Mit jelent a cukorbetegséggel kapcsolatban a „glukóz paradoxon”?
A cukorbetegség – kezeletlen formában – magas vércukorszinttel jellemzett állapot. S bár hátterében összetett anyagcsere-károsodás áll, amely a fehérje- és zsíranyagcserét is érinti, közvetlen kiváltója az inzulinelválasztás és/vagy -hatás károsodása.
E megfontolásokból adódóan az lenne várható, hogy a vércukorszint tartós rendezése a késői szövődmények elkerülésének leghatékonyabb eszköze. Míg a kísér szövődmények vonatkozásában ez többé-kevésbé helytálló, a nagyérszövődmények tekintetében csak korlátozott mértékben igaz .
Vizsgálattal igazolt tények, miszerint:
Több vizsgálat azt mutatta ki, hogy más keringési kockázati tényezők, elsősorban az emelkedett vérzsírszintek és a magas vérnyomás normalizálása legalább ennyire fontos tényező. Ezt nevezi az újabb keletű szakirodalom glukóz paradoxonnak.
Ez persze nem jelenti azt, hogy lemondhatunk a vércukorszint tartós rendezéséről. Ellenkezőleg. Egy nemrég napvilágot látott értékelés, az Egyesült Államokban, 1DM-es cukorbetegek körében folytatott, az anyagcsere kontroll és a szövődmények összefüggését elemző vizsgálat utánkövetése azt állapította meg. hogy a szervezet „emlékszik” az anyagcsere-állapotra a glikémiás kontroll minőségére.
Ez az ún. diabéteszes memória segít abban, hogy az anyagcsere későbbi, kis mértékű romlása ellenére kisebb mértékű legyen az érkárosodás a kis- és nagyerekre vonatkozóan egyaránt, azokéhoz viszonyítva, akik anyagcserehelyzete hosszú időn keresztül elmaradt a kívánttól.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- Rohamokban jelentkező fejfájások
- Hirtelen látászavar tünetei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
E diabéteszes memória közelebbi természetét tekintve egyelőre nem rendelkezünk adatokkal, nem ismert molekuláris háttere sem. A felismerés alátámasztja azonban azt a régóta követett gyakorlatot, hogy a vércukorszint tekintetében is a hosszú távú, célértékre törekvő kezelésre kell törekedni.
Mikor szükséges a cukorbeteg ellenőrzésekor a vérképet is vizsgálni? A vesebetegeknek figyelmébe különösen ajánlott!
A vérkép vizsgálata nem tartozik a cukorbetegség követésért szokásosan használt laboratóriumi mutatók közé. Alkalmi vizsgálatára azonban sor kerülhet egyéb – vérképelváltozással járó – betegség gyanúja esetén. Más a kérdés előrehaladott vesebetegség, nefropátia fennállásakor. Tapasztalatok szerint ugyanis egy adott határértéknél nagyobb mértékű vérszegénység az érszövődmények szempontjából önálló kockázati tényező, ezért kezelése szükséges.
Mi a teendő a vesebetegeknél?
Krónikus vesebetegségekben károsodik az ott termelődő, a vörösvértestképzést serkentő hormon, az úgynevezett eritropoetin képződése, ami vérzés hiányában is vérszegénységhez vezet. Mód van azonban e hormon pótlására: vesebeteg-gondozó szakellátóhely szakorvosa javaslatára az érintettek e készítményt egészségbiztosítói támogatással kaphatják.
Igen fontos ezért, hogy a vesebeteg diabéteszesek a rendszeres cukorbeteg-gondozás mellett nefrológiai ellenőrzésben is részesüljenek, ahol mód nyílik a számukra szükséges adagú eritropoetin biztosítására. A teljesség kedvéért említjük, hogy ez a lehetőség nemcsak cukorbetegség okozta vesekárosodás esetén áll fenn, hanem minden, előrehaladott állapotú, krónikus vesebeteg számára is biztosított.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.