10 hasznos tanács a dohányzásról való leszokáshoz
A rendszeresen mozgó dohányosoknak könnyebb a leszokás.
Íme, egy megdöbbentő statisztika: azon cukorbetegséggel élőknek, akiknek amputálni kellett a lábát, csaknem 90 százaléka dohányos volt. Ha tehát ön is azok közé tartozik, akik cukorbetegek és dohányoznak, haladéktalanul szokjon le! Esetében úgyis nagyobb a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata, így semmi szükség a cigaretta okozta további károsodásra.
A dohányzás beszűkíti az ereket, ami a szívet is megterheli, emellett impotenciához és olyan elváltozásokhoz vezethet, amelyek miatt a lábfej amputációjára kerül sor. A cukorbetegség miatt már amúgy is nagyobb a vese-, az idegi és a szemkárosodás kockázata, s a dohányzás mindhármat tovább növeli.
Döntse el, miért is akar leszokni!
A dohányosok mintegy 70 százaléka állítja, hogy le akar szokni. Csakhogy a dohány függőséget okoz, s emiatt a leszokás a legtöbb ember számára egyáltalán nem könnyű. Ha a jobb egészség nem nyújt kellő motivációt, akkor szerettei kedvéért kell leszoknia. Gondolkozzon el, kit lenne fájó itt hagyni, és kinek hiányozna, ha tíz évvel idő előtt vagy még hamarább meghalna. Szokjon le az ő kedvükért.
Nyerjen motivációt unokája fényképét látván!
Szeretne ott lenni unokája esküvőjén, mondjuk 20 év múlva? Akkor az ő mosolygó arca nézzen önre a hűtőszekrényről. Úgy tervezi, hogy nyugdíjas korában vesz egy lakóautót, s párjával a világot járják majd? Egy autós magazinból vágja ki egy mutatós lakókocsi fotóját, és ragassza ki olyan helyre, ahol mindig szem előtt van.
Mikor és miért gyújt rá?
Vezessen listát azokról az időpontokról és helyzetekről, amikor és amelyekben a leggyakrabban rágyújt. Ha sikerül kideríteni, mikor van a legnagyobb „szüksége” cigarettára, az abban is segít, hogy kitalálja, mit tehet ilyenkor rágyújtás helyett. Fia például a kezét kell lekötni valamivel telefonálás közben, játszadozzon inkább egy tollal vagy egy papírnehezékkel. Fia a reggeli kávé mellé gyújt rá, akkor szokjon át a teázásra. Ha pedig munka közben esne jól egy kis cigarettaszünet, tegyen inkább egy gyors sétát a ház körül.
- Erős dohányos – CT-vizsgálat
- Rák kiújulása, kockázatok, dohányzás
- Dohányzásról való leszokás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mozogjon rendszeresen!
A testmozgás is segíthet a dohányzásról való leszokásban, mivel csökkenti a stressz hormonok szintjét, és így kevésbé érez késztetést a rágyújtásra, emellett az agyban olyan vegyületek keletkeznek, amelyek jó közérzetet okoznak, és így segítenek a nikotinelvonás kellemetlen tüneteinek enyhítésében.
A mindennapos testmozgás abban is segíthet, hogy elkerülje a leszokással általában együtt járó s oly sokak által rettegett 2-5 kg-os testsúly gyarapodást.
Mondja el mindenkinek, hogy le akar szokni!
Ha a család, a barátai és a munkatársai mind tudják, hogy megpróbál leszokni a dohányzásról, akkor ők is bátorítják és kerülik, hogy kísértésnek tegyék ki. Ráadásul ha tudja, hogy mindenki tisztában van az elhatározásával, kevésbé meri megkockáztatni, hogy titokban elvonul rágyújtani.
Időzítse a leszokást stresszmentes időre!
Válasszon ki egy napot a közeli jövőben, amikor nem számít túl sok stresszre. Ha a lánya három hét múlva férjhez megy, ha költözik, állást változtat, vagy nagy vendégséget rendez, akkor tolja a határidőt későbbre, nyugalmasabb időkre. Minél nagyobb a stressz, annál jobban vágyik a cigarettára (és annál erősebbek lesznek az elvonási tünetek).
Válassza ki az önnek legmegfelelőbb leszokási módszert!
Ha csak afféle kocadohányos, akkor talán képes lesz arra, hogy egyszerűen abbahagyja a cigarettázást. Az erős dohányosoknak azonban fokozatosan kell leszokniuk a nikotinról tapaszok, rágógumi, orrspray vagy inhalátor segítségével. (Ezek egy része vény nélkül is kapható, másokat csak az orvos írhat fel.) Ha bízik az alternatív kezelésekben, megpróbálkozhat a hipnózissal és az akupunktúrával is.
Tapasz használatakor nagyon figyeljen oda a vércukorszintjére!
A nikotintapaszok megnövelhetik a vér glükózszintjét, ezért használatuk idején tanácsos a megszokottnál gyakrabban mérni, hogy lássa, nem tapasztalható-e ilyen hatás. Soha ne gyújtson rá, ha tapaszt használ: a nikotin nagyobb dózisban erős méreg, s a tapasz és a cigaretta együtt halálos is lehet.
Kérdezze meg orvosát, melyik leszokást segítő gyógyszer felel meg önnek!
Vannak olyan, vényre kapható gyógyszerek, amelyek segítenek a dohányzásról való leszokásban. A varenidintartalmú szer csökkenti a nikotin adta kellemes érzést, és enyhíti az elvonási
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.