Pakinson-kór – A gondozók „gondozása”
A Parkinsonos emberek társai, rokonai és barátai is „együtt élnek” a Parkinson-kórral. Ha Ön is érintett ebben, az hogy hogyan hat a Parkinson-kőr az életére, nagyban függ sok olyan tényezőtől, mint az egyéni körülményei, az Önhöz közelálló személy tüneteitől, a sajátos segítségtől, amire szüksége van, és az Önök közti kapcsolattól.
A segítség típusa mérhetetlenül eltér egymástói. Parkinson-kór esetén sokan nagyon jól boldogulnak anélkül, hogy sok gondozást igényelnének. Néha azonban jelentékeny gyakorlati és lelki támaszra van szükségük. Bármilyen is a helyzet, ha gondozó, fontos, hogy ne felejtse el, információra és tanácsra van szüksége ahhoz, hogy segítsen megbirkózni a feladattal.
Egész életemben a Parkinsonos édesanyámmal éltem, és jó barátok vagyunk, nem csupán anya és lánya.
Azt hiszem, én vagyok az ő „gondozója”, de nem igazán szeretem ezt a szót.
Megértjük az érzéseit ezzel a szóval kapcsolatosan, s hogy nehezen tudja önmagára vonatkoztatni. Valójában a legtöbbünk rossz néven veszi, ha lefokozzák egy „elnevezéssé” és küzdünk azért, hogy megtartsuk a saját egyéni felfogásunkat. A „gondozó” szó fokozott használata a szakemberek és a nagyközönség között azonban növekvő tudatossággal esik egybe az Önhöz hasonló emberek szükségleteivel.
A Parkinson-kór általában sok éven keresztül tart, és bármennyire jó is a kapcsolat, korlátozhatja azt a személyt, aki ápol, s a Parkinsonost is.
- Parkinson-kór jellemző tünetei, agyműtétje
- Mi is az a Parkinson-kór?
- Mitől alakulhat ki a Parkinson-kór?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezért az üzenetünk a következő: Igen, Ön több mint egy gondozó, de ne hagyja, hogy ez a tény megállítsa abban, hogy bármely elérhető emocionális, gyakorlati vagy anyagi segítség előnyét élvezze, amelyekről néhány következő kérdéssel kapcsolatosan beszélünk.
22 éve gondozom a feleségemet. Legtöbbször nem bánom a munkát vagy a felelősséget, de utálom, hogy ez magától értetődő.
Néha szeretném, ha valaki rólam is érdeklődne.
Biztosak vagyunk abban, hogy szavai sok olyan ember érzéseit foglalják össze, aki a házastársát vagy rokonát ápolja. Igazából, amikor olyan csoportok jönnek össze, akik a Parkinsonos rokonukat ápolják, hogy megbeszéljék, mire van szükségük, megbecsülés és elismerés szerepel a listájuk élén.
Hogy azt mondják nekik, jól végzik a munkájukat, hogy megkérdezzék a véleményüket, vagy, hogy érdeklődjenek az egészségük és hangulatuk felől, ez igazi lendületet jelenthet.
Elég sok orvosnak, ápolónak, terapeutának és gondozónak szervezett oktatás ma már tartalmazza ezt a fajta üzenetet, és sok pedagógus fedezi fel, hogy az Önhöz hasonló emberek közvetítik legjobban az üzenetet, akik tudják, mit jelent gondozónak lenni napi 24 órán át, heti hét napon keresztül.
Mivel már 22 éve ápolja a feleségét, úgy gondoljuk, hogy az Ön gondozó szerepe mostanra számottevő.
Vannak ennek olyan szempontjai, amelyek nyugtalanítják, vagy ahol némi plusz segítségre lenne szüksége?
Az Ön és a felesége szükségleteinek a felmérése a szociális szolgáltatásokon keresztül, segíthet. Ez lehetőséget biztosítana az Ön számára, hogy megbeszélje a szerepét, mint gondozó és azonosítson olyan szolgáltatásokat, mint a szüneteltetett gondozás, s hogy segítségről gondoskodjon.
