Hajnövesztő szerek
Kérdezzen meg egy férfit, mit veszítene el inkább: a haját vagy az állását? A feleletből érthető, miért keresik a kopaszodás ellenszerét már a régi egyiptomiak óta. Bár rengeteg csodaszer kapható, még nem találták meg az egyedül üdvözítő megoldást. Néhány szer kétségtelenül segít megőrizni a meglévő hajszálakat, sőt talán néhány újat is növesztenek.
Használ a minoxidil a férfiakra jellemző kopaszodás ellen?
IGEN A minoxidil serkenti a hajszálak újbóli növekedését a fejtetőn, de a homlokon kezdődő kopaszodást nem állítja meg.
A napjában kétszer a fejbőrbe dörzsölt minoxidilről kimutatták, hogy segíti a hajszálak növekedését és megakadályozza a hajhullást. Kétféle töménységben, 2 és 5 százalékos oldatban kapható.
Senki se várja azonban, hogy ismét dús haj koronázza a fejét. Az új hajszálak vékonyabbak és rövidebbek, mint az elvesztett haj (inkább pihenek nevezhetők), különösen kezdetben. A minoxidil jobban hat olyanoknál, akik amint elkezdenek kopaszodni, rögtön kezdik a kezelést. A teljesen
kopasz területeken nem nő ki tőle a haj, és a készítmény csomagolásán is figyelmeztetnek, hogy a homlokon „hátracsúszó” hajon sem segít. Ha abbahagyják a szer használatát, eltűnik a kedvező hatás.
- A legjobb vitaminok és ásványi anyagok hajnövekedésre
- Csomókban hullik a hajam, mi lehet az ok?
- Hajfestés – Okozhat rákot?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Hatásosabb a finaszterid, mint a minoxidil?
IGEN Török kutatók 65 férfi vizsgálatával összehasonlították a napi egy vényköteles finaszteridtablettát szedő férfiak hajnövését az erősebb minoxidil készítményt használókéval. Egy év után a tabletta hatékonyabbnak bizonyult: a férfiak 80 százalékának több volt a haja, mint a kúra kezdetén, míg a minoxidiles csoport tagjainál az arány csak 52 százalék volt.
A finaszteridet korábban prosztatamegnagyobbodás ellen használták. Megakadályozza, hogy a tesztoszteron egy másik hormonná, dihidro-tesztoszteronná alakuljon át. Ha ez utóbbiból túl sok van, elpusztulhatnak a hajhagymák, és nem nőnek új szálak. A finaszterid hatása is a fejtetőn a legmarkánsabb. Elöl középen is serkenti a haj növést, de a halántékon kevésbé hatékony.
A finaszteridnek mellékhatásai is lehetnek, többek között a szexuális vágy csökkenése és emlőérzékenység. Magyarországon hajnövesztésre hivatalosan nem rendelhetik orvosok. Nők nem használhatják, a fogamzóképes nők pedig különösen figyeljenek oda arra, hogy ne nyúljanak a tablettákhoz, mert a szer a fiúmagzatokban súlyos fejlődési rendellenességeket okozhat. A kezelés mellett a nemi élet során óvszert kell használni, mert az ondó is tartalmaz finaszteridet.
Folynak kísérletek kopaszodás elleni új szerekkel?
IGEN Vizsgálnak egy prosztata-megnagyobbodás elleni másik szert, a dutaszteridet. A finaszteridhez hasonlóan ez is a dihidro-tesztoszteronra hat, és azt remélik, hogy az előbbinél jobb lesz a hatása.
Egyes szakemberek úgy vélik, hogy a dutaszterid minden más, jelenleg kapható gyógyszernél jobb hatású nők öröklött hajhullása ellen, illetve olyan férfiak esetében, akiknek nem segít a finaszterid. Az Egyesült Államok gyógyszer-felügyeleti hatósága, az FDA ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy nők ne szedjenek dutaszteridet. Mit tanácsolhatunk tehát? Várjon, amíg megbízhatóbb adatok állnak rendelkezésre.
Használnak a népi gyógymódok?
TALÁN Egyes természetes gyógyszerek hasznosnak tűnnek az alopecia areatának nevezett foltos kopaszodás kezelésében, arról azonban nincs adat, hogy a férfiakra jellemző kopaszodás ellen is hatnának a természetes készítmények. Mind a fokhagymazselé, mind a hagymáié serkenti a hajnövést foltos kopaszodás esetén.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.