Az élelmiszer-feldolgozás problémás kérdései
Az élelmiszer-ipari feldolgozás folyamatában olyan anyagok használatára is szükség van, amelyeket a házi előállítás során -hasonló termék készítésekor – nem, vagy jóval óvatosabban alkalmazunk. Ezek közé tartoznak az ún. technológiai segédanyagok, és a tisztító- illetve fertőtlenítőszerek. A továbbiakban e tényezők mellett néhány egyéb „ipari jellegű” rizikófaktor is előkerül.
Élelmiszer-technológiai segédanyagok
„Technológiai segédanyag – a berendezések és eszközök anyagának kivételével – minden olyan, élelmiszerként önmagában nem fogyasztott anyag, amelyet valamely nyersanyaghoz, élelmiszerhez alkalmaznak adott technológiai cél elérése érdekében, és amely nem szándékosan, de elkerülhetetlenül maradékok vagy származékok jelenlétét okozza a késztermékben.
A definíció elég kacifántos és sejtelmes – főleg az utolsó része: „maradékok és származékok jelenlétét okozza a késztermékben/’ Valójában emiatt válik érdekessé e témakör, legalábbis a fogyasztók számára. Milyen származékok képződnek, és azok milyen hatással vannak a szervezetünkre? Sajnos erről keveset lehet tudni.
A segédanyagok alkalmazásának célja a gyártási folyamat gyorsítása és az eredményesség biztosítása. Képviselői például a derítő- és szűrési anyagok, amelyek a gyümölcslégyártásban és borászatban terjedtek el. Ezen belül zselatint, kovasav-szolt, bentonitot, aktív szenet és perlitet használnak, amelyek a lebegő részek, szín- és aromaanyagok jelentős részét kiválasztják a léből. Az azbesztet szűrőlapok formájában használták, bár rákkeltő hatása miatt háttérbe szorult.
A lékinyerés hatékonyságának növelése érdekében (pl. gyümölcslégyártás esetén) elterjedt az enzimek alkalmazása is. A pektin- és cellulózbontó enzimeket legyártáskor használják, míg a glükóz oxidációjának gátlására kataláz- és glükóz-oxidáz enzimet alkalmaznak a tojáspor gyártásakor.
- Az E-számokról őszintén – Élelmiszereink árnyoldalai
- Az E-számok szövevényes rendszere
- Egészségtudat vagy profit? Élelmiszer-adalékanyagok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezenkívül számos olyan segédanyag létezik a különböző iparágakban, amelyek sokszor említésre sem kerülnek, noha „otthagyják ujjlenyomatukat” a termék összetételében. A szárításkor pl. a szárítószalag felületét is kezelni kell különböző zsírszerű anyagokkal, hogy a termék ne tapadjon rá. Szűréskor a szűrőanyag szintén kapcsolatba kerül a készülő itallal. Az instant porok készítése során szintén létszükséglet, hogy bizonyos segédanyagokkal csökkentsék a tapadási veszteségeket.
Minden iparágnak, sőt minden terméknek megvan a saját technológiája és segédanyaga. Egy részüknél sejtelmünk sincs, hogyan viselkednek az élelmiszerrel való kölcsönhatáskor, és mit eredményeznek az élelmiszerben, valamint a szervezetben. A szakemberek nagy része szerint azonban e kérdéskör vizsgálata fölösleges, hiszen ezeknek az anyagoknak csak igen kis része kerül a termékbe, a többi esetleg csak érintkezik azzal, és a késztermékben mindössze nyomaik fedezhetők fel.
Mivel azonban a technológiai segédanyagok is kémiai vegyületek, így rájuk is érvényesek a kémiai törvényszerűségek. A kérdés az, hogy ezek milyen változásokat, nyomokat eredményeznek. Jelenleg ezt nem tudjuk, és úgy tűnik, nem is fogjuk megtudni. Sokak szerint vannak ennél sokkal lényegesebb kutatási témák is, ami valóban igaz. A titokzatos segédanyagok azonban mindig ott várakoznak majd a vizsgálatra váró vegyületek között.
Tisztító- és fertőtlenítőszerek
Az élelmiszeriparban szigorú higiéniai követelményeknek kell megfelelni, mivel a nap huszonnégy órájában folyamatosan szaporodó mikrobák állandó veszélyt jelentenek. A mikroorganizmusok hosszabb távon képesek bizonyos fertőtlenítőszerekhez alkalmazkodni (kémiai rezisztencia), így meghatározott időközönként váltogatni kell az alkalmazott tisztító- és fertőtlenítőszereket.