A saját egészsége gondot jelent Önnek? Ha igen, jó gondolat lehet, hogy kivizsgáltassa magát. A gondozók gyakran nem figyelnek magukra, mert annyira elfoglaltak azzal, hogy a társukat, vagy a rokonukat gondozzák, de végső soron, mindkét félnek sokkal jobb, ha a gondozó egészsége is elsődleges.
55 éves vagyok, fitt és kompetens, és nagyon boldog, hogy gondoskodhatok a férjemről, aki nálam idősebb, s akinek sok éve Parkinson-kórja van.
Ami engem felbosszant, az a küzdelem, hogy megfelelő információhoz jussak a kapható szolgáltatásokkal és juttatásokkal kapcsolatosan. Órákat tölthetek azzal, hogy telefonálok, hogy megpróbáljam kideríteni a megfelelő hivatalt vagy személyt.
Igaza van, hogy pontos és elérhető információt jelöl meg a gondozók elsődleges szempontjaként, és kiemeli a stresszt és frusztrációt, amikor ez nem elérhető. Sajnos, amit néhány esetben könnyen kellene megkapni, valójában nagy kitartást igényel! Nem hálás ez a feladat, de jobb, ha nem adja fel, hiszen ezzel is sokat segíthet a férjén és ezáltal saját magán is.
A feleségem mára már nagyon rokkant, és segítség nélkül nem tud megfordulni, vagy ágyba feküdni, és felkelni az ágyból.
Kimerültem, és érzem, hogy pihenésre van szükségem. Kaphatnánk egy éjszakai ápolót?
Az alvási és éjszakai problémák gyakoriak a Parkinsonos embereknél és gondozóiknál. Az éjszakai problémák néha csökkenthetők a gyógyszerezés megváltoztatásával. Ha még ezt nem beszélte meg a felesége orvosával, sürgősen tegye meg. Egy fizioterapeuta és/vagy foglalkoztató terapeuta is segíthet praktikus tanácsaival mind a Parkinsonos személynek, mind a gondozójának.
A 80 éves édesanyám nagyon gyenge, és állandó felügyeletet igényel. Egyedülálló vagyok, s nincsenek testvéreim.
Úgy érzem, be vagyok zárva a házba, és egyre feszültebbé válok. Tud javasolni valami megoldást?
Minden gondozónak szüksége van némi önmagára fordított időre, hogy továbbra is tudjon ápolni, és Ön nyilvánvalóan túl sokáig megpróbált segítség nélkül boldogulni. Vegye fel a kapcsolatot a szociális osztállyal, és kérje meg őket, mérjék fel a szükségleteit, mint gondozó (valamint az édesanyja szükségleteit is), és mondja el, hogy szüksége van rendszeres szüneteltetett gondozásra.
Számos különféle mód van a szüneteltetett gondozás biztosítására. Idetartozik az is, hogy eljön valaki, hogy ápolja az édesanyját hetente egyszer vagy kétszer, valamint a nappali központi vagy az otthontól távoli ellátás, hogy biztosítsanak a gondozónak rövidebb vagy hosszabb pihenőt.
Mára a feleségem mozgásképtelenné vált, és gyakran meg kell kérnem tinédzser lányunkat, hogy segítsen nekem felemelni őt, vagy hogy otthon maradjon, amíg későig dolgozom.
Ő az édesanyjára áldozza az idejét, de én nem szeretném elvenni az ifjúságát. Hogyan tudom egyensúlyban tartani minden szükségletünket?
Ez nehéz és kényes probléma. Amennyiben Ön meg van győződve afelől, hogy mindent megtettek a felesége mozgásképessége maximumának eléréséért, le kell ülniük együtt, és megbeszélniük, milyen lehetőségek van arra, hogy átszervezzék napi vagy heti teendőiket. Sok múlik azon, hogy milyen segítség kapható a családtól, barátoktól, vagy állami, illetve önkéntes szolgáltatóktól.
