Ételek és italok az étrendben

Kávé hatása az agyra és testre

Jó dolga van manapság a kávékedvelőknek. A kis- és nagyvárosokban gombamód szaporod­nak a kávézók, és az élelmiszer-áruházakban, ahol korábban csak néhány kávémárkát lehetett kapni, ma az egzotikus helyekről származó kiváló kávéfaj­ták sokasága található a polcokon. Ami pedig a leg­jobb az egészben: nem kell attól rettegni, hogy a napi egy-két csésze kávé a korai halál felé vezető útra taszít ja az embert.

Jót tesz a kávé?

IGEN Társadalmi szinten végzett vizsgálatok tanúsítják, hogy a rendszeres kávéivásnak számos kedvező hatása lehet.

Kutatók bebizonyították, hogy egy-egy csésze fekete nem csak arra jó, hogy az ember ne aludjon el az unalmas értekez­leteken vagy vezetés közben a hosszú autóutak során.A ká­vénak sok hasznos összetevője van, ilyenek többek között a betegségmegelőző antioxidánsok, amelyek eltüntetik a szervezetből a veszélyes sza­bad gyököket.

A nagy népes­ségcsoportokat vizsgáló ku­tatások azt mutatják, hogy a rendszeresen kávézók védve vannak többféle betegség, köz­tük az alábbiak ellen:

2-es típusú cukorbetegség

A koffein emeli a vércukor­szintet, ami elvben növeli a cu­korbetegség kockázatát. Külö­nös módon azonban egy sor nagy esetszámú vizsgálat bizo­nyítja, hogy a kávé véd ez ellen az elterjedt betegség ellen. Egy a Journal of the American Médical Association lapban megjelent vizsgálat szerzői 193 ezer ember adatait elemez­ve úgy találták, hogy akik napi akár hét csésze kávét megittak, 35 százalékkal csökkentették a 2-es típusú cukorbetegség ki­alakulásának kockázatát. Más vizsgálatok szerint a koffein­mentes kávé hatására még nagyobb kockázatcsökkenés következett be.

Epekő

Egy 1999-ből származó vizsgálat szerint a napi 2-3 csé­sze kávé férfiak esetében mintegy 40 százalékkal csök­kentette az epekövek létrejötté­nek kockázatát. Egyes kutatók szerint a koffein megakadá­lyozza a kövek kialakulását az epeutakban.

Parkinson-kór

Negyvenhétezer férfi adatainak elemzése során megállapították, hogy napi többcsészényi kávé elfogyasz­tása 58 százalékkal csökkent­heti ennek a súlyos idegrend­szeri betegségnek a kockázatát.

Okozhat rákot a kávé?

NEM A kutatások egyértel­műen megcáfolták ezt a hie­delmet. A kávé éppenséggel védhet a rákkal szemben. Az 1970-8 0-as években egyes kutatók úgy vélték, hogy kap­csolat van a kávéivás, illetve koffeinfogyasztás és az emlő- és hasnyálmirigyrák között. Lehetséges volna, hogy a világ egyik legkedveltebb itala csöndben megszámlálhatatlan esetben rákot okoz?

Fölösleges megijedni, a kez­deti riadalom után alapos vizs­gálatok következtek, amelyek nem találtak semmiféle össze­függést a kávéivás és a rák bár­mely formája között. Sőt en­nek épp az ellenkezője derült ki: egyre több adat van arra nézve, hogy a kávé véd a rák ellen.

Áttekintő elemzések mutat­nak rá, hogy a rendszeres kávé- (koffeinmentes is) és tea­fogyasztók körében 24 százalékkal alacsonyabb a vastag­bélrák kockázata, több mint 241 ezer ember adatának elemzése során pedig a májrák kockázatát találták 43 száza­lékkal alacsonyabbnak azok körében is, akik mindössze két csésze kávét ittak naponta.

A kávét vizsgáló kutatók több­sége ma már gyakorlatilag el­veti a rákkal kapcsolatos aggá­lyokat, és inkább a kávé hasznos hatásainak vizsgálatá­ra összpontosít.

Okozhat magas vérnyomást a kávé?

NEM A kávé és más koffein­tartalmú italok emelik ugyan a vérnyomást, de a hatás eny­he és csak rövid ideig tart.

A túl sok kávétól idegesnek érezheti magát az ember vagy nem tud tőle aludni, de nincs olyan megbízható vizsgálat, amely összefüggést talált volna a kávéivás és a krónikusan magas vérnyomás között.

A koffein növeli a stressz-hormonok szintjét, amelyek viszont a vérnyomást emelik. Nem csoda hát, ha kimutatták, hogy koffeintartalmú italok hatására megemelkedik a vér­nyomás, de az emelkedés cse­kély mértékű és nem tart soká­ig. A rendszeres kávéivás már néhány nap után azt eredmé­nyezi, hogy elmarad a vérnyo­másra gyakorolt hatás. Egy kí­sérletsorozatban 155 ezer nő megfigyelése során nem sike­rült összefüggést találni a ká­véivás és a magas vérnyomás kockázata között.

