Olívaolaj – mit kell róla tudnunk?
A mediterrán vidék konyhája éppoly változatos, mint maguk a Földközi-tenger partjai mentén élő népek. Dél-Olaszországban például sok zöldfűszert, fokhagymát és paradicsomot használnak, míg a marokkóiak kedvelik a szárított fűszereket és az aszalt gyümölcsöket. Van azonban valami, ami mindannyiuknál közös: az olívaolaj. Egyes tudományos kutatók úgy vélik, ez az olaj a titka annak, hogy a mediterrán népek a világ legegészségesebbjei közé tartoznak.
Megelőzi az olívaolaj a szív- és érrendszeri betegségeket?
IGEN Régóta ismert tény, hogy azok között, akik sok olívaolajat fogyasztanak, kevés a szívbeteg. Ma már azt is tudjuk, miért.
A táplálkozástudomány olyan régóta zengi a mediterrán étrend dicséretét, hogy senki sem lepődött meg, amikor kiderült: bizonyos fajta zsírok, mint az olívaolaj is, jót tesznek a szívnek. Ezt az elméletet nagyon sok kutatási eredmény bizonyítja. Az 1980-as évek közepén hét ország lakóit vizsgálták hosszú időn át, hogy összehasonlítsák körükben a szív- és érrendszeri betegségek előfordulását.
Ma már senki sem kételkedik abban, hogy az olívaolaj, különösen hidegen sajtolt extra szűz változata, védi a szív-érrendszert. A Pennsylvania Egyetem kutatói 22 önkéntesnek többféle étrendet állítottak össze 24 napra, köztük olyat, amely kevés zsírt tartalmazott, és olyat is, amelyben sok volt az egyszeresen telítetlen zsírsav.
A legújabb kutatási eredmények szerint az olívaolaj kedvező hatása nem merül ki a koleszterin és a vérzsírok szintjének csökkentésében.
Más adatok azt mutatják, hogy az olívaolaj gyulladáscsökkentő hatású, így gátolja az idült enyhe fokú gyulladásokat, amelyek szintén infarktushoz vezethetnek. Végül az olívaolaj az antioxidánsokkal együtt hatékonyan gátolja a koleszterin lerakódását az ér-falakra.
Véd az olívaolaj a rák ellen?
TALÁN Egyes kutatási adatok arra utalnak, hogy az olívaolaj a szív védelmén túl bizonyos fajta rákok ellen is védhet.
Ugyanazok a kutatók, akik fölfedezték, hogy a szív- és érrendszeri betegségek viszonylag ritkák a mediterrán országokban, azt is megfigyelték, hogy ezeken a napsütötte vidékeken a rosszindulatú daganatok gyakorisága is alacsonyabb, mint a legtöbb nyugati országban.
Az olívaolajjal kapcsolatos elméletet sokan kétkedve fogadták, hiszen nagy társadalmi csoportokon végzett vizsgálatok bizonyítják, hogy a sok zsírt fogyasztó nők emlőrákkockázata ötször nagyobb. Mégis, úgy tűnik, az olívaolajban lévő egyszeresen telítetlen zsírsavak talán valóban védenek a rák ellen.
Bár még mindig nem teljesen biztos, hogy az olívaolaj véd az emlőrák ellen, a kutatóknak minden kétséget kizáróan sikerült igazolniuk ilyen hatást egyes nők vonatkozásában. Az emlőrákos nők negyedének-ötödének esetében kimutatható a daganatban a HER2 nevű gén terméke: ők azok, akikben agresszív, nehezen gyógyítható rák alakul ki.
A zsírok összetétele
A zsírok és olajok egyszeresen és többszörösen telítetlen, valamint telített zsírsavakat tartalmaznak. Az egyszeresen telítetlen zsírsavak védenek a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben; a többszörösen telítetlen zsíroknak van jó és rossz hatása is, míg a telített zsírok egyértelműen károsak. A legtöbb egyszeresen telítetlen zsírsav az olívaolajban van.
Az alábbi kép segítségével összehasonlítható az egyes olajok és zsírok zsírsavtartalma. A margarin gyakran tartalmaz transzzsírokat, ezek a szívre nézve a legrosszabb fajta zsírok. Kerülje az olyan margarint, amelynek címkéjén szerepel a hidrogénezett kifejezés.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.