Mire figyeljen cukorbetegként, ha uszodába vagy vízpartra készül?
Azoknak a cukorbetegeknek, akik túlsúlyosak, ízületi vagy egyensúlyi problémáik vannak, fáj a lábuk az idegkárosodás következtében vagy nehezen mozognak, az uszoda nagyszerű testmozgási lehetőséget kínál. Mivel a vízben 90 százalékkal „könnyebb” a testünk, az úszás mozgékonyságot kölcsönöz a túlsúlyos embereknek, hosszabb ideig képesek a vízben tornászni, s olyan mozdulatok is sikerülhetnek, amelyekre különben képtelenek. Az úszás kitűnő aerob jellegű testmozgás, amelynek nagy előnye a gyaloglással szemben, hogy az alsótest mellett a felsőt is edzi.
Csobbanjon csoportosan!
A vízi aerobik kitűnő módszer az egész test megmozgatására – és még úszni sem kell tudni hozzá. Fia vidám zene szól, és kellemes társaságban végzi a gyakorlatokat, úgy érezheti magát, mintha szórakozóhelyen lenne.
Használjon úszódeszkát!
A víz felhajtóereje már eleve óvja ízületeit a megterheléstől, de ha még kevesebb erőfeszítéssel szeretne fennmaradni a vízen, egy úszódeszka sokat segíthet. Akkor is jól jön, ha nem érzi magát eléggé biztonságban a vízben, és szeretne valamibe belekapaszkodni. Ha csak a lábát szeretné megdolgoztatni, feküdjön rá az úszódeszkára, kapaszkodjon meg a két oldalában, és a lábával hajtsa előre magát a vízben.
Fokozatosan növelje a távot!
Ússzon egy hosszt (a medencék általában 25 méteresek), majd pihenjen 30 másodpercet. Ha ez elsőre sem tűnik különösebben fárasztónak, próbáljon 5 percet úszni, majd 1 percet pihenni. Minden alkalommal, amikor uszodába megy, növelje egy kicsit a megtett távot, szükség szerinti mennyiségű pihenést közbeiktatva. Ezt addig növelje, amíg a tiszta úszóidő el nem éri a 30 percet. Aerob jellegű edzettségünk folyamatos javításához hetente háromszor ússzon.
Ha rosszul lát!
Olyan uszodát válasszon, ahol a medence egymástól kötelekkel elválasztott pályákra van osztva, és nem kell ugrándozó, pancsoló gyerekekre számítani. Ha ilyen pályán úszik, kisebb a valószínűsége annak, hogy nekiütközik valakinek.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Védje a sebeit a vízben!
Nyitott sebbel úszni nem jó ötlet, mivel fennáll a fertőzés veszélye. Ha kisebb vágás vagy horzsolás van a bőrén, ne hagyja ki az úszást, hanem inkább kérdezze meg orvosát, hogy egy vízálló sebtapasz megfelelő védelmet nyújt-e az ön számára.
Figyeljen oda, különösen az alacsony vércukorszínt tüneteire!
A medencében nehezebb észrevenni, ha kiveri a verejték, vagy elgyengül, ezért legyen éber, és azonnal szálljon ki a vízből, ha gyanús jelet észlel.
Tartson valami harapnivalót a medence közeiében!
Ha a vízben tartózkodva leesik a vércukorszintje, nem biztos, hogy lesz ideje kimenni az öltözőbe az ennivalóért. Ezért mindig tartson gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmazó ételt zárható műanyag zacskóban a medence mellett. Ha az uszoda szabályai tiltják a medencék környékén az étkezést, magyarázza el az úszómesternek vagy a víziaerobik-foglalkozás vezetőjének, miért van rá szüksége – valószínűleg hajlandók lesznek kivételt tenni, vagy legalább megengedik, hogy glükóztablettát vagy -zselét tartson elérhető helyen.
Hagyja az inzulinpumpát hűvös helyen a parton!
Ha vízpartra vagy strandra megy és úszáshoz le akarja kapcsolni az inzulinpumpát, tegye azt hűvös helyre, nehogy az inzulin károsodjon a melegtől. Tegye a pumpát zárható műanyag zacskóba, bugyolálja be törülközőbe, és így tegye be a hűtőtáskába. Érdemes megérdeklődni, hogy a gyártó nem ajánl-e vízálló védőtokot a készülékhez.
Ha a pumpával úszik, legyen tisztában annak korlátaival!
Egyes inzulinpumpákat „vízállóként” reklámoznak (néha azzal a megjegyzéssel, hogy ennek érdekében le kell dugózni a szellőzőnyílásokat), de feltétlenül olvassa el a használati utasítást, hogy tudja, pontosan milyen mértékben vízálló az eszköz. Lehetséges, hogy csak a felszín közelében marad vízhatlan, de nem biztonságos, ha 3 méternél mélyebbre merül. Ha azt tapasztalja, hogy a pumpakészlet ragasztószalagja a vízben minduntalan elenged, vásároljon egy egészen vékony és könnyű búvárfelsőt, és viselje azt a pumpa fölött.
Úszás után azonnal zuhanyozzon!
Máskülönben a vízben lévő klór kiszárítja a bőrét, ami annak kirepedezéshez és fertőzések kialakulásához vezethet.
Óvja a lábát a tengerben és a tavakban – sőt az uszodában is!
A cukorbetegek sebei általában lassabban gyógyulnak, s a lábfej súlyosabb fertőzései miatt amputációra is sor kerülhet. A tengerben vagy a tavakban fürödve viseljen vízicipőt, amely megakadályozza a kövek, víziállatok, üvegcserepek és törmelékdarabok okozta sérüléseket. Még az uszodában sem árt óvatosnak lenni: egyes medencék alján a beton eléggé érdes felületű.
Ha a szabadban úszik, használjon vízálló fényvédő krémet!
A víz ugyan hűsíti a bőrét, de a nap sugarai még borús időben is okozhatnak leégést. Ez senkinek sem tesz jót, de különösen megterhelő a cukorbetegeknek, mivel égési sebeik lassan gyógyulnak.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.