Általános egészségi állapot

Hörghurut, köhögés

A hörghurut (bronchitis) a felső légúti megbetegedések nyomán kialakuló és tartósan fennálló hurutos köhögés.

Általában a hörgők heveny gyulladására utal a többlet-váladék képződése, amely kialakult fokozatosan vagy valamely felső légúti gyulladásos megbetegedés nyomán alakulhat ki, ám az is előfordulhat, hogy a hörghurut más megbetegedést jelez előre (pl. szamárköhögés, kanyaró, ritkább esetben influenza). Kezelése általában nem igényel antibiotikumot.

A hörghurut okai mögött a fentieken kívül állhat még szívműködési vagy keringési rendellenesség is, amely pangást válthat ki a tüdőben valamint krónikus hörgőgyulladást, illetve utalhat vesebetegségre is – ez utóbbival általában kölcsönösen súlyosbítják egymást. Szerepel továbbá a hörghurut lehetséges kiváltó okai között az allergia.

A hörghurutos beteg köhögése különösen erős lehet korán reggel, mert az éjszaka folyamán összegyűlt váladék – amely egyébként melegágya lehet a kórokozóknak – ilyenkor távozik, illetve gyakran jelentkezik a köhögés mellett rekedtség és fulladásérzés.

Figyelem! A hörghurutot feltétlenül kezelni kell, mégpedig minél előbb, nehogy idült hörghurutként állandósuljon vagy más, krónikus betegség forrásává váljon!

A gyógyulás két elősegítője pedig a nyákoldás, tehát a hörgőváladék hígítását és annak kitisztulását segítő eszközök, valamint az immunerősítés, gyulladáscsökkentés lehetnek. Ezekhez növényi alapanyagú köptetőket, valamint vitaminokat, természetes immunerősítőket és bioflavonoidokat használhatunk.

Életmód/ Étrend köhögéssel küszködve

Igyunk sok folyadékot, gyógyteát, hogy a váladék híguljon, és könnyebb legyen felköhögni! Mivel az édesség gyengíti az immunrendszert, a bevitt cukor mennyiségét csökkentsük napi 50 g alá.

Figyeljünk rá, hogy a lakás levegője ne legyen túl száraz vagy elhasználódott! Szellőztessünk naponta többször, csak néhány percet, de alaposan, és ha kell, használjunk párologtatót, külön jó, ha illóolajat is teszünk a vízbe, vagy aromalámpába csepegtetünk egy keveset, hiszen a légúttisztító és nyálkahártya nyugtató olajak szintén segíthetik a gyógyulást!

A hörghurutos betegeknek érdemes arra is odafigyelni, hogy lehetőség szerint mindig az orrukon keresztül lélegezzenek, hogy a beszívott levegő az orrmelléküregekben kicsit megtisztulhasson és felmelegedhessen, mielőtt a légcsőbe jut.

A hörghurutos betegegeknek különösen rosszat tesz a dohányfüst! Legyen az aktív vagy passzív dohányzás, lehetőség szerint kerüljük el!

Már nagyanyáink is ismerték: saláta, retek, fokhagymás bor és hagyma

A mézes fekete retek egyéb jótékony hatásai mellett jót tesz a tüdőnek is, és állítólag néhány nap alatt jelentősen enyhíti tüneteinket. A legegyszerűbb, ha a meghámozott retekbe lyukat vájunk, és azt töltjük meg egy kiskanál mézzel, úgy, mintha csak cipós levest ennénk, a retek belsejét kiskanállal kikapargatva keverjük össze a mézzel!

A másik üdvös „nagyirecept” a fejes saláta főzet, amelyből lefekvés előtt kell meginni 1-1 pohárral, langyosan. Elkészítéséhez tegyük a salátát hideg vízbe, majd kis lángon melegítsük 5 percig.

