Felfekvés megelőzése
Tünetek
Fájdalmas bőrfekélyek az állandó nyomásnak kitett helyeken. A fekélyek a mélybe terjedhetnek, és a csontot is érinthetik.
Veszélyeztetett csoportok
A felfekvés, orvosi nevén dekubitusz, nagyon gyakori az ágyhoz kötött betegek között. A végtagbénultaknál, akik hosszú időt töltenek egy helyben üléssel, szintén kialakulhat felfekvés.
Kialakulása
A felfekvés a nyomásnak kitett helyen a bőr kivörösödésével kezdődik, rendszerint ott, ahol a csont közel fekszik a bőrhöz, mint például a keresztcsontnál, a saroknál, a csípőnél és a könyöknél. A bőr fokozatosan megduzzad és megvastagodik, hólyag, majd nyílt fekély alakul ki. Kezelés nélkül a fekély mélyen beterjed az alul fekvő szövetekbe, a szövetpusztulás pedig még a csontot is érintheti.
Tegyünk meg mindent, hogy a sérülékeny területekre minél kisebb nyomás hasson. Ez nemcsak a fájdalmat csökkenti, hanem elősegíti a felfekvés gyógyulását is. Naponta legalább egyszer mossuk meg a bőrt, töröljük szárazra, majd használjunk hidratálókenőcsöt.
Mit tegyünk?
A vízágy ringat és hatásosabban osztja el a test súlyát, mint a hagyományos matracok. Néhány kórháznak és gondozó otthonnak vannak speciális ágyai az olyan betegek számára, akik esetében nagyobb a felfekvések kialakulásának veszélye.
Otthon tegyünk habszivacs párnát a lepedő alá. A báránybőr párnák szintén segíthetnek a veszélyeztetett területek védelmében. Legalább naponta cseréljük a lepedőt. Gondoskodjunk róla, hogy ne gyűrődjön, szorosan ki legyen feszítve. Azoknak az embereknek, akik tolószékhez vannak kötve, olyan habszivacs párnán kell ülniük, amely báránybőrrel van letakarva. Naponta vizsgáljuk meg a beteg bőrét, hogy nem látjuk-e jelét vörösségnek, duzzadásnak vagy hólyagoknak.
Kezelés
A fájdalom csillapítására érzéstelenítő krémet vagy spray-t lehet igénybe venni. A kicsi és felszínes fekélyeket helyileg alkalmazott antibiotikummal és gyógyító krémekkel kezelik. A mélyebb fekélyek esetében az elhalt szöveteket el kell távolítani. Speciális gélek vagy 1,5%-os hidrogén-peroxid-oldat használatával könnyebben lehet az elhalt szöveteket levenni. A nagyon mély felfekvések sebészi beavatkozást igényelnek, melynek során a sérült szöveteket és csontot eltávolítják. A seb zárásakor bőrátültetés is szükségessé válhat.
Megelőzés
A felfekvéseket a sérülékeny helyeken a nyomás enyhítésével lehet megelőzni. Az ágyhoz kötött és mozgásra képtelen betegeket néhány óránként forgatni kell. Azok, akik tudnak mozogni, legalább óránként forduljanak meg.
Alternatív terápiák
- Gyógynövénygyógyászat: Az arizonai egyetemen gyógynövényszakértőjeként dolgozó dr. Andrew Weil megállapította, hogy a fekete nadálytő gyorsítja a felfekvések gyógyulását. Olyan kenőcsöt ajánl, amelyet friss nadálytőlevelek és olívaolaj segítségével magunk is elkészíthetünk. A kenőcsöt egyenesen a felfekvésre kell kenni, és naponta egyszer vagy kétszer kell cserélni, amíg csak a felfekvés meg nem gyógyul.[brbr]A pikkelyesedés és a viszketés megelőzésére a gyógynövényszakértők levendulát, bergamottot, cickafarkkórót és feketenadálytő olajat javasolnak. Ezeket olívaolajjal kell felhígítani és közvetlenül a plakkokra felvinni, vagy néhány cseppet a fürdővízbe is lehet csöppenteni. A kapszaicin, a csípős paprika hatóanyaga, enyhítheti a viszketést és a fájdalmat. Olyan kenőcsöt vagy krémet keressünk, amely 0,025 százaléknyi kapszaicint tartalmaz. Az első néhány kezelés átmeneti égéssel vagy zsibbadással járhat. Ha az égő érzés nem szűnik, szakítsuk meg a szer használatát.
- Táplálékkiegészítők: Az eiko-sapentaenoid-savban (EPA) gazdag halolajról kimutatták, hogy javítja a pikkelysömör tüneteit. Egy vizsgálatban, ahol a betegek öt hónapig naponta 3,6 gramm EPA-t kaptak, a tünetek a felére csökkentek. Ahhoz, hogy ennyi EPA kerüljön a szervezetbe, 20 gramm halolajat kell elfogyasztani. Az aktivált D-vitamin, melyet csak receptre lehet kapni, és nem összetévesztendő a hagyományos D-vitaminnal, lassítja a bőrsejtek túlzott képződését, és csökkenti a pikkelysömör tüneteit. Mivel a D-vitamin nagy adagban mérgező, csak orvosi ellenőrzés mellett használható.
- Gyógyfürdő: Az egyik legnépszerűbb, pikkelysömör ellen is hatásos, speciális ásványfürdő Izraelben található, a Holt-tenger mellett, 430 m-re a tengerszint alatt. Itt igen magas a napfényben a természetes UVA-sugarak aránya, a tengervíz nagyon sós, és számos egyéb olyan ásványi anyagban gazdag, amelyek csökkenthetik a pikkelyképződést és a pikkelysömör egyéb tüneteit.
Forradalmi újdonságok
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.