Nem árt észnél lenni, ha cukorbetegen valamilyen sportot űz!
Nemigen fogadható el az a mentség, ha valaki a cukorbetegségére hivatkozva nem próbál meg valamilyen kedvére való testmozgást találni és gyakorolni. Valójában ugyanis sokan voltak és vannak, akik ezzel a betegséggel hegyet másznak, hosszú túrákat tesznek, hivatásos tenisztornákat nyernek, és még hosszan sorolhatnánk a sportsikereket. Természetesen nem árt észnél lenni, ezért fogadja meg az alábbi tanácsokat!
Ülve is lehet tornázni
Ne engedje, hogy a rossz lába vagy az, hogy állva bizonytalannak érzi magát, megakadályozza a testedzésben. Szerezzen be olyan (kerekesszékeseknek készült) edzésprogram-kazettát, amely ülve is végezhető gyakorlatokat tartalmaz, ezek az aerob gyakorlatok mellett a felsőtest izmait is erősítik. Az ilyen videokazettáknak jó hasznát veheti az, aki csak most kezd tornászni, még akkor is, ha jól tudja használni a lábát. Sokan meglepődnek azon, hogy ülve is milyen alaposan megizzadnak. Az edzések akkor igazán élvezetesek, ha a felvételen szereplő oktató szórakoztatóan ad elő, a gyakorlatokat kísérő zene pedig lelkesítő.
A náthaszünet egyáltalán nem szégyen
Ha elkapta az éppen aktuális vírusos „nyavalyát”, influenzás lett vagy egyszerűen csak megfázott, ne erőltesse a testmozgást. Pihenjen és gyógyuljon a megszokott módon, hogy új erőre kapjon, s csak akkor folytassa az edzésprogramot, ha már teljesen láztalan, és úgy érzi, meggyógyult.
Kerülje a túlerőltetést!
Ha mozgás közben nehezen kap levegőt vagy rosszul érzi magát, lehet, hogy túlzásba vitte a dolgot. Ilyenkor végezzen „beszédpróbát”: mondjon el hangosan egy teljes mondatot. Ha ez nem megy könnyedén, vegyen vissza a tempóból. Nem szabad megengedni, hogy a mozgás fájdalmat, rendkívüli kimerültséget vagy légszomjat okozzon.
Aranyszabály: Hallgasson a testére!
Ne nagyobbakat hanem szaporábban lépjen!
Amikor edzést tart, és az a kitűzött cél, hogy gyorsítson a tempón gyaloglás vagy futás közben, ezt semmiképpen ne úgy érje el, hogy nagyobbakat lép, hanem úgy, hogy adott idő alatt több lépést tesz meg. Ez mindenképpen hatékonyabb, ráadásul az elnyújtott lépések könnyen sérülést okozhatnak a térdében, a lábszárában vagy a lábfején. Ez utóbbi különösen veszélyes, mert a cukorbetegek lába sokkal érzékenyebb.
Az a jó edzőcipő, amely már az első felhúzáskor kényelmes
Ne akarja elhitetni magával, hogy majd kényelmesebb lesz, ha bejáratódik. A rosszul illeszkedő cipő véresre dörzsölheti a lábfejet, ami veszélyes fertőzést okozhat. Függetlenül attól, hogy teniszezéshez, gyalogláshoz, tekézéshez vagy más sporthoz vesz lábbelit, mindig a legjobb minőségűt válassza, amelyet a pénztárcája megenged, és arra különösen figyeljen oda, hogy a cipő „lélegző,” azaz jól szellőző legyen. Ha a lábfején idegkárosodás miatt csökkent a fájdalomérzés, érdemes lehet szakember segítségét igénybe venni a cipő kiválasztásához.
Viseljen puha, „lélegző” sportzoknit!
Bármiféle edzésbe kezd, húzzon tiszta, puha és vastag sportzoknit a lábára. A pamut-műszál keverék anyagúak a legjobbak, mivel ezek elvezetik a lábtól a nedvességet. Ha ugyanis a lábfej bőre nedves marad, könnyebben keletkeznek rajta vízhólyagok.
Gondoskodjon arról, hogy az inzulinpumpa a helyén maradjon!
Ha testmozgás közben is viseli az inzulinpumpát, a készülék körüli bőrfelületen használjon izzadásgátló szert vagy folyékony kötésragasztót. Ez segít meggátolni, hogy a verejték fellazítsa a pumpát rögzítő tapaszt, és az esetleg leessen. Takarja le az infúzió bemeneti helyét kis vattapamaccsal, permetezze az izzadásgátlót a környező bőrre, és hagyja megszáradni. Folyékony kötésragasztó spray a patikákban kapható.
„Befagyott” a válla? Forduljon orvoshoz!
Eddig tisztázatlan okból a cukorbetegek különösen hajlamosak a „befagyott vállnak” nevezett rendellenességre. Válla mozgékonyságát a következő módon ellenőrizheti: feküdjön a hátára a padlón, a kinyújtott kar a test mellett a padlón nyugodjon. Emelje fel a kart, hátrafelé kört írva le, mintha háton úszna, és próbálja megérinteni a padlót a feje fölött. Ha sikerül néhány centiméternyire megközelítenie a kezével a padlót, akkor a kar mozgástartománya normális. Ha nem sikerül, forduljon orvoshoz. Az időben elvégzett kezelés növeli az esélyt, hogy a válla teljesen meggyógyuljon.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.