A prevenció fogalma az idős ellátásban
Az utóbbi időben a betegségek megelőzése, a prevenció az irányítóknak és az egészségügyben dolgozó vezetőknek egyaránt kedvelt gondolati színtere lett. Sajnos ez azt jelenti, hogy a gondolkodási és gondoskodási színterek határai elmosódtak. Az elvek megvalósítását a makro adatok fetisizálása, a döntéshozók és érintettek távolsága, az eltérő gondolat-utak, és egy csokor zavaros fogalom alapvetően nehezíti.
Káros szokásainkról való lemondás
A nemzeti adatok alapján a lakosságban kialakult/kialakított egészségviselkedés megítélésében jelentős eltérések észlelhetők, és az értelmezés sem egyértelmű. A rendszer valamennyi eleme Janus-arcú és összetett. Az elmúlt években például a dohányzás mértéke csökkent, de a túlsúly, az elhízás, valamint ennek következményei gyakoribbá váltak.
Elgondolkodtató, hogy a rendelkezésre álló (nagyon hiányos és egyenetlen) adatok alapján Közép-Európában, de az egész közösségben egyaránt alig lehet találni olyan közlést, amely a prevenció zászlója alatt lefolytatott beavatkozásokhoz egyértelműen köthetné a morbiditási adatok kedvező változásait.
Ez alól kivételnek számíthat a gyomorrák-prevalencia szignifikáns csökkenése, melyet viszont nem előztek meg tervezett beavatkozások és a vastagbél daganatok gyakoriságváltozása pedig messzemenően kompenzál. Az idült betegségek kialakulásának megelőzésében jelenleg az ideológia erőteljesebb, mint a gyakorlati tapasztalat.
Sokkal tovább élhetünk, ha egészségesen élünk!
Viszont ma már állítható, hogy a várható életkor kitolódása mellett az aktív megélt életévek száma is fokozatosan nő, tehát csökken azoknak az éveknek a száma, amelyekben a mindennapi életet az elesettség és kiszolgáltatottság jellemzi. Ez az észlelés azt jelenti, hogy az elmúlás előtti, senyvesztő betegségben eltöltött idő zsugorodik. Az egyre nagyobb feladatot jelentő geriátriai betegellátás megközelítésében ennek a folyamatnak a felerősítése célként és eszközként egyaránt javasolható.
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Meddig élhetünk?
Az időskort élő lakossági rétegekben a várható további életévek statisztikai felbecsülése nehéz. Ennek a megközelítésére az öregek esendősége miatt a rendelkezésre álló statisztikai eljárások nem tűnnek alkalmasnak. A morbiditás-változások egyszerűbben vizsgálhatók.
Egyes, meghatározható és körülírható csoportokban a várható morbiditási adatok és az elégtelen működéshez vezető tényezők gyakorisága jelentősen kisebb, mint más csoportokban. Valószínű, hogy ezeknek a csoportoknak a vizsgálata az egész populáción is alkalmazható ismérvek feltárásához vezethet.
Mennyire befogadóak az emberek?
Ezt bizonyítja például a Pennsylvania-tanulmány (1939-1962 között 1700 vizsgált és ellenőrzött résztvevő) és a Stanford Egyetem felmérése, melyek az élettartamra kivetített kumulatív rokkantsági indexet elemezték. Retrospektív átgondolások alapján a legfontosabb egészséget károsító veszélyforrásként (rizikófaktor) a dohányzást, a testtömeg-indexet és a fizikai igénybevétel hiányát tekintették.
Ezek alapján a vizsgáltakat kifejezetten, mérsékelten veszélyeztetett és alacsony rizikójú csoportokra osztották. Az egészségi állapotromlást kérdőívekkel (Health Assessment Questionnaire = HAQ) ellenőrizték. A nagyobb és alacsony rizikó és az időskori „állagromlás” megjelenése között egyértelmű összefüggést észleltek. A felmérésben és értékelésben a korábban kialakult egészségszint-csökkentő idült betegségek értelemszerűen nem szerepeltek.
Milyen előnyökkel jár, ha egészségesek vagyunk?
A meghatározható veszélyforrások csökkentése jelentős közgazdasági és más, esetenként könnyen érthető előnyökkel is jár, mivel az alacsony rizikójú csoportokban 6-10 évvel később jelentkezhetnek a teljesítménycsökkenés fizikai és pszichológiai következményei Ennek ellenére az életmód-tanácsok (pl. rendszeres fizikai aktivitás: aerobic, futás, kerékpározás stb.) az utóbbi időben bizonyos mértékig „negatív evolúción” mennek át.
Ennek alapvető oka feltehetően a kérdéskör globális megközelítése. Az alkalmazott felmérések, az adatok minőségi változatai, a vizsgáló/értelmező csoportok tarkasága és az ellentétes hangvételű értékelések számos, jelenleg még további átgondolást igénylő feladatot sugallnak.
Kik indulnak nagyobb eséllyel a hosszú élet elérésének versenyében?
A kedvezőbb kilátásokkal rendelkezők meghatározhatók. Az elmúlt 15-20 év során reprodukálható adatok bizonyítják, hogy az egészséges test és lélek megtartásában kedvezőbb esélyeket jelent a szocioökonómiai biztonság, az iskolázottság, a testsúlykontroll, a dohányzás és abúzus attitűd kerülése, valamint a rendszeres fizikális aktivitás.
A jobb esélyekkel rendelkezőkön az elmúlás előtti időszakban a morbiditási adatok zsugorodnak és az idült egészség károsodás veszélyei csökkennek. Az ilyen esetekben az egész életre vonatkoztatott egészségügyi költségek is jelentősen alacsonyabbak voltak. A rendelkezésre álló költség-haszon kedvezően befolyásolhatja a döntéshozatal tényleges szereplőit.
Milyen viselkedéssel érhetünk el hosszabb életet?
Úgy tűnik, hogy az életstílus, és az önmenedzselés módszereinek alkalmazása szintén használható eszköze lehet a morbiditási adatok és az életviselés terheinek csökkentésében. Megállapították, hogy a viselkedés/ magatartástudomány ismert módszereivel az idősek morbiditási adatai javíthatók és az egészségügyi költségek csökkenthetők.
Ezért válogatott csoportokban az oktatási módszerek alkalmazása felértékelődik. A krónikus ízületi bántalmakban szenvedőknél vagy a Parkinson-kóros betegeknél ezek a módszerek különösen kecsegtetők, hiszen ezek életkilátásait betegségük alapvetőn nem befolyásolja, de a megélt minőségét alapvetően rontja.
Mit kell tudni a rokkantságról?
Az irodalomban relatíve új fogalom, a kumulatív élettartam morbiditás (rokkantság), terjedt el, ami az egész élet során jelentkező összes betegség terhét jelenti. A feladat összetett, és a megoldást kereső intézményeknek számolniuk kell azzal, hogy a munkaképesség-csökkenés vagy a megbetegedések arányszámai nem vezethetők vissza egyetlen okra, hanem számos egymás mellett-felett-alatt működő faktor együtthatásának az eredményei.
Ezért a rendszer befolyásolása hasonlóan bonyolult egységesített multidiszciplináris együttműködésen alapulhat. Teoretikusan a jelenlegi megaminiszteri struktúrában meg lehet találni azt a területet, amely alkalmas ennek a bonyolult feladatrendszernek koordinálására. Jelenleg a krónikus egészségkárosodások megelőzése jelentheti az egyetlen hosszú távon is járható kecsegtető utat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.