Izom- és ínfájdalom
Ha végre rászánja magát a testmozgásra, s lefut két kilométert, majd nyom egy sor fekvőtámaszt is, előfordulhat, hogy az utána következő napokban úgy fáj a karja és a lába, mintha középkori kínpadra vonták volna. A fájdalomnak („izomláznak”) két oka van: egyrészt az izmaiban felhalmozódó tejsav, másrészt – és ez az igazi bűnös – az izmokban keletkezett apró szakadások. A túlterhelt izmok kijavítására odasiető fehérvérsejtek, prosztaglandinok (gyulladáscsökkentő anyagok), tápanyagok és folyadékok miatt napokig tartó duzzanat is kialakulhat – erre vezethető vissza, hogy talán még öt nappal később is csak sántikálva tud lemenni a lépcsőn. Ugyanilyen izomfájdalmat okozhat egy sérülés vagy esés.
Bármivel gyötri is meg izmait, az sok esetben kihat az inakra, vagyis az izmokat a csontokhoz kapcsoló szövetekre. Sőt az izom- és ínfájdalom közötti különbség olyan csekély, hogy a kettő szinte megkülönböztethetetlen. Az inak az ízületek – könyök, térd, csípő, váll vagy sarok – közelében jönnek gyulladásba a túlterheléstől, például olyan tevékenységek következtében, mint a súlyemelés vagy a szobafestés.
Az első teendők
Izgalmas volt a focimeccs, csakhogy most pokolian sajog a válla, a karja és a lábikrája? A recept egyszerű: pihentesse, jegelje, fáslizza és polcolja fel.
1. Pihentesse!
Kímélje egy kis ideig sajgó testrészeit.
2. Jegelje a fájó testrészt!
Ha bírja, akkor áztassa jeges vízbe az érintett területet, akár 15 percre. A jég összehúzza az ereket, s ez csökkenti a duzzanatot, emellett a hideg a fájdalmas részt is elzsibbasztja. Ha a jeges fürdő túlzásnak tűnik, helyezzen jeges borogatást a fájó testrészekre. Kiváló módszer például a következő: tegyen egy lezárható nejlonzacskóba jeget és egy kevés vizet, bugyolálja a zacskót konyharuhába, és így helyezze a kívánt helyre. Az is jó, ha egy tasak apró szemű fagyasztott zöldséget – például borsót vagy kukoricát – használ, amely pontosan rásimul a kezelt testrészre.
- Izom eredetű háti fájdalom
- Izom- és csontvázfájdalom kamaszkorban
- Izomfájdalom – miért fáj?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
3. Fáslizza be!
Ha az ínfájdalom kialakulása után néhány napig fáslit vagy vény nélkül kapható fűzőt visel (mondjuk a vállán vagy a könyökén), az enyhíti a fájdalmat, mivel megszünteti az ín és a csont kapcsolódási pontjára nehezedő nyomást.
4. Polcolja föl!
Ha lábának izmai vagy inai fájnak, a végtagot a szívénél magasabbra emelve csökkentheti a duzzanatot.
Mit tehet az orvos?
Ha a fájdalom nem múlik el egy hét alatt, nagyon fontos annak kiderítése, hogy többről van-e szó egyszerű izomláznál. A szakember megvizsgálja a fájó pontot, majd kikérdezi tüneteiről és tevékenységeiről. Ha a fájdalmat nem túlerőltetés okozta, az alábbi megoldásokat javasolhatja.
Vényköteles nemszteroid jellegű gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID-ok). Ha a vény nélkül kapható gyulladáscsökkentők nem segítenek, orvosa ezek erősebb változatait is felírhatja. Adhat Flector tapaszt is, amely szintén vényköteles gyulladáscsökkentő szert tartalmaz, és általában kisebb húzódások és rándulások esetén alkalmazzák.
Kortikoszteroidok. Ha a problémát az inak fájdalma okozza, és ez krónikussá válik, orvosa az ín környékére beadott kortikoszteroid-injekcióval enyhítheti a fájdalmat és a gyulladást. Az is lehet, hogy ő (vagy egy rizikó-terapeuta) kortikoszteroid-oldatot visz fel a fájó területre, majd gyenge elektromos árammal gondoskodik annak a szövetekbe való bejuttatásáról (ezt a módszert iontoforézisnek nevezik).
Segítsen magán!
Az ilyen jellegű fájdalom enyhítése nagyrészt önön múlik – az alábbiakban ismertetett fájdalomcsillapítási módszerek általában gyorsan hatnak.
Vény nélkül kapható gyulladáscsökkentők. „A legtöbben csak annyit vesznek be ezekből, amennyi a fájdalom enyhítéséhez elegendő ugyan, de a gyulladás kezeléséhez nem – mondja dr. Mehul J. Desai, a George Washington Egyetemi Kórház fájdalomcsillapítási igazgatója. – Lehet, hogy már 200 milligramm ibuprofentől is jobban érzi magát, ám az még semmit nem ér a gyulladás ellen.” Ha a csomagoláson javasolt mennyiség kevés az enyhüléshez, forduljon orvoshoz: ő azt ajánlhatja, hogy szedjen naponta négyszer 400 milligramm ibuprofent, illetve naponta kétszer 500 milligramm naproxent. Ha ezután tíz napon belül sem csökken jelentős mértékben a fájdalma, hagyja abba a szedésüket, és tájékoztassa orvosát.
Aktív pihenés. A fájdalom nem ok arra, hogy végleg visszatelepedjen a kanapéra. „A tétlenség az izmok elmerevedéséhez és a hajlékonyság csökkenéséhez vezet – magyarázza dr. Desai -, ugyanakkor a gondot okozó tevékenység túl gyors újrakezdésétől kiújulhat a fájdalom. Tartson 3-14 nap szünetet, majd fokozatosan térjen vissza a korábbi aktivitási szintre.”
Masszázs. Ezt most bízza szakemberre: több tanulmány is igazolta, hogy a masszázs csökkenti a fájdalmat és a duzzanatot. Az Ohiói Állami Egyetem kutatói például megállapították, hogy nyulak esetében a testmozgás után alkalmazott svédmasszázs – amely sok gyúrással, hosszú simításokkal és ízületmozgatással dolgozik – felgyorsítja a gyógyulást, mérsékelve a duzzanatot és a gyulladást. (A nyulak izmai több tekintetben is hasonlítanak az emberi izmokhoz.) Az izmok így erejük 60 százalékát visszanyerték – a kontrollcsoportnál mért 15 százalékkal szemben.
Jóga. A Georgiái Orvosi Egyetem kutatói női önkénteseket kértek arra, hogy használjanak lépcsőzőgépet maximális intenzitással, és azt találták, hogy az emellett heti néhány alkalommal jógázó alanyok feleannyi izomfájdalomról számoltak be, mint a nem jógázók. A jóga azáltal hat, hogy nyújtja és lazítja a feszes izmokat. Fontos azonban, hogy nagyjából egy hónappal az új, megterhelő edzésprogram bevezetése előtt kezdjen jógázni, máskülönben csak a jógából eredő bántalmakkal fogja tetézni egyéb problémáit.
Mogyoróvajas szendvics. Ha testmozgás után 15-60 perccel elfogyaszt egy ilyen szendvicset – vagy bármilyen más, szénhidrátokat és fehérjét tartalmazó ételt -, az hozzájárul izmai gyorsabb regenerálódásához. Mozgás után az inzulin jobb hasznosulásával könnyebben jutnak be a javítást szolgáló tápanyagok szervezetünk sejtjeibe, ám ez a hatás csak egy óráig tart.
Ne csüggedjen!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.