Hormonpótlás – a fiatalság megőrizhető?
Tagadhatatlan tény, hogy az életkor előrehaladtával lassulunk és esendőbbé válunk. Ebbe egyesek nem akarnak belenyugodni, meg kívánják őrizni fiatalos erejüket és aktivitásukat, nem is szólva a libidójukról, és ennek érdekében olyan hormonokat kezdenek szedni, amelyeknek a szintje az évek múlásával csökken a szervezetben.
Van bizonyíték arra, hogy a növekedési hormon szedése lassítja az öregedést?
NINCS A hormonokról egyesek azt képzelik, hogy mindenható szerek, amelyeket a ráncos bőrtől kezdve a csökkenő libidóig bármi ellen be lehet vetni. Ám a szakemberek egybehangzóan állítják, hogy a kutatások sokkal hátrébb tartanak e téren, mint a piaci igények.
Igaz, hogy a korral csökken a szervezetben a növekedési hormon szintje, de ha szintetikus hormonokkal pótoljuk, attól még nem lassul le az öregedés folyamata, csak egy sor egészségi kockázatnak vagy kóros mellékhatásnak tesszük ki magunkat.
Azóta többször megismételték a vizsgálatot, de a hatás csak olyan felnőtteken mutatkozott, akik növekedési hormon-hiányban szenvedtek. (Ma ezeknek a hormonhiányos betegeknek a hormonpótló kezelése megengedett, ám a hormon nem használható öregedés elleni kezelésre.) E betegek esetében a növekedési hormon valóban kedvező hatású az izomtömeg, a fizikai funkciók és a csontsűrűség tekintetében, de a javulás mellett gyakran jelentkezik csuklóalagút-szindróma, ödéma, ízületi fájdalom, duzzadás, és esetleg megnőhet egyes rákos megbetegedések kockázata is.
Visszafordíthatja a DHEA az öregedés velejáróit?
NEM A hormon nem az örök fiatalság csodaszere.
A DHEA-t (dehidroepiandro-szteron) a mellékvese termeli; gyenge ösztrogénszerű hatásai lehetnek. A kor előrehaladtával a mellékvese egyre kevesebb DHEA-t termel, de nem világos, hogy ez kapcsolatba hozható-e a testi funkciók hanyatlásával. Sokkal biztosabb, hogy a DHEA szedésétől (az Egyesült Államokban vény nélkül, étrend-kiegészítőként árulják, míg számos európai országban receptre kapható) senki sem lesz fiatalosabb, és a kockázatok minden valószínűség szerint nagyobbak az előnyöknél.
Mivel szteroid hormonról van szó, a DHEA-nak testépítő hatása van: a csontsejtekhez kötődve növeli a csontsűrűséget, erősíti az izomrostokat és csökkenti a testzsír mennyiségét. Ugyanakkor növelheti egyes hormonfüggő daganatok, mint például a prosztatavagy az emlőrák kialakulásának a kockázatát.
„Tévhit, hogy a DHEA megőrzi a fiatalságot és növeli a libidót”, szögezi le határozottan dr. Geoffrey Redmond New York-i endokrinológus.
Mi több, egyelőre nem állnak rendelkezésre hosszú távú kutatások a hormonpótlás biztonságosságáról.
MI VAN AZ ÜVEGBEN?
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.