A hagyma jótékony, különösen vírusölő hatása közismert, ám a belőle készülő hagymaszirup még finom is, tehát gyermekeknek is adható, és jótékonyan hat a gyulladásos hörgőkre. Elkészítéséhez keverjünk össze egy közepes fej apróra vágott hagymát és némi cukrot kevés vízzel, és főzzük addig, míg be nem sűrűsödik. Felnőtteknek kétóránként egy evőkanállal ajánlott bevenni a szerből, gyermekeknek elég egy kávéskanállal.

Létezik továbbá egy svájci kolostori recept is a köhögés enyhítésére, és az nem más, mint a fokhagymás bor. A „gyógybor” egy gerezd zúzott fokhagymából készül fél liter száraz fehérbor hozzáadásával. Főzzük fel a keveréket és kortyolgassunk bele óránként!

Gyógynövények

Teák légcsőhurut ellen

Teakeverék hozzávalói :

  • 5-5 g akácvirág, hársfavirág, bodzavirág, diólevél, fehér-mályva gyökér, kankalingyökér, kenderkefű, martilapulevél, tüdőfűlevél, pozsgás zsázsafű
  • 3 g ánizsmag
  • 2-2 g ökörfarkkóró virág, csillagánizs
  • 4 g édesgyökér

csalántea: a csalán számos megbetegedésben lehet segítségünkre, és igen, a légzőszervek hurutos megbetegedéseiben is fordulhatunk hozzá, ám ilyenkor ne áztassuk túl sokáig a csalánleveleket a forrázást követően! 3dl vízhez egy csapott evőkanálnyi szárított csalánlevelet adunk!

Nyákoldó, köhögéscsillapító teakeverék: 5-5g martilapu virág és levél, lándzsás útifű, ökörfarkkóró virág és tüdőfű keverékéből 2 teáskanálnyit forraljunk fel együtt 2,5dl vízzel!

Zsurlótea: az idült hörghurut és akár a TBC egyik legismertebb népi orvossága, amelynek kovasav tartalma segíti a tüdő gyógyulását és a légzési nehézségekkel együtt járó gyengeséget. Készítsünk belőle főzetet úgy, hogy csapott evőkanálnyit adagolunk belőle 2,5dl hideg vízhez, és forraljuk fel a keveréket!

Tavaszi kankalin tea: a tavaszi kankalin virágjából 150ml hideg víz hozzáadásával készítsünk a fentihez hasonló főzetet, majd forrás után hagyjuk állni 5 percig! Naponta 2-3 csészével fogyasztható.

Egyéb étrend-kiegészítők

Próbáljuk ki a gyógyszertárakban és gyógynövényboltokban is kapható lándzsás útifű szirupot, amely szépen oldja a nyálkahártyára tapadt váladékot és csillapítja a köhögést.

Külsőleg alkalmazható gyógynövények és gyógynövény készítmények

A kakukkfű illóolajának légúttisztító, köhögéscsillapító, nyálka- és görcsoldó, hatása régóta ismeretes, ám hatásmechanizmusa nem merül ki az inhalációs kezelésben. A kakukkfüvet fürdőben alkalmazva annak hatóanyagai a bőr pórusain keresztül is bejutnak a szervezetbe, míg a fürdő forró gőze az orr- és garatüreg gyulladt nyálkahártyájának megnyugtatásával fejti ki jótékony, antiszeptikus hatását.

A fürdő elkészítéséhez forrázunk le egy csésze kakukkfüvet 2 liter forrásban lévő, lobogó vízzel, majd áztassuk 10 percig! A leszűrt főzetet adjuk hozzá a testhőmérsékletű fürdővízhez! Fürdés után törölközés nélkül bújjunk ágyba egy fél órára, és takarózzunk be jó melegen!

Illóolajos pakolás, afféle mellbedörzsölő balzsam készíthető az eukaliptusz, menta, fenyőtű, törpefenyő, ciprus, zsálya és levendula keverékéből, amely nagyon hatékony eszköz a hörghurut kezelésében. A beteg bőven bedörzsölt hátát és mellkasát burkoljuk be azonnal előmelegített törülközővel, jó melegen, és hagyjuk éjszakára a betegen!

