Apró sérülések, melyeket a cukorbetegeknek komolyabban kell venni!
Időnként mindenkivel előfordul, hogy vízhólyag vagy bőrkeményedés alakul ki a lábfején, csakhogy a cukorbetegeknek jóval komolyabban kell venniük ezeket az apró sérüléseket, mivel különösen fogékonyak a fertőzésekre. A betegséget gyakran kísérő rossz vérkeringés megnehezíti a gyógyulást is, az idegi károsodások miatt pedig előfordul, hogy észre sem veszik a kidörzsölődéseket, a hólyagokat vagy a sebeket. A kezeletlen lábproblémák a legrosszabb esetben olyan súlyossá válhatnak, hogy amputálni kell a beteg lábfejét. Ezen a héten tehát minden este lefekvés előtt vizsgálja meg a lábát. A cél, hogy ez a vizsgálat mindennapos rutinná váljon.
A párja is segíthet
Számos oka lehet annak, hogy egy cukorbeteg nem képes saját lábának alapos vizsgálatára: ha hátfájás, elhízás, illetve ízületi gyulladás miatt nem elég hajlékony, vagy például rosszul lát. Ezért nem árt egy kis segítséget kérni. Tegye túl magát a kellemetlenségen, hogy segítségre szorul, mert még mindig sokkal kisebb baj, mint ha túl későn veszi észre a lábsérüléseket.
Tegyen egy kis tükröt az ágy alá!
A lábfejet felülről és oldalról könnyű szemrevételezni, ám sokan nem elég hajlékonyak ahhoz, hogy a talpukat is meg tudják vizsgálni. Ezen segít, ha tükröt tart az ágy alatt, amelyet lefekvéskor a lábával kihúz, alaposan megnézi benne a talpát, majd visszacsúsztatja a tükröt a rejtekhelyére.
Már a legkisebb rendellenességre is figyelni kell
Amikor megvizsgálja a lábát, nyilvánvalóan először sebeket és vágásokat keres. A sérülések elfertőződésére utaló jel egyebek közt a duzzanat, a kivörösödés, a melegség és a nedvedzés. Azonnal forduljon orvoshoz, ha e jelek bármelyikét észleli egy szálka, illetve seb környékén vagy a lábkörmei körül. Az apróbb irritációk, például a piros foltok, egy tyúkszem vagy bőrkeményedés is, figyelmet érdemelnek. Különösen meg kell vizsgálni a lábujjakat és a talpnak a lábujjak mögötti részét, itt alakul ki ugyanis a leggyakrabban fekély.
Aranyszabály: Rutinlábvizsgálat esténként
A kisebb sérüléseket azonnal el kell látni
Mosson kezet szappannal és vízzel, majd alaposan mossa meg a sérült részt is, öblítse le tiszta vízzel, és óvatosan itassa szárazra tiszta törlővel. Nyomjon antibiotikum-tartalmú krémet egy vattapamacsra, majd kenje be vele vékonyan a sérült területet. (Ne az ujjával vigye fel a krémet!) Végül ragassza le a sérülést sebtapasszal. Ha 24 óra elteltével nem látszik egyértelmű javulás, vagy ha fertőzésre utaló jeleket észlel, például duzzanatot, vörösséget, melegséget vagy nedvedzést, azonnal forduljon orvoshoz.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Hidratálókrémek
Amikor este leveszi a harisnyáját, figyeljen, hogy nem esnek-e a padlóra apró, fehér, lehámlott bőrdarabok, mert ez azt jelzi, hogy a bőre rendkívül száraz, ezért hidratálni kell krém vagy testápoló segítségével. Ha ezt elmulasztja, bőre kirepedezhet, és szabaddá válik az út a fertőző mikroorganizmusok számára. Fordítson különösen nagy figyelmet a sarkára és a talpnak a lábujjak mögötti részére, mivel itt a legnagyobb a kiszáradás valószínűsége. Ezután húzzon a lábára tiszta pamutharisnyát, amely egyrészt megakadályozza az ágynemű összekenését, másrészt elősegíti a krém jobb felszívódását. Napi egy-két krémezés megakadályozza, hogy a bőr berepedjen.
