Fájdalom enyhítése

Epekőbetegség tünetei és kezelése

A máj és a hasnyálmirigy elengedhetetlenek a megfelelő emésztéshez és anyagcseréhez. Többféle betegség érintheti őket melyek egy része fájdalommal járhat. Az epehólyag-betegségek még gyakrabban okoznak gyötrő fájdalmat.

Tünetek:

  • Erőteljes fájdalom a has jobb oldalán, annak felső részében, mely gyakran felfelé, a kulcscsont felé sugárzik. A fájdalom mély lélegzetvételre, lehajláskor vagy a has jobb felső részének a megnyomásakor fokozódik.
  • Böfögés, haspuffadás és izzadás jelentkezhet. Előfordulhat hányinger és hányás, hőemelkedés is.

Mit tegyünk

Keressünk fel orvost, ha a fájdalom több mint egy napja fennáll! Ha belázasodunk, egyéb tünetek lépnek fel, még egy napot se várjunk. A roham után is szükséges elvégezni azokat a vizsgálatokat, amelyekkel kimutathatók az epekövek. Roham idején tartózkodjunk az étkezéstől, és pihenjünk, amennyit csak tudunk. A recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók használnak, különösen azok, amelyek elernyesztik a simaizmokat.

Veszélyeztetett csoportok

Minden 15. embernek van epeköve, de ez az állapot húszból csak egynél okoz tünetet. Kialakulásának kockázata emelkedik a korral: a hatvanöt éveseknél idősebbek húsz százaléka epeköves. Az epeköves nők száma többszöröse az epeköves férfiakénak, ami arra utal, hogy a nemi hormonok eltérő szerepet játszhatnak a kövek kialakulásában. Az egyéb kockázati tényezők közé tartozik az elhízás, a dohányzás, a magas zsír- és alacsony rosttartalmú étrend, az idült székrekedés és az epehólyag-betegség előfordulása a családban.

Kezelés

Az orvosnak először meg kell állapítania, hogy a fájdalom valóban az epehólyaggal kapcsolatos-e, vagy pedig egyéb más hasi betegség okozza. Hasonló panaszokkal járhat ugyanis a vakbélgyulladás (appendicitis) vagy a hasnyálmirigy-gyulladás (pancreatitis) is. Az epekő ultrahangvizsgálattal kimutatható.

Jó tudni!

A máj a szervezet vegyi gyára. Epét és koleszterint termel, továbbítja és tárolja a tápanyagokat, és semlegesíti az alkoholt és a méreganyagokat. Az epehólyag tárolja és sűríti a máj termelte epét, a hasnyálmirigy termeli az emésztéshez nélkülözhetetlen enzimeket, valamint a vércukorcsökkentő hormont, az inzulint.

Forradalmi újdonságok

A laparoszkópos kolecisztektómia forradalmasította az epehólyagműtéteket. Ennek lényege: négy kis metszést ejtenek a hason. Az egyiken egy speciális optikai eszközt vezetnek be; a másik kettőn pedig az erre a célra kialakított miniatürizált eszközöket. A negyedik metszésen át gázt fújnak be a hasüregbe. A sebész monitor segítségével használja az eszközöket és távolítja el az epehólyagot.

A beteg egy vagy két nap múlva rendszerint el is hagyhatja a kórházat. A vérvesztés kicsi vagy egyáltalán nincs, nem marad vissza nagy heg, nincs fájdalmas metszés, amelynek meg kell gyógyulnia.

Az epescintigráfiának nevezett vizsgálat során kis mennyiségű radioaktív anyagot fecskendeznek be a véráramba, majd egy érzékelő segítségével követik az izotóp útját a májban, az epevezetékekben és felhalmozódását az epehólyagban.

Gyógyszerelés

Az epeköveket feloldani képes gyógyszerek közé az epesavkészítmények az ún. kolsavak tartoznak (ursodeoxikolsav, kenodexikolsav). Ezek a szerek sem enyhítik a heveny rohamot, hatásukat több hónap alatt fejtik ki. A kőzúzás (a lithotripsia), mely ultrahanghullámokat használ az epekövek porlasztására, gyorsabb hatású, ezt aztán követi az újabb kövek kialakulásának megelőzése érdekében végzett gyógyszeres kezelés. Azonban amikor a gyógyszeres kezelés abbamarad, új kő fejlődhet ki. A gyógyszeres kezelést főleg olyanoknak rendelik, akiknek csak enyhe, alkalmi rohamaik vannak, vagy akik nem alkalmasak műtéti beavatkozásra.