Inhalálás: a fenti illóolajokat, a kakukkfüves főzetet, és egy ahhoz hasonló kamillás főzetet is használhatunk inhalálásra. A bedörzsölő kenőcsből egy teáskanálnyit oldjunk fel kis tejben és öntsük azt forró vízbe! Fejünkre lepedőt terítve hajoljunk a tál fölé, így inhaláljunk, belélegezve az értékes gyógyhatású anyagokat! A szemünket érdemes csukva tartani, máskülönben az eukaliptuszt és a mentát bizony lehet, hogy megkönnyezzük. Naponta kétszer inhaláljunk, alkalmanként 10-25 percig, nem túl közelről, és lehetőleg nem túl forró gőzben!

Az aromalámpában párologtatandó illóolajok közül a fentieken túl (eukaliptusz, kakukkfű, levendula, zsálya) különösen jót tehet légúttisztításra az ánizs, a bazsalikom, borsmenta, boróka, erdei fenyő, és a rozmaring illóolaja, fertőtlenítésre a citrom vagy citromfű, a teafa, valamint a jázmin, mirha, mirtusz, muskotályzsálya, szantálfa, tömjén, szantál nyugtatja a légutakat.

Légzőgyakorlatok, jógalégzés: Mindenfajta légúti megbetegedésben sokat segíthetnek, ám a hörghurutos beteg elképzelhető, hogy elsőre kellemetlennek találja a légzőgyakorlatokat, hiszen hatásuk eleinte fokozhatja a nyálkahártya irritációt. A legalapvetőbb légzőgyakorlat a jógában a teljes jógalégzés, amely egy be- és kilégzés alatt, egymást követően kombinálja a hasi, mellkasi és tüdőcsúcsi légzést.

A jóga egy másik, erősen légúttisztító hatású gyakorlata a váltott orrlyukú légzés, amelynél a mutató- és a középső ujjunk a homlokunk közepén támaszkodik, a két szemöldök között, a hüvelyk és a gyűrűs ujjunkkal pedig váltva elzárjuk belégzéskor először a bal orrlyukunkat, majd kilélegzünk, és a következő belégzésnél csere. Figyeljük meg légzés közben, hogy tüdőnek a bal vagy a jobb oldala telik-e meg inkább váladékkal!

Reflexológia

Nyugodtan kezelhetjük hörghurut esetén is az összes megfázás esetén masszírozandó zónát.

Akupresszúra

Testen kezelendő pontok: Bef-17, Bef-22, Kor-14, T-5, T-7.

Fül: A fülszegély (csiga) alsó felének és a fülhát alsó, koponyához közeli részének masszírozása csillapítja a köhögést.

Táplálékkiegészítők

A hörghurutos beteg legjobb barátja a C-vitamin, amelyet bioflavonoidokkal kiegészítve érdemes immunerősítőként szedni, jóval nagyobb mennyiségben a megszokottnál. A nyálkahártya regenerálódását az A-vitamin, illetve annak provitaminja, a béta-karotin is segíti.

Az E-vitamin a káros szabadgyökök semlegesítésében lehet segítségünkre, illetve tisztítanak még a klorofil tartalmú zöld növények is (lucerna, zöldárpa, búzafű).

Természetes antibiotikumként szedhető továbbá a fokhagyma is, amely már szagtalan táplálék-kiegészítőként is megvásárolható.

Segítheti továbbá a gyógyulást egy jó minőségű ásványi anyag komplex, amely cinket is tartalmaz, valamint a kén tartalmú  L-ciszterin aminosav (nyákoldó hatású, sejtvédő) és a B-vitaminok.

A legújabb kutatások szerint pedig különösen jótékony hatású az idült hörghurutos betegek kezelésében a bromelin, amely egy, az ananászban megtalálható  fehérjeemésztő enzimkomplex.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.