Hogyan változtatják meg az ételek a hangulatunkat?
Minden, ami a szájunkba kerül – akár italról, akár ételről vagy tablettákról van szó -, hatással van a testünkre, az energiaszintünkre, az elménkre és a hangulatunkra. Az adott étel, ital vagy gyógyszer puszta szerkezete számos kritikus módon befolyásol bennünket.
Az étel fontos: befolyásolhatja hangulatunkat, teljesítményünket az életben!
Ha ez szélsőséges állításnak hangzik, hadd támasszam alá. A legtöbb ember készségesen elfogadja azt az elképzelést, hogy az étel befolyásolja a munkában nyújtott teljesítményünket és az energiaszintünket.
Például kevés szülőnek jut eszébe reggeli nélkül iskolába küldeni a gyermekét, mivel elfogadott nézet, hogy a gyerekeknek megfelelő táplálkozásra van szükségük az optimális teljesítményhez. Tudományos kutatások igazolják, hogy a gyerekek akár egyetlen reggeli kihagyása után is rosszabbul teljesítenek az értelmi képességeket és a teljesítményt mérő vizsgálatokon.
A legtöbb ember elfogadja, hogy a táplálkozás szerepet játszik a sportban. Figyeljük a sportolók sportesemények előtti szénhidrátfogyasztását, mivel ők tudják, hogy a szénhidrátok jelentősége kritikus az állóképesség és az energia szempontjából.
A gyógyszereket és az alkoholt, a két fő hangulatmódosító szert ételekből állítják elő. Például a mániás depresszió kezelésére használt gyógyszer egy lítiumvegyület, amely a szervezetben a nátriumhoz hasonlóan viselkedik. Ez rendjén van — egy sóféle csillapítja a depresszió és szorongás szélsőséget formáit.
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mi az oka a hangulatváltozásoknak?
Másrészt az alkohol erjesztett gyümölcsökből és gabonákból készül. Tehát nem kell hozzá merész képzelőerő, hogy belássuk: más ételek is befolyásolhatják az ember gondolkodását, energiaszintjét és érzelmeit. Gondolkozzon el a következőn: ha kevés az energiánk, hajlamosak vagyunk a lehangoltságra. Ha valóban depressziósak vagyunk, akkor az alacsony energiaszinttől csak még rosszabbul érezzük magunkat.
Ha a gondolataink szétszórtak, vagy ha nem gondolkozunk világosan, könnyen rossz hangulatba juttathatjuk magunkat a. gondolatainkkal. Kezdünk olyan félelmeket táplálni, hogy mások nem kedvelnek bennünket, vagy az életünk rettenetesen összekuszálódott. És ezek a téves elképzelések alkotják negatív érzelmeink magját.
Mivel a gondolatokat és az energiát legalább részben a táplálkozás alakítja, ebből következően az általunk fogyasztott ételek megváltoztathatják vagy befolyásolhatják a hangulatunkat. Minden étel tartalmaz ásványi anyagokat, vitaminokat és aminosavakat, amelyek átjárják az egész testünket, és pozitív vagy negatív módon befolyásolhatják szervezetünk működését.
Aminosavak hatása az ételekben:
Az ételekben lévő aminosavak hatása különösen jelentős. Két kategóriára oszthatók: pszichoaktív (hangulatmódosító) vagy vazoaktív (energiamódosító) aminosavakra. A pszichoaktív aminosavak azáltal befolyásolják a hangulatunkat, hogy megváltoztatják az agy kémiáját (a „neurotranszmittereket”) a központi idegrendszerben. A vazoaktív aminosavak a vérnyomásunk vagy a pulzusunk élénkítésével vagy nyugtatásával befolyásolják az energiaszintünket.
Bizonyos ételek, egyes italok vagy gyógyszerek „erősebbek”, mint mások. Ezek több hangulat- vagy energiamódosító tulajdonságot hordoznak. A tiramin például erőteljes élénkítőszer, amely természetes módon az érett sajtokban, a csokoládéban, az ecetes-sós ételekben, a szójaszószban, a vaníliában, a joghurtban, valamint a sörben és a borban található. A tiramin erőteljes érösszehúzó, ami növeli a vérnyomást. Valójában élénkítő hatása annyira erős, hogy az orvosok figyelmeztetni szokták az antidepresszánssal (monoamin-oxidáz-gátlóval vagy MAO-bénítóval) kezelt betegeiket, hogy kerüljék a tiramintartalmú ételeket.
Az ételek utáni sóvárgás és az érzékenység
Ahogyan az ételek tulajdonságainak erőssége, úgy az ételek hangulatmódosító hatásaival kapcsolatos egyéni érzékenység is változó. Vannak, akik rendkívül érzékenyek a testük kémiájára, és erőteljesen reagálnak az alkoholra, a csokoládéra, a kávéra és a cukorra. Ezek az anyagok úgy fejbe kólintják őket, mint egy löket morfin.
Az ételek hangulatmódosító tulajdonságai
Vannak, akik feltételezik, hogy a peszticidekről vagy valami más idegen összetevőről beszélünk. Ezért a hangulatmódosító tulajdonságok kifejezést használjuk. A tulajdonságok valójában pontosabb megnevezés, mint a vegyületek, mivel az ételek bennünket befolyásoló részei négy különböző összetevőt foglalnak magukban:
- Az étel alapvetés aminosav-struktúrái.
- Az aminosavak vagy pszichoaktívak, vagy vazoaktívak. A pszichoaktív aminosavak befolyásolják az agy neurotranszmittereit, a vazoaktív aminosavak a vérnyomást és a pulzusszámot, és vagy érszűkítők, vagy értágítók. Az aminosavak vagy serkentő, vagy nyugtató hatásúak:
Élénkítők. Az érszűkítő aminosav csökkenti a véredények méretét, ami összepréseli a vért, és növeli a vérnyomást. Ettől energikusabbnak érezzük magunkat. Az élénkítő pszichoaktív aminosavak fokozzák az izgató neurotranszmitterek termelését.
Nyugtatók. Az értágító aminosavak növelik a véredények méretét, lassítják a véráramlást, és csökkentik a vérnyomást. A nyugtató pszichoaktív aminosavak a gátló neurotranszmitterek termelését fokozzák. - Az étel állaga. Ez lehet lágy, ropogós, krémes vagy nyúlós.
- Az ételtől elválaszthatatlan tulajdonságok: zsírtartalom, aroma, ízesítés, fűszerek. Az étel zsírtartalma és fűszerezettséget befolyásolhatja fizikai és érzelmi állapotunkat. Bizonyos fűszerek, mint például a fahéj, a cukor vagy a borsmenta önmagukban is energiamódosítók.
- Az illat. Az ételek aromája kétféleképpen befolyásolja a hangulatunkat: az illathoz társuló múltbeli pillanatokra emlékeztetve, és a szagok molekuláris szerkezetével, amely befolyásolja agyunk kémiáját.
Szerző: Langh Izabella
Gyakorló természetgyógyász vagyok. Táplálkozási és életmód specialista is vagyok, immár 12 éve próbálom az embereket egy egészségesebb életforma felé terelni, egyre több sikerrel.