Térdfájdalom leküzdése
A térdfájdalom igen sokféle módon találhat meg minket: porc- vagy szalagszakadással járó sérüléskor, fertőzés miatt, olyan állapotok esetén, mint az ízületi gyulladás és alupus, ezenkívül instabil térdkalács vagy – nagyon ritka esetekben – a térdben kialakuló daganat következtében.
Bármi okozza is, ez a típusú fájdalom igen gyakori panasz
45 éves kor fölött majdnem minden harmadik embernél előfordul. A térd végül is bonyolult ízület, amely nagy igénybevételnek van kitéve. Itt helyezkedik el a fő térdízület, ahol a combcsont és a sípcsont találkozik, de létezik egy másodlagos ízülete is a combcsont és a térdkalács között. Ezek az ízületek hajlanak és kiegyenesednek, elcsavarodnak és elforognak. A térdet jó néhány ízületi szalag veszi körül, amelyek erősebbé és stabilabbá teszik. A térdízületben, a csontok között vastag porcgyűrű, a meniscus (ejtsd: meniszkusz) fogja föl az ütődéseket minden egyes lépéskor.
Annak, hogy valami nincs rendben, a fájdalmon kívül más, a térd érintett részétől függő jelei is lehetnek
Ha például valamelyik ízületi szalaggal van baj, akkor járás közben pattogó hangot hallhat, és úgy érezheti, képtelen ránehezedni a térdére, vagy hogy az össze akar csuklani a súlya alatt. Ha az ín vagy a térdkalács a gond oka, annak jele lehet egy duzzanat, a térd kinyújtására való képtelenség vagy megint csak az az érzés, hogy a térde össze akar rogyni ön alatt. A meniscus szakadására lassan kialakuló duzzanat utalhat – ilyenkor úgy érezheti, hogy semmilyen irányban nem képes megmozdítani a térdét -, míg nyálkatömlő-gyulladást jelezhet a duzzanat, a kivörösödés és a láz. Szerencsére az esetek többségében számos megoldás van a fájdalom kezelésére és annak elérésére, hogy térde újból a régi legyen.
Ne csüggedjen!
Az első teendők
Gyors cselekvéssel megelőzhető a kezdődő térdfájdalom erősödése – például az alábbi lépésekkel.
1. Jeget rá!
Ha térde földagadt, alkalmanként 20 percig nyomjon rá jeges zacskót: ez a duzzanat és a gyulladás visszaszorításában is segít.
- Honnan tudhatjuk, szükségünk van-e térizület protézisre?
- Láb- és térdfájás okai és gyógyítása
- Térdfájás – miért és kiknél alakul ki?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
2. Emelje meg a lábát!
Ilyen módon szintén lelohasztható a duzzanat.
3. Vegyen be gyulladáscsökkentőt!
A fájdalom általában hatásosan csökkenthető ibuprofennel vagy napro-xennel. Kövesse a csomagoláson olvasható adagolási útmutatót, hacsak orvosa mást nem tanácsol.
4. Keressen föl szakembert!
Amennyiben térde három-hét nap elteltével sem javul, forduljon orvoshoz, ám ne várjon a segítségkéréssel, ha nem tudja használni vagy hajlítani ezt a testrészét, ha nagyon heves a duzzanat, illetve a fájdalom, ha térdét eltorzultnak látja, vagy ha láza is van.
Mit tehet az orvos?
A szakember egész sor kérdést tehet föl, például hogy mikor kezdett fájni a térde, lassan vagy hirtelen alakult-e ki a fájdalom, volt-e hasonló panasza korábban, és egy vagy több ponton érzi-e a fájdalmat. Tudni akarja majd, hogy képes-e ráállni a térdére és behajlítani azt, hogy a fájdalom állandó vagy időszakosan jelentkező-e, hogy csinált-e olyat, ami megterhelhette a térdét (például kosárlabdázott vagy újfajta testmozgásba kezdett), és hogy mitől erősödik, illetve gyengül a fájdalom.
Megvizsgálja, látható-e zúzódás vagy duzzanat, és arra kérheti, hogy mozgassa különböző módokon a lábát. Ezenfelül röntgen- vagy MR-felvételt készíttethet a lábáról, károsodásra utaló jeleket kereshet, majd vérvizsgálatot végeztethet, és folyadékmintát is vehet a fájó ízületből, hogy fertőzésre, illetve a gyulladás okaira utaló jeleket keressen. Miután sikerült megállapítania, mi a gond, valószínűleg az alábbi lehetőségek közül javasol majd kezelést.
Vényköteles gyulladáscsökkentő szerek. Ha a vény nélkül kapható gyulladáscsökkentők nem hatnak, orvosa erősebb NSAID-okat is fölírhat.
Kortikoszteroidok. Egy másik lehetőség, hogy nagyjából négyhavonta kortikoszteroid-injekciót adnak az ízületbe, ami csökkenti a gyulladást. Ezt a szteroidot azonban csak mértékkel szabad használni, mivel lehetséges mellékhatásai között szerepel a fokozott fertőzésveszély, a vízvisszatartás és a vércukorszint emelkedése.
Ízületi gyulladás elleni gyógyszerek. Ha fájdalma hátterében olyan állapot áll, mint a reumás ízületi gyulladás vagy a köszvény, orvosa a betegség lefolyását módosító reuma elleni szerek (DMARD-ok) csoportjába tartozó készítményt, például metotrexátot írhat fel. Alkalmazhat injekcióként beadandó fehérjéket – úgynevezett biologikumokat – is, például etanerceptet vagy adalimumabot, amelyek az immunrendszert befolyásolva enyhítik a gyulladást.
