A magasvérnyomás betegség diétája, fogyás
Az elméleti ismeretek, vizsgálati eredmények áttekintése után térjünk rá a diéta gyakorlati megvalósításának kérdéseire! Ez két részletben tárgyalható: az elhízott, ill. normális súlyú hipertóniás beteg diétájáról nem egymástól függetlenül, de külön-külön beszélhetünk.
A következőkben ajánlott diétás tanácsok nem szó szerint értendők, rugalmasan kezelendők; elsősorban azoknak a mérsékelten magas vérnyomású betegeknek szólnak, akik gyógyszeres kezelést nem kapnak. Az elhízott magas vérnyomású beteg számára koleszterin, szénhidrát- és zsírszegény, rostdús étrendet ajánlunk. Ez mindenkinél segíti a fogyást.
A részleteket illetően:
1. Hús
A hentesáruk közül a fogyókúra szempontjából a relatíve zsírszegényebb termékekből (marha, szárnyas, vad, borjú, sovány sertéshús, virsli, krinolin, szafaládé, gépsonka, sonkaszalámi, baromfi- és pulykafelvágott, diétás zsírszegény húskészítmények) elég nagy fogyasztható választék állna korlátozás nélkül rendelkezésre.
Tekintettel azonban arra, hogy a húsipari készítményeknek igen nagy a sótartalmuk, előállításuk során technológiai okokból a só vízkötő tulajdonságát a zsírok emulgeálásában nem lehet mellőzni, a nátrium-kloridot és a sok nátriumot tartalmazó tartósