Serdülőkori akné kezelése
Gyakori jelenség, hiszen a serdülőkornak mintegy 90%-át érinti valamilyen mértékben. A pubertás kezdete után bukkan fel; főleg az arcon és a törzsön jelennek meg az aknék. Az arc és a törzs faggyúmirigyekben gazdag, hiszen ezek termelik a bőr enyhe zsírosságához szükséges faggyút.
A serdülőkori akné fiúknál gyakoribb, és azért is okoz sok gondot, mert az arcot elcsúfíthatja, önértékelési zavarokat okoz, éppen akkor, amikor a fiatal éppen a megjelenésére szeretne adni. Felnőtteknél is előadódhat (acne rosacea), és érdekes módon inkább a nők körében.
(Képen fent) A 16 éves fiú homlokán jellemző aknés elváltozások vannak. A betegség lényege a túlzott faggyútermelés, a faggyúmirigyek elzáródása és fertőződése, pattanások és mitesszerek kialakulása.
Akné okai
Az akné fő oka a faggyúmirigyek megnövekedett faggyútermelése, ezért a beteg arca gyakran egészen „zsírosnak” látszik. A feleslegben termelődött faggyú nem jut ki a bőrfelszínre, hanem elzárja a szőrtüszőket és faggyúmirigyeket, és apró mitesszerek képződnek. Ha a mitesszer tetejét a keratin lezárja, elszaporodhat benne a Proprionibacterium acne nevű kórokozó, gyulladás keletkezik, és gennyes csomók alakulnak ki. Súlyos esetekben, vagy a mitesszerek nyomkodása után sebhelyek maradhatnak vissza.
- Mit érdemes tudni a testápolókról?
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- A viszketés oka
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A faggyú túltermelődése kamaszkorban hormonális változásokkal magyarázható. A zsírdúsabb ételek, a csokoládé, édességek fogyasztása nem feltétlenül rontja a betegséget.
Hogyan kezeljük?
Gyors megoldás nincsen. Az akné kezelése hosszabb folyamat, hiszen legalább 6-12 hétig eltart. Lehetséges, hogy a kúrát később meg is kell ismételni. A kezelés már 2-3 hét alatt eredményt hozhat, de általában hosszabb kifutású.
A következő lehetőségek állnak rendelkezésünkre:
- Először baktériumok elleni benzoil-peroxid tartalmú krémeket ad az orvos.
- Ha a benzoil-peroxid nem hatásos, antibiotikum-tartalmú krémek következnek, vagy ennek elégtelen hatása esetén antibiotikus tabletták.
- Nőknél hatékony lehet a fogamzásgátló tabletták alkalmazása (amelyek a hormonszintet szabályozzák).
- Súlyosabb akné esetén a kórházi szakorvos felírhat ún. retinoid típusú gyógyszereket. A retinoid-kúrát szigorú orvosi ellenőrzés mellett lehet lefolytatni, mert mellékhatásokkal jár, és terhes nőknek például eleve nem is adható (magzatkárosító hatása miatt).
Rosacea
Felnőttkori akné néven szokták emlegetni, amely elsősorban az arcot érinti, és általában 30-35 éves kor között alakul ki. Nőknél gyakoribb: sokszor kortikoszteroid krémek túlzott használata okozza. Az arc, az orcák és orr a jellemző megjelenési felület. A fehér- és sárgafejű pattanások viszketnek, szúrnak, a faggyú-mirigyek be vannak gyulladva, hegesek.
(Képen fent) A 36 éves nőbetegnek felnőttkori aknés panaszai vannak, ami krónikus bőrbetegség. A bőr átmeneti arcpírral kezdődik, a bőr-vörösség megmarad, majd nagyobb gennyes hólyagocskák jelennek meg.
Az orr, főleg férfiakon, jellemzően megnagyobbodik, vörös, heges lesz, ez az ún. rinofima (daganatszerű növedékké alakuló orr). A szemre is ráterjedhet szemhéjgyulladás formájában. Gyógyítani nem lehet; kezelése inkább a tünetek mérséklését célozza: antibiotikum-tartalmú krémeket és tablettákat lehet alkalmazni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.