Menjen pedikűröshöz!
Nagyon nem ajánlott, hogy maga vágja le a lábujjkörmeit, mivel az éles szerszámokkal könnyen sérüléseket okozhat. Legyen őszinte a következő kérdések megválaszolásában! Könnyen eléri a lábujjait? Jó minőségű ollót és pedikűrcsípőt használ? Elég időt szán arra, hogy gondos és alapos munkát végezzen? Ha a kérdésekre nemmel válaszolt, akkor kérjen meg egy ügyes családtagot, hogy segítsen, de a legjobb, ha képzett gyógypedikűrösre bízza a feladatot.
Pedikűrcsípő
Ezzel a lábkörmök vágására való, speciális rugóval ellátott eszközzel nagyobb erőt lehet kifejteni, így nem kell túlzottan erőlködni a vastagabb lábkörmök levágásakor, és biztosabb, hogy nem okoz vele sérülést. További előnye, hogy a pengéje nem túlságosan ívelt, így alkalmas a nagy lábujj körmének vágására. Vannak kisebb és nagyobb csípők, némelyik már szinte drótvágóra emlékeztet. Körömreszelőt is használhat, viszont eszébe ne jusson valamilyen közönséges ollóval vagy késsel nekiesni a lábkörmeinek vagy tépessél, húzással próbálkozni.
Próbálja ki: Szakember segítségével dolgozzon ki lábgondozási programot!
A bizonyíték: Léteznek lábgondozási programok cukorbetegek számára. Témájuk a lábpanaszok kezelése, a megelőző terápia, a betegek felvilágosítása, valamint tanácsok, hogy mikor kell szakorvoshoz, illetve ortopéd cipészhez fordulni. E programoknak köszönhetően akár 45-85 százalékkal csökkenhet az amputációk száma. Érdeklődjön háziorvosánál vagy gyógypedikűrösénél arról, hol tud bekapcsolódni egy ilyen programba.
Ne maradjon éles szél!
A lábkörmöket úgy vágja le, hogy a végük egy vonalban legyen a lábujj végével, s csak kissé, a lábujj alakjának megfelelően legyenek íveltek. Sokak szerint érdemes a lábkörmöket egyenesre vágni, így azonban a két szélen éles sarkok keletkeznek, amelyek bevághatnak a bőrbe vagy benövést okozhatnak. Az éles vagy egyenetlen széleket körömreszelővel tüntesse el.
Az elektromos takaró ártalmai
Ne tegyen az ágyba olyan eszközt, amely szélsőséges hőmérsékletet alakít ki, például elektromos takarót, futőbetétet, forró vizes palackot vagy jégtömlőt. Az érzéscsökkenés miatt talán észre sem veszi, ha ezek az eszközök túlforrósítják vagy túlzottan lehűtik a lábát.
Bújjon papucsba!
A cukorbetegeknek nem jó mezítláb mászkálniuk a lakásban. Bármilyen aprólékos gonddal vigyáz is otthona rendjére és tisztaságára, valamint arra, hogy ne lépjen valamilyen éles vagy hegyes tárgyra, bármikor előfordulhat, hogy belerúg valamibe a lábujjaival.
Mi minden lehet a cipőben?
A sivatagban táborozó cowboyok reggelente mindig kirázzák a csizmájukat, hátha skorpió bújt a lábbelibe. Nos, önnek is így kell tennie, még akkor is, ha az éjszakát a kényelmes hálószobában töltötte. Reggel, mielőtt cipőt húzna, rázza ki, majd nyúljon bele, és győződjön meg arról, hogy nincs benne esetleg kavics, homok vagy más szilárd részecske, vagy nem sérült-e meg a cipő bélése, mert mindez lábsérülést okozhat. Ez azért szükséges, mert a lábfej csökkent fájdalomérzése miatt talán észre sem veszi az efféle problémát mindaddig, amíg súlyos károkat nem okoz. Nézze meg a cipő talpát is, nem lépett-e véletlenül rajzszögbe, s alkalmanként azt is ellenőrizze, hogy a talp jó állapotban van-e, és kellő tartást ad-e a lábnak.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.