint 60 éves meghatározását az egészségről: „Az egészség a teljes testi, szellemi és szociális jóllét állapota, nem pusztán a betegség vagy fogyatékosság hiánya.”
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.