Hialuronsav. Ez a szerves sav természetesen is jelen van ízületeinkben. Ha néhány héten át heti egyszer a sajgó, ízületi gyulladásos térdbe injekciózzák, hozzájárulhat az ízület „olajozottabb” működéséhez, és a fájdalmat is csökkentheti – talán a gyulladás mérséklése révén. A hatás akár egy évig is tarthat.
Segítsen magán
Az orvosi ellátás mellett máshogy is enyhítheti panaszait.
Fáslizás. Ha térde feldagadt, a köré csavart rugalmas kötés visszaszorítja a duzzanatot, és segít megtartani a térdét.
Egy kis támasz. A megfelelő talpbetétek – például a cipő külső vagy belső szélébe helyezhető talpemelők – megváltoztathatják, hol érje nyomás a térdét. Hasonló hatásúak lehetnek a rugalmas térdrögzítők, amelyek stabilizálják is az ízületet. Kérdezze meg orvosától, mit lenne érdemes kipróbálnia. A legkevesebb, amit megtehet, hogy áttér egy kényelmes, a talpboltozatot megfelelően alátámasztó cipő viselésére.
Gyógytorna. Térdfájdalma okától függően orvosa fizioterápiát is javasolhat azzal a céllal, hogy megerősítsék a térd körüli izmokat és megőrizzék az ízület teljes mozgástartományát. A kezelés nemcsak abban segít, hogy gyorsabban gyógyuljon, de a térdfájdalom kiújulását is megelőzi. Ha orvosa is hozzájárul, próbálja ki ezt az egyszerű nyújtást: álljon föl, és tegye fájós térdű lábát a másik lába mögé. Hajoljon az ép oldala felé, amíg meg nem érzi a nyúlást combja külső oldalán. Maradjon így 30 másodpercig, majd ismételje meg a gyakorlatot ötször. Ez a combtól a térd alá futó izmot nyújtja.
Úszás. A kis ütőterheléssel járó testmozgások, mint az úszás vagy a szoba-kerékpározás (állítsa magasra az ülést, hogy a térdét ne kelljen túlságosan behajlítania), meglazíthatják a túl szoros ízületeket, javíthatják azok olajozottságát, illetve fokozhatják a fájó területen a gyógyító hatású vérkeringést.
Ha nagyobb a baj
Amikor az egyszerűbb megoldások nem enyhítik térde fájdalmát, orvosa az alábbi módszerek valamelyikét javasolhatja.
Artroszkópia. A sebész egy vékony, a végén fényforrással ellátott cső segítségével megállapítja, hogyan lehet helyrehozni a térdet nagyobb vágások nélkül. Néhány kis bemetszésen át bejuttatott műszerekkel az orvos kijavíthatja a szalagsérüléseket, és eltávolíthatja a levált porcdarabokat, hozzájárulva a fájdalom csökkentéséhez. Noha ilyenkor csak minimális mértékű sérülés éri a környező szöveteket és izmokat, a beavatkozás után fizioterápiára is szükség lehet.
Térdízület-protézis. Az ízületpótlások egyre korszerűbbé válnak, a műtét pedig ma már jóval csekélyebb beavatkozással jár, mint egykor, hála a kisebb műszereknek és bemetszéseknek. A károsodás mértékétől függően választhat teljes vagy részleges (ún. szánkó-) protézist: a térdízület megfelelő részeit mindkét esetben fém- és műanyag pótlásokkal helyettesítik, amelyek húsz évig is kitarthatnak.
Azonnali enyhülés
A térd nagy igénybevételnek van kitéve, de néha még akkor is fájhat, ha egyébként mindent helyesen csinált. Ilyenkor az alábbi módszerek hozhatnak gyors megoldást.
Térdnyújtás. Miután a fizioterapeutával közösen kialakítottak egy nyújtó és erősítő gyakorlatokból álló mozgásprogramot, a fájdalmas időszakokban végzett óvatos nyújtásokkal kilazíthatja a feszülő izmokat, stimulálhatja az idegeket és csökkentheti a stresszt is. A térde mögötti izmok nyújtásához például üljön a padlóra úgy, hogy lábait maga elé nyújtja. Tartsa előre a karját, és óvatosan hajoljon előre derékból (de közben ne görbítse meg a hátát), ügyelve, hogy térde nyújtva maradjon.
Fájdalomcsillapító krémek, zselék és tapaszok. Az NSAID-ok – például az ibuprofen és a diklofenák – zselé, krém, tapasz, végbélkúp és spray formájában is kaphatók. A kutatások szerint ezek ugyanolyan hatékonyak lehetnek, mint a tabletták, de gyomor- és szívbetegség-kockázatot növelő mellékhatások nélkül. Hasznosak lehetnek az erőspaprika hatóanyagát, a kapszaicint tartalmazó krémek is.
Gyömbér- és narancsillóolaj. Próbáljon ki egy kis önmasszázst a gyömbér és a narancs finom illatú illóolajainak keverékével. Adjon három csepp narancs- és két csepp gyömbérolajat egy csésze szezámmagolajhoz, rázza össze, és kenje a fájó területre. Kínai kutatók megállapították, hogy amikor három hét alatt hatszor végeztek masszázst narancs- és gyömbérolaj keverékével, a páciensek egy héttel a kezelések után kevesebb fájdalmat és jobb mozgásképességet tapasztaltak, mint azok, akiket csak olívaolajjal masszíroztak.
Pihenő. Hagyja abba, amit csinál. Lábát kissé megemelve pihenjen.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.