Kutatási eredmények! Nagy csoportokon végzett népességszintű vizsgálatok bi­zonyítják, hogy a kávé nem ártalmas a szívre mindaddig, amíg valaki túlzásba nem esik. Bár van néhány adat arra, hogy napi öt csésze vagy ennél is több kávé növeli a szívin­farktus veszélyét, az Egyesült Államokban, Skóciában és Fin­nországban végzett kiterjedt vizsgálatok nem találtak össze­függést a kávéivás és a szív- és érrendszeri betegségek között.

Valóban nem hagy aludni a kávé?

TALÁN Ez attól függ, hogy mennyire szokott hozzá valaki­nek a szervezete a koffeinhez.

Bárkivel előfordulhat, hogy ha túl sok kávét iszik, nehezen tud elaludni. De miért van az, hogy egyesek egész nap isszák egyik kávét a másik után, még a vacsorát is presszókávéval fe­jezik be, mégis azonnal elalsza­nak, amint leteszik a fejüket?

Jegyezzük meg! A koffein élénkítő hatása annak köszönhető, hogy gátol­ja egy adenozin nevű vegyület hatását. Az adenozin az agy re­ceptoraihoz kapcsolódva olyan változásokat okoz, amelyek álmossá teszik az embert.

A koffeinmolekula szerkezete hasonlít az adenozinéra, és ha hozzákapcsolódik az adenozin-receptorokhoz, gátolja az el-alvást. Kivéve azok esetében, akik gyakran kávéznak. Kimu­tatták ugyanis, hogy a rendsze­res kávéivás következtében nő az adenozinreceptorok száma, és ez részben ellensúlyozza a koffein hatását.

A koffein élénkítő hatása nem mindenkire egyforma. Hogy mekkora adag váltja ki, az függ az egyén vegyülettel szembeni érzékenységétől, testméreteitől és egyéb ténye­zőktől. Természetesen elő­fordulhat, hogy a kávékedve­lők olykor nehezen tudnak elaludni, vagy nem pihentető az alvásuk.

Térjünk át koffein­mentesre?

TALÁN Az alábbi állapotok, panaszok vagy betegségek esetén kérdezze meg orvosá­tól, hogy ihat-e koffeintartalmú kávét.

Terhesség

A kutatások szerint a mérsékelt kávéivás (napi három csészéig) nem okoz vetélést, bár vannak arra utaló jelek, hogy az ennél nagyobb adagok egyeseknél már növel­hetik a kockázatot. Magas vérnyomás, szívbeteg­ség A kávéivás nem okoz tar­tósan magas vérnyomást, az orvosok mégis azt tanácsolják a magas vérnyomásban szenvedő betegeknek, hogy csökkentsék a koffeintartalmú italok fogyasztását.

Cisztás emlőelváltozás

Egyes adatok szerint a koffein elősegítheti a kényelmetlen ér­zéssel járó ciszták kialakulását az emlőben. Nem bizonyítot­ták egyértelműen ezt az össze­függést, bár egyes nők azt állít­ják, hogy ha csökkentették a koffeinfogyasztást, elmúltak a tüneteik.

Gyógyszerek

A koffein befo­lyással lehet bizonyos gyógy­szerek hatására a szervezetben. Ha az orvos felír Önnek vala­milyen vényköteles gyógyszert, kérdezze meg, nem várható-e ilyen kölcsönhatás, illetve olvassa el a betegtájékoztatót. Krónikus álmatlanság, fejfájás vagy idegesség Egyesek erősen érzékenyek a koffeinre. A kávé elhagyása segíthet problémái­kon, ám a rendszeres kávé­ivóknak ügyelniük kell a foko­zatos leszokásra, mert kellemetlen elvonási tünetek jelentkezhetnek.

A koffeinhatás felmérése

A mértékletes koffeinfogyasztás a legtöbb ember számára biztonságos, ennek ellenére egyes szakértők azt tanácsolják, hogy a napi koffeinfogyasztás ne haladja meg a 300-400 mg-ot. Az Ön esetében mi a helyzet? Megállapíthatja az alábbi táblázat segítségével.

ITALKOFFEINTARTALOM (mg)
Filteres kávé 2,5 dl72-130
Presszókávé 1 kis csésze58-76
Tejeskávé 3,5 dl75
Forrázott tea 2,5 dl20-90
Jeges tea 2,5 dl9-50
Kóla 3,5 dl30
Tejcsokoládé 3 dkg1-15
Étcsokoládé 3 dkg5-35
Energiaital 2,5 dlÁtlagban 30-77, ám némelyik ennél sokkal többet tartalmaz
Jó tanács: a törökösen vagy franciásan elkészített kávéról ajánlatos áttérni a filteres vagy presszó­gépben főzött változatra, mert a kávézacc diterpéneket tartalmaz, amelyek az összkoleszterin-szintet akár 0,5 mmol/l-rel, a „rossz” LDL-koleszterin-szintet pedig akár 0,3 mmol/l-rel megemelhetik.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.