A betegségek okai

Irritábilis vastagbél szindróma (ICS)

Az irritábilis vastagbél szindrómának (ICS) nevezett megbetegedés a gyomor-bél rendszer betegségei közül a leggyakoribb, az ilyen problémákkal küzdők közül minden második embert érint Jellemző rá, hogy kétszer annyi nő szenved tőle, mint amennyi férfi. Kialakulása az étrendtől, valamint fiziológiai és pszichológiai tényezőktől egyaránt függ. Az ICS leggyakoribb tünetei: puffadás, fájdalommal járó gyakori vagy laza széklet, illetve székrekedés, valamint az alhasi fájdalom enyhülése a székletürítést követően.

Egyéb tünet lehet a nyálkás széklet, a hányinger és az étvágytalanság (anorexia).

Diagnózisa nem könnyű, mert általában csak a hasonló tüneteket produkáló más betegségek – így a vastagbélrák -kizárása után lehet megállapítani.

A vékonybél:

A vastagbél a tápcsatorna utolsó szakasza, mintegy körülfogja a vékonybelet. Részei: a felszálló, a haránt és a leszálló vastagbél, folytatása az S alakú szigmabél és a végbél. A vastagbélben a táplálék perisztaltikus (féregszerű) mozgással halad. A vastagbélben történik meg a só és a folyadék visszaszívása, valamint besűrűsödik a béltartalom. Az egészséges vastagbélben lassú a mozgás, gyomor- és bélhurut esetén viszont felgyorsul a perisztaltika: a béltartalom szinte végigfut a beleken és a víz nem képes visszaszívódni.

Fontos rostok bevitele!

Az ICS kezeléséhez mindenképpen növelni kell az elfogyasztott rostanyagok mennyiségét, és ki kell iktatni az étrendből az allergiát okozó élelmiszereket. Érdemes megpróbálni a kapszulás kiszerelésű, bélben felszívódó illóolajokat, továbbá – esetleg szakember bevonásával – enyhíteni a lelki (érzelmi) tényezők hatását. Naponta legalább 20 perc könnyű séta ugyancsak ajánlott.

Életmód/ Étrend

Ma már nyilvánvaló, hogy az ICS és az ételallergia között összefüggés van.

A leggyakoribb allergének :

  • a tejtermékek (40-44%),
  • valamint a gabonafélék (40-60%)

Sajnos azonban az ételallergiát bőrpróbákkal ritkán lehet kimutatni ezeknél a betegeknél. Mindenesetre gyakran javulás tapasztalható az állapotukban pusztán attól, hogy kiiktatják étrendjükből a feltehetően allergiás hatású élelmiszereket. Jó tudni, hogy az ételérzékenység, illetve az ételallergia jele lehet az is, ha valaki szívdobogásérzésről, szapora légzésről, fejfájásról, erős verejtékezésről vagy kimerültségről panaszkodik. Ilyenkor persze az orvos az érrendszer működésének zavarára is gondol, de ha ezt sikerül kizárni, akkor szinte bizonyos, hogy a háttérben allergia áll.

A finomított szénhidrátokban gazdag étrend, a finomított cukorral készült ételek fogyasztása hozzájárulhat az ICS kialakulásához. Mivel a glukóz elsősorban a nyombélben és az éhbélben szívódik fel, ezeknek a működését befolyásolja a legerősebben, atónusossá, petyhüdtté téve őket.

Nem győzzük hangsúlyozni!

Kerüljük az állati eredetű zsírokat, a vajat, a margarint, valamennyi tejterméket, a búzából készült, továbbá a sült és fűszeres ételeket, az olajos magvakat, a chipset, a jégkrémet, a kávét, az üdítőitalokat, minden szénsavas italt. Mindezek ugyanis fokozzák a membránok által termelt nyálkaanyagok mennyiségét, és megakadályozzák a táplálék megfelelő felszívódását. Irritálja a gyomrot és a vastagbelet az alkohol és a dohányzás, mellőzzük őket.

Igaz, hogy a székrekedés hatékonyan enyhíthető több rostos étel fogyasztásával, nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy az alkalmazott rost egyszersmind allergén lehet. A leggyakrabban búzakorpát szoktak enni, ICS-ben azonban az említett okból ez nem ajánlott. Gabonafélék helyett előnyösebb a gyümölcsökből és zöldségekből származó rostanyagok bevitele. Ugyancsak megfontolandó, hogy egyes esetekben a rostok fogyasztása súlyosbíthatja a has-menést, ezért nem javasolt.

