Gyomorrák tünetei és lehetséges kezelése
A gyomorrák a tüdőrák után a második leggyakoribb rosszindulatú daganat a világon. Bizonyos táplálkozási okok miatt Japánban és Kínában gyakoribb. Sajnos a fejlett világ országaiban is növekvő tendenciát mutat. A betegség gyorsan jut előrehaladott stádiumba, ezért a kezelés fő célja gyakran csak a folyamat lassítása lehet, nem a gyógyítás.
Japánban kiterjedten alkalmazzák a gyomorrákszűrést, így sokkal korábbi stádiumban lehet a betegséget felismerni, és így mintegy 90%-uk még gyógyítható!
Kockázati tényezők
A gyomorráknak sokféle kiváltó oka lehet. Talán a leggyakoribb a krónikus gasztritisz (a gyomornyálkahártya gyulladása), amelynek krónikus H. pylori fertőzés az oka.
Egyéb rizikótényezők:
- dohányzás;
- alacsony rosttartalmú étrend;
- erősen sózott, füstölt és pácolt élelmiszerek;
- nagymértékű alkoholfogyasztás
A rostokban gazdag táplálék általában is javítja az emésztőrendszer állapotát, de egyben csökkenti a gyomorrák kialakulásának kockázatát is. A peptikus fekély nem tartozik a kockázati tényező közé, de sokszor nehéz elkülöníteni a fekélyes és a daganatos eredetű tüneteket.
Tünetek és jelek
- A has felső részének fájdalma; ez a fekélyes fájdalomtól nehezen különíthető el.
- Étkezés után jelentkező fájdalomérzés
- Hányinger, hányás
- Étvágy csökkenése
- Súlyvesztés
Diagnózis és kezelés
A tünetek kikérdezése után az orvos megvizsgálja, hogy a has felső részében észlelhető-e idegen vagy kóros képlet. Beutalhat kórházba, endoszkópiás vizsgálatra.
- Migrén cervicale és hipoglikémia
- Vényköteles gyomorégés elleni gyógyszerek – GYIK
- Milyen gyakran szedhetek biztonságosan savlekötőket?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A szövetmintákat szövettani laboratórium értékeli. Röntgenvizsgálattal megítélhető a gyomor szerkezete, formája és az esetleges eltérések. A gyomor egy nagy „zsákszerű” szerv, és a benne kifejlődő gyomorrák sokáig lehet tünetmentes! A tünetek eleinte csak enyhék, nem jellemzőek: például hasi fájdalom, hányinger és súlycsökkenés. Ezért sajnos sokszor már csak akkor ismerhető fel, ha más szervekre is átterjedt.
A fejlődés korai szakaszában felismert gyomorrákot az esetek mintegy 20%-ában műtéti úton el lehet távolítani. Ez a műtét a gyomor részleges vagy teljes eltávolítását jelenti, valamint a gyomrot körülvevő nyirokcsomók eltávolítását is. Szintén megkísérelhető a már áttétes gyomorrák operálása.
(Kép fent) Kontrasztanyagos röntgennel láthatóvá válik a gyomor szerkezete és a tumor jelenléte – a képen egészséges gyomor képe látható.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.