Mindent a fertőző bőrbetegség egyikéről: az ótvar!
Az ótvar erősen fertőző bőrbetegség. Általában a staphylococcus baktérium okozza, ritkábban pedig a streptococcus. Főként gyermekek fertőződnek meg.
Mik a tünetek?
A tünetek: a test bármely részén, de különösen az arcon és a kézen vörös, gennyel teli hólyagok jelennek meg, amelyek azután kifakadnak, és sárgás színű vart hagynak maguk után.
A staphyloccocus baktériumok mindenhol megtalálhatók környezetünkben, beleértve a legtöbb egészséges ember bőrének felszínét is. Ez a betegség csak azokat fertőzi tehát meg, akiknek legyengült az immunrendszerük. Ilyen esetben ugyanis tért hódítanak a baktériumok, és könnyebben megfertőzik a szervezetet. Ezért a betegség megelőzésében kulcsfontosságú tényező immunrendszerünk karbantartása.
Hogyan előzhetjük meg?
Az általános higiénés szabályok betartása és a bőrsérülések gondos kezelése szintén fontos a fertőzés megelőzése érdekében. Mivel az ótvar erősen fertőző betegség, nem szabad hozzáérni a hólyagokhoz, és kerülni kell a másokkal való érintkezést is. A betegség ideje alatt naponta váltsunk ruhát, ágyneműt és törölközőt. A fertőzés leküzdéséhez antibiotikum-kezelés válhat szükségessé, különösen, ha a hólyagok terjedni kezdenek a testen.
Fontos, hogy egészséges étrendet kövessünk és a betegség idején egyáltalán ne fogyasszunk cukrot – sem finomított (ún. rafinált) cukrot, sem mézet, sem pedig gyümölcsöt. Számos baktériumnak, például a staphylococcusnak kiváló táptalaja a cukor. A betegség ideje alatt a legfontosabb pótlandó tápanyag az A-vitamin, a C-vitamin és a cink. A fokhagyma erős természetes gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, lehet természetes formában és étrend-kiegészítőként is fogyasztani.
Összegezve a következőket tehetjük az ótvar megelőzése, illetve megszüntetése érdekében:
- Kerüljük a cukor fogyasztását annak bármely formájában -úgy mint italok és cereáliák édesítése, édességek, csokoládé, kekszek, desszertek, édesített üdítők, gyümölcsök, gyümölcslevek, méz.
- Fogyasszunk fokhagymát és fokhagyma tartalmú étrend-kiegészítőt.
- Szedjünk A-vitamint, felnőttek esetében napi 25000 IU, gyermekek esetében 10000 IU mennyiségben.
- Szedjünk C-vitamint, felnőttek esetében napi 3000 mg, gyermekek esetében 1000 mg mennyiségben.
- Szedjünk cinket, felnőttek esetében 45 mg, gyermekek esetében 15 mg mennyiségben.
- A fentieket semmiképp ne fogyasszuk ebben a mennyiségben két hetes időszaknál tovább.
Szerző: Langh Izabella
Gyakorló természetgyógyász vagyok. Táplálkozási és életmód specialista is vagyok, immár 12 éve próbálom az embereket egy egészségesebb életforma felé terelni, egyre több sikerrel.