Az irritábilis vastagbél tünet együttesnek szinte mindig velejárója a szorongás, kimerültség, düh, depresszió vagy az alvászavarok. Különösen igaz az, hogy minél rosszabbul alszik valaki, annál súlyosabb tünetekkel jelez nála az ICS.

Régóta ismert, hogy a vastagbél stresszhelyzetben aktívabbá válik, magyarán hasi fájdalmak és rendellenes bélműködés jelentkezik. Ez még egészséges embereknél is előfordul, ha túl sok stresszel kell megküzdeniük.

A lelki és érzelmi problémák oldása különféle pszichoterápiás módszerekkel is lehetséges. Nem kell azonban feltétlenül szakembert felkeresnünk ahhoz, hogy hatékonyan alkalmazzunk valamilyen stresszoldó eljárást. A relaxáció bármelyik formája otthon is kiválóan végezhető. Ugyancsak hasznos lehet a rendszeres jógázás. Közismert a rendszeres testmozgás feszültségcsökkentő, lazító hatása. Ha nem akarunk sportolni, legalább tegyünk naponta könnyű sétát.

Gyógynövények

Puffadás, bélrenyheség, vastagbélhurut ellen többféle gyógytea ismert.

A vastagbélhurut elleni teakeverék: angelika (30%), ezerjófű (30%), lósóska (20%), borsmenta (10%), édeskömény (10%). Addig kell fogyasztani, amíg a naponta többszöri hasmenés helyett a széklet beáll normálisra. Vigyázat: ha a hasmenés elmúlt, ne igyunk több teát, mert székrekedést okoz.

Egy szélhajtó tea receptje: angelika (40%), édeskömény (20%), kálmosgyökér (20%), ánizs (10%), bazsalikom (10%). Elegendő egy-két napig iszogatni a keveréket, máris megszűnik a puffadás.

A gyomor- és bélrendszer betegségei, gyomorgörcs és vastagbélgyulladás esetén egyaránt ajánlott a körömvirág. A tea elkészítése: egy púpozott teáskanál körömvirágot forrázzunk le 1/4 liter vízzel.

Illóolajok

Kutatások szerint a borsmenta olaja és más hasonló hatású illóolajok gátolják a simaizmok működését az emésztőrendszerben, vagyis alkalmasak a vastagbél görcsös összehúzódásának csökkentésére. Illóolajat azonban kizárólag bélben oldódó formában lehet alkalmazni, mert a mentől és más illékony alkotórészek gyorsan felszívódnak. Ha mentolt önmagában veszünk be, azzal ellazítjuk a gyomor záróizmát, így a gyomortartalom visszafolyhat a nyelő-csőbe és gyomorégést érezhetünk.

Több megoldás!

Egy klinikai vizsgálat kimutatta, hogy a bélben oldódó illóolajok csökkentik a fájdalmat és meggyorsítják a gyógyulást. Nem elhanyagolható az illóolajok lazító, nyugtató és baktériumölő hatása sem. További előnyük, hogy hatékonyak a Candida albicans gomba ellen is. Az ICS hátterében gyakran állhat az élesztőgomba túlszaporodása, főleg azoknál, akik sok édességet esznek.

Reflexológia

Kezelendő zónák: felszálló vastagbél (jobb láb), haránt vastagbél (mindkét lábon), leszálló vastagbél (bal láb). Figyelem: mivel a táplálék a felszálló vastagbélben felfelé halad, annak zónáját is az anatómiai irány szerint, tehát felfelé kell masszírozni!

Akupresszúra

Testen kezelendő pontok: Gy-25, Gy-36.

Táplálékkiegészítők

Első helyen érdemes megemlíteni a „barátságos” bélbaktériumot, a Lactobacillus acidophilust. Segít helyreállítani az egészséges bélflórát, a jó emésztést, a rendszeres székletet.

Jótékony hatású a lucerna , amely K-vitamin tartalmánál fogva segít újra megteremteni az egészséges bélflórát, a benne lévő klorofill pedig méregtelenít és tisztít.

Jók a tapasztalatok az Aloe vera géllel is.

Segít eltávolítani a méreganyagokat, valamint javítja az emésztést a fokhagyma.

A szükséges esszenciális zsírsavakat lenmag vagy ligetszépe olajával vihetjük be.

„Gyomoridegesség” ellen, valamint a központi idegrendszer megnyugtatására és a vastagbélrák megelőzésére célszerű fogyasztani kalciumot és magnéziumot is (2:1 arányban).

Kapcsolódó cikkek

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.