Műtéti kezelés

A visszatérő epegörcsök esetén általában az epehólyag eltávolítása ajánlott. Az elmúlt években, a műtét nagyon leegyszerűsödött a mikrosebészeti eljárásoknak köszönhetően. A legtöbb betegnél ez megoldja a problémát, azonban előfordul, hogy a fájdalmas rohamok kiújulnak. Ennek az oka nem mindig tisztázott. Néha a fájdalom a visszamaradt kövek eredménye, vagy az epeutak záróizomgyűrűjének gyulladása, esetleg elzáródása miatt alakul ki. Ekkor újabb műtét elvégzése szükséges.

Megelőzés

Az epekövesség megelőzésére nincs jól bevált módszer. A görcsrohamokat sem mindig lehet megakadályozni. Néhány embernél a testsúlyfelesleg leadása, alacsony zsírtartalmú, és magas rosttartalmú (vagy akár a vegetáriánus) étrend követése és a magas koleszterinszint csökkentése hasznos lehet. Néhány orvos az alkoholtól való tartózkodást vagy annak csak mértékletes fogyasztását ajánlja, különösen akkor, ha alkoholfogyasztással kapcsolatos a görcsroham. Epehólyag-betegségre hajlamos nőknél gyakran ellenzik a fogamzásgátló tablettákat és a menopausa után a hormon pótló kezelést.

Alternatív terápiák

Megjegyzés: az alternatív terápiák nem enyhítik a görcsös fájdalmat, de segíthetnek a rohamok megelőzésében.

  • Gyógynövénygyógyászat: A máriatövis kivonata csökkentheti az epe koleszterin tartalmát, és segíthet az epekövek megelőzésében. Ezenkívül a gyermekláncfűgyökérből készült kivonat kapszula vagy tea formájában fogyasztva az epe koleszterinszintjének a csökkentése révén szintén rendelkezik megelőző hatással.
  • Természetes szerek: A C-vitamin napi 1000-3000 milligrammnyi adagban szedve csökkentheti az epe koleszterinszintjét, és megelőzheti az epekövek kialakulását. Ha az étrendünk nem tartalmaz naponta legalább 25 gramm rostot, psylliumkapszula vagy por szedése ajánlott. Szokásos adagja egy teáskanálnyi por (vagy ennek megfelelő mennyiségű hatóanyagot tartalmazó kapszula) naponta kétszer. A psyllium (bolhamag útifű) sok vizet szív magába a vékonybélben, emiatt fogyasszunk naponta legalább nyolc-tíz pohár vizet, narancslevet vagy más alkoholmentes italt. Napi egy evőkanálnyi lenmagolaj és 2400 mg lecitin szedése segíti az epehólyag működését.
  • Reflexológia: Nyomjuk hüvelykujjunkkal a jobb tal­punkon a talppárna közepén levő reflex­pontot (epehólyag) mindennap tíz-tizenöt másodpercig.
  • Naturopátia: A fájdalmat a tíz-tizenöt percig a hasra és a hát alsó felére helyezett, melegvizes tömlővel enyhíthetjük vagy étkezés során szürcsöljünk el vízben oldott borsmentaolajat.
Figyelem! A két napnál tovább tartó epegörcs, melyhez magas láz és sárgaság is társul, orvosi ellátást igényel. Az epehólyag-betegség súlyos szövődményeként ugyanis a máj és/vagy a hasnyálmirigy gyulladása, az epevezeték vagy hólyag átfúródása és szövetelhalás következhet be.

Az epekő a zsírban gazdag és rostban szegény étrend hatására az epehólyagban kialakuló ásványi lerakódás. A cukorbetegek, a túlsúlyos emberek és a várandós nők szenvednek tőle leggyakrabban, de a hajlam örökletes is lehet. Akár nagyon súlyos problémát is okozhat, ha a kövek elzárják az epének az emésztőrendszerbe vezető útját, és ezáltal zavar támad az ételek lebontásában. Az epekő okozta fájdalom általában a jobb bordaív és a jobb lapocka alatt, ritkábban a jobb vállban, esetleg a jobb csípőben érezhető.

További tünetei a sárgaság (a szemfehérjéé, a bőré és a vizeleté), a gyomorégés és a láz.

Figyelmeztetés! Forduljunk j orvoshoz, ha súlyos tüneteket észlelünk. Kérhetünk ultrahangos kezelést is, lehetővé téve, hogy a kövek természetes úton távozzanak.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.