Ez úgy hangzik, mintha egy alapos multidiszciplináris értékelés (ami egészségügyi, ápolási, kezelési és személyi szociális szolgáltatásokat jelent) segítene, és Ön kérheti ezt a háziorvosától, vagy a szociális osztályon keresztül. Ma már sokkal jobban tisztában vannak azzal, mire van szükségük a gondozóknak, többek között a fiatal ápolóknak, mint korábban.
Természetesen bölcsen teszi, ha biztosítani kívánja a lányának, hogy a barátaival tudja tölteni az idejét, és a korának megfelelő szabadidős tevékenységet végezzen, de ő lehet, hogy élvezi az édesanyjával együtt töltött időt, és javára szolgál, s jólesik neki, hogy segíteni tud. Nem említi, hogy van-e fia is. Ha igen, inkább meg kellene osztania a gondozási feladatokat, mintsem úgy venni, hogy ez a lányok dolga. A legtöbb ember néhány gondozási feladat elvégzését könnyebbnek találja, mint mások. Érdemes lenne megpróbálni rájönni, hogy van-e olyan feladat, mint például a vécéztetés vagy fürdetés, amit a lánya vagy a felesége különösképpen aggasztónak talál.
A feleségem több mint 20 éve Parkinson-kóros, és nekem nincs problémám a gondozás fizikai részével.
Jóllehet, az utóbbi időben eléggé zavarodottá vált, és néha nem ismer fel. Nagyon aggasztónak találom ezt, és jól jönne némi gyakorlati és lelki segítség.
A zavarodott állapotban és demenciában (ez az általános neve annak a szellemi leépüléssel járó betegségnek, amelyben az agysejtek gyorsabban pusztulnak el, mint a normális öregedés során) szenvedő emberek gondozóinak támogatása valóban lényeges, mert, ahogy Ön is mondja, ez nagyon aggasztó. Először azonban meg kell bizonyosodnia afelől, hogy a felesége új tüneteit nem valami más átmeneti dolog okozza-e, mint például egy fertőzés, gyógyszerek vagy valamilyen más betegség, tehát kérdezze meg az orvosát erről, mihelyt lehetséges.
A férjem Parkinson-kóros lett az elmúlt hat évben, de néhány komoly mentális és viselkedési baj is kialakult nála, és már nem ugyanaz az ember, mint akihez hozzámentem.
Állandóan nevetségessé teszi magát, s megpróbál megérinteni minden nőt, aki a házba betér. Ennek következtében a barátaim zavarba jönnek, s elveszítem őket is meg a férjemet is. Kérem, segítsen!
Ez egy rendkívül nehéz probléma. Az ilyen helytelen viselkedés a Parkinson-kór elleni gyógyszerek mellékhatása lehet, általános mentális degenerálódás – ami lehet, hogy a Parkinson-kór következménye, lehet, hogy nem -, vagy a reményvesztettségé, vagy mindhárom kombinációjáé. Amennyiben még nem keresett segítséget, fontos, hogy megvitassa ezt azzal az orvossal, aki leginkább foglalkozik a férje gondozásával, legyen az a háziorvos, Parkinson-kór specialista, vagy más szakorvos. Ez az orvos beutalhatja őt egy másik specialistához vagy pszichiáterhez attól függően, milyen általános véleménye alakult ki a férje állapotával kapcsolatosan.
Az is segít, ha el tudja magyarázni a barátainak, hogy ennek a viselkedésnek egészségügyi oka van. A férje nem szándékosan megbotránkoztató, hanem nem teljesen felelős a tetteiért. Az is segíthet Önön, ha van néhány szabadnapja, amikor nem kell őt gondoznia. Megpróbálhatna megszervezni valami nappali gondozást a szociális szolgáltató osztályon, vagy a kórházon keresztül, és amíg ő távol van, próbáljon meg kiszabadulni és azt tenni, amit szeret.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.