Hogyan előzhetők meg a cukorbetegség szövődményei?
Már kitértünk arra, hogy a kísérő szövődmények kialakulásában az anyagcsere kontroll nem megfelelő minősége a legdöntőbb tényező, emellett szerepe van a vérnyomás és vérzsírértékek célértéktől eltérő alakulásának is.
A nagyérszövődmények kialakulása a keringési kockázati tényezők kedvezőtlen alakulásának következménye. Következésképpen a szövődmények megelőzésének leghatékonyabb módszere a felsorolt tényezők folyamatos célértéken tartása már a cukorbetegség felismerésétől kezdve.
Le kell szögeznünk, hogy noha ez az elv hosszú távon igaz, alkalmi kitérések, azaz a kívántnál magasabb vércukor-, vérnyomás- és/vagy vérzsírértékek nem jelentik azt, hogy feltétlenül számolnunk kell szövődmény megjelenésével.
Bár az esetek döntő többségében szoros összefüggés mutatható ki az anyagcsere-állapot minősége és az érszövődrnények megjelenése között, mintegy 10%-ban előfordulhat, hogy a kívánttól tartósan eltérő anyagcsere-állapot ellenére sem alakulnak ki érszövődmények.
Biztosan védi a cukorbeteget a jó anyagcsere-helyzet a szövődmények kialakulásától és súlyosbodásától?
Kezdjük az elejéről! Mi számít jó anyagcsere-helyzetnek? A kérdés megválaszolásához először a jó anyagcserehelyzet fogalmát kell tisztáznunk, ez ugyanis nem feltétlenül az, amit az érintettek egy része ért alatta. A szövődmények kialakulását megelőző, késleltető és előrehaladásukat lassító jó anyagcsere-állapot az, amit az orvosi szakirodalom normoglikémiának vagy alacsony kockázatú állapotnak nevez.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mit is jelent ez az alacsony kockázatú állapot?
Mivel a normoglikémia cukorbetegeken az esetek egy részében csak megközelítően tartható fenn, a szaknyelv általában közel normoglikémiás kezelésvezetésről beszél. A normoglikémia kifejezés azt jelenti, hogy a vércukorszint az élettanihoz hasonló értékhatárokon belül, azaz az éhomi és étkezések utáni vércukorértékeket is beleértve 3,5-7,8 mmol/l között változik.
Az érintettek egy része ezzel szemben jónak ítéli meg anyagcseréjét akkor is, ha vércukorértéke éhomra a 7,0-8,0, étkezések után 1,5-2 órával pedig a 9,0-10,0 mmol/l-t nem haladja meg. A két jó fogalom között szembetűnő a különbség!
Biztosan állítható, hogy a tartósan normoglikémiás anyagcseréjű cukorbetegeken ritkábbak a szövődmények, később lépnek fel, és kevéssé súlyos formában jelentkeznek azokkal szemben, akiknél ez a helyzet nem áll fenn. Újabb kutatások azt is igazolták, hogy nem csupán a folyamatos és tartós, hanem az akár csak néhány éven át megvalósított (közel) normoglikémiás állapot Is szövődménymegelőző/-csökkentő hatású lehet.
Figyelem!
E jelenség pontosabb háttere, biokémiai mechanizmusai még nem tisztázottak, az sem ismert, mennyi időn keresztül kell a kedvező anyagcsere-állapotnak fennállnia ahhoz, hogy ez a kedvező emlékező mechanizmus érvényesülhessen.
Ismételten fel kell hívnunk a figyelmet genetikai tényezők jelentőségére, amelyek szerepét elsősorban a kisér-elváltozásokkal összefüggésben, kiemelten a szem és a vese vonatkozásában írták le. Bár e tényezők befolyásolására ma még nincs lehetőség, bizonyosan állítható, hogy a jó anyagcsere- és vérnyomás-beállítás kedvezően befolyásolhatja e tényezők hatásának érvényesülését is.
Először is előzzük meg! Igényel-e a szövődmények ellátása speciális kezelést?
A szövődmények ellátása több orvosi szakma együttműködését, azaz ún. interdiszciplináris gondozás megvalósulását igényli. Az egyes szövődmények speciális ellátása különböző szakmák feladata.
Nézzük sorban ezeket:
- Szem: A szem károsodásának megítélése, helyi kezelés javallatának felállítása és annak elvégzése e téren jártassággal rendelkező szemész szakorvos feladata. Gyógyszeres kezelés védő/gyógyító hatása, bár hazánkban kiterjedten alkalmazzák, nem egyértelműen bizonyított. Igazolt viszont speciális esetekben a szemészeti lézerkezelés eredményessége.
- Vese: A veseműködés érintettsége esetén felmerülhet a szokásos étrendi megfontolásokon túl a napi só- és fehérjebevitel korlátozása. A vesebetegségek ellátására szakosodott szakorvos, nefrológus bevonására rendszerint csak előrehaladottabb vesekárosodás esetén van szükség, de az ő feladata lehet a károsodás pontos természetének tisztázása is kétely vagy nem egyértelmű vizsgálati eredmények esetén.
- Idegek: Az idegműködés károsodását a gyakorlott diabetológus az esetek többségében időben felismeri, s kezelése és követése is biztosítható ideggyógyász bevonása nélkül. Néha szükséges lehet azonban az elkülönítő kórismézés pontosítása vagy a károsodás természetének részletesebb feltárása céljából speciális vizsgálatok elvégzésére is, ami vagy erre is szakosodott szakellátóhelyen, vagy ideggyógyászati szakrendelésen történhet.
- Láb: A nagyérszövődmények kivizsgálásának kardiológiai szakellátóhely bevonásával kell történnie. Az akut keringési események kezelése és szükség szerinti kivizsgálása kórházi elhelyezést igényel.
A szövődményekkel kapcsolatos teendők első helyén a megelőzés áll. Kívánatos, hogy minden cukorbeteg esetében évente legalább egyszer kerüljön sor a szemfenék vizsgálatára, a vizelet, speciális fehérjefrakciója, az . mikroalbumin-tartalmának meghatározására, az idegműködés egyszerű eszközökkel végzett ellenőrzésére, EKG-vizsgálatra, valamint a láb áttekintésére.
Célszerű ezen túl a szív vegetatív beidegzésének felmérésére szolgáló keringési reflextesztek elvégzése is. Ha e vizsgálatok gyanút keltenek vagy kóros eltérés(eke)t mutatnak, gyakoribb ellenőrzésükre és a fentiek szerint szakorvosi ellátás igénybevételére kell sort keríteni.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.