Mindenki rettegett bőrbetegsége: a gomba
A gombás fertőzés okai és kezelése
A gombás fertőzés leggyakoribb oka az, hogy a valamilyen okból csökken szervezetünk ellenállóképessége, és kipusztulnak a jótékony baktériumok. A pusztulás oka a leggyakrabban antibiotikumos vagy más gyógyszeres kezelés. Azonban sajnos nap mint nap ki vagyunk téve efféle „kúráknak”, mivel ételeink és italaink gyakran tartalmaznak gyógyszermaradványokat.
Ha tehát hajlamosak vagyunk a gombás fertőzésre, először is bélflóránk épségéről kell gondoskodnunk. Fogyasszunk élő joghurtkultúrát, esetleg valamilyen probiotikus készítményt (lactobacillus acidophilust vagy biíidus baktériumokat), különösen azután, amikor antibiotikumos kezelésben részesültünk.
Mire figyeljünk a vásárlásnál, milyen joghurtot válasszunk?
Olyan terméket válasszunk, amely grammonként milliárdos nagyságrendben tartalmaz baktériumokat – a milliós nagyságrend ez esetben kevés! Az ilyen termékeket hűtőszekrényben kell tárolni. Ne válasszunk olcsó terméket, mert – csakúgy, mint az élet sok más területén is – a spórolásnak később sokszorosan megfizethetjük az árát.
Fogyasszunk friss ételeket, amelyek a lehető legkevesebb konyhatechnikái eljáráson estek át. Kerüljük a cukor fogyasztását, mert a cukor a gombák legkedveltebb táptalaja. Ha kiiktatjuk étrendünkből, nincs miből táplálkozniuk a gombáknak, és immunrendszerünket is segíti a csökkent cukorfogyasztás. A fokhagyma erős gombaellenes és immunerősítő hatású, fogyasszunk tehát belőle bőségesen.
Gombás megbetegedés külső kezelése?
Bőrgomba esetén mártsunk vattapamacsot az oldatba, és mossuk le vele a bőrt; lábgomba és körömgomba esetén áztassuk be lábunkat az oldatba; száj penész esetén öblögessünk vele. A kezelést naponta háromszor ajánlatos megismételni.
- Körömgombásodás és elkerülése
- Bőrproblémák – Hámló talp, pattanások
- A serdülő bőrének jellegzetességei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A teafaolaj szinte minden bioboltban, valamint egyes gyógyszertárakban is kapható. Legyünk azonban óvatosak, előfordulhat, hogy valaki allergiás erre a szerre. Első használat előtt ajánlatos egészséges bőrfelületén próbát végezni vizes oldattal. Allergia esetén próbálkozzunk levendulaolajak. A lábgomba hatásos ellenszere a tiszta vagy hígított ecetes lábfürdő is.
Fontos olyan körülményeket biztosítanunk az érintett bőrfelület számára, amely nem kedvez a gombák szaporodásának. Lábujjaink közét alaposan töröljük meg, bőrünk szárazon tartása végett pedig használjunk illatanyagmentes púdert. Ha visszatérő fertőzésről van szó, forduljunk orvoshoz, hogy megtaláljuk a fertőzés valódi okát (pl. legyengült immunrendszer).
Az érintett bőrfelületet amennyire csak lehet, tartsuk szárazon. Igyekezzünk megakadályozni, hogy a beteg bőrfelület egészséges bőrfelülettel érintkezzen. Váltsunk gyakran ruhát, viseljünk pamut ruhaneműt, különösen alsóneműt. A fertőzés ideje alatt minden tisztálkodás után váltsunk törölközőt.
Összegezve a következőket tehetjük a gombás fertőzések megelőzése, illetve kezelése érdekében:
- Tartózkodjunk a cukorfogyasztástól. Ne igyunk cukrozott italokat, ne együnk cukrozott müzlit, és természetesen kerüljük az édességeket, a csokoládét, a kekszeket, az üdítőket, valamint mindenféle desszertet.
- Naponta fogyasszunk élőflórás joghurtot.
- Minden nap együnk fokhagymát.
- A fent javasoltak szerint fogyasszunk probiotikus készítményt.
- Az érintett bőrfelületet kezeljük teafaolajos oldattal vagy más hatékony gombaellenes szerrel.
Szerző: Langh Izabella
Gyakorló természetgyógyász vagyok. Táplálkozási és életmód specialista is vagyok, immár 12 éve próbálom az embereket egy egészségesebb életforma felé terelni, egyre több sikerrel.