A mikrobapusztító szerek használata kötelező és elfogadott a gyártók között, azonban kismértékű kockázatot is jelentenek. Termékváltáskor ugyanis minden esetben mosószeres, a termelés befejezésekor pedig mosó- és fertőtlenítőszeres mosásra van szükség, amelyet nem mindig követ lelkiismeretes, tiszta vizes öblítés. így a fertőtlenítőszer maradványai és származékai a gép belső felületénmaradhatnak, és bekerülhetnek a későbbi termékbe.
Az ipari fertőtlenítőszer – és a nyersanyagban lévő növényvédő szer – maradványai együttes hatásaként azután váratlan káros hatások, elsősorban allergiák jelenhetnek meg az emberi szervezetben. A nem megfelelő öblítés általában olyan gyártóknál jelentkezik, akik nem rendelkeznek belső rendszerű, automatikusan vezérelt gépi tisztító- és öblítőrendszerrel.
A dolgozók által végzett kézi mosás sokszor kívánnivalót hagy maga után, főként, ha a dolgozót nem tették kellően érdekeltté a munka lelkiismeretes végzésében, így közömbösen és hanyagul végzi a mosást. Utólag pedig szinte lehetetlen visszakövetkeztetni, hogy mi is okozta az egészségügyi problémákat.
Egyéb kockázatok
Az időnként megkérdőjelezhető nyersanyagminőségen, az adalék- és segédanyagokon, valamint a fertőtlenítőszereken túlmenően van néhány tipikus kockázati tényező a feldolgozott termékek esetében. Ezek a következők:
- Egyes gyári eljárásokkal elfedhetők a mellékízek és szagok, romlásra utaló jelenségek, így a fogyasztó más minőségű élelmiszert kap, mint amire számít (a hazai törvények szerint a hibák elfedése és leplezése, ezen keresztül a fogyasztó megtévesztése tilos).
- A feldolgozás folyamán megváltozik a természetes összetétel, így a szervezetben végbemenő lebontási folyamat is módosul. A táplálkozástani érték jellemzően csökken a finomítási és gyártási műveletek során.
- Egyes feldolgozott élelmiszerek alapanyagai távoli országokból érkeznek, így a szállítás során nagyobb a lehetőség a penészgombák szaporodására és a penésztoxinok (mikotoxinok) képződésére. A mikotoxinokjelenléte jól megfigyelhető több kávé- és kakaókészítményben, illetve távolról érkező fűszernövény-szárítmányban (a penésztoxinok rákkeltő hatásúak).
- Az élelmiszer-feldolgozás során jóval több a szennyeződési lehetőség és a szennyező forrás, mint egy általános háztartásban. A nyersanyag sok kézen átmegy, mire késztermék lesz belőle, és újabb procedúra, míg a tárolás és szállítás után eljut a fogyasztóig. A gyártás közben befertőződési, a szállítás és tárolás során folyamatos romlásveszély áll fenn. Ez utóbbi oka az, hogy a romlást okozó mikrobák legtöbbje szobahőmérsékleten átlagosan 30 perc alatt megkettőződik, ezáltal gyorsan nő az élelmiszerek felületén szaporodó mikrobák száma. A hőmérséklet csökkentésével a meg-kettőződési idő jelentősen megnövelhető, tehát a romlási veszély csökken.
- Az élelmiszer-ipari berendezések fémrésze és az élelmiszer csomagolóanyaga (fém, műanyag) kémiai változásokat eredményezhet a csomagolt termékben a különböző komponensek, ionok beoldódása vagy módosító hatása miatt. A beoldódó fémionok elkerülése érdekében egyre korszerűbb és stabilabb fémeket használnak, a műanyagok hatásairól azonban egyelőre még kevés információ áll rendelkezésre. A jelenleg széles körben használt üveg az egyetlen olyan anyag, amely semmilyen reakcióba nem lép az élelmiszerrel.
A termék minőségét és élettani hatásait tehát egyaránt befolyásolja a felhasznált anyagokon kívül a termelői etika, a technológiai művelet, a gépek anyaga, a dolgozók higiéniai állapota, és az idő, amíg a termék eljut a fogyasztóig.
Túl sok tényező rendkívül szövevényes egymásra hatásával állnak elő a modern élelmiszerek, és mindezek egy „túl fáradt és túl beteges” fogyasztó szervezetébe kerülnek. A piaci verseny egyre élesebb, a kockázat egyre több, és a vásárló egyre tanácstalanabb. Jogosan vetődik fel tehát a kérdés: Van-e megnyugtató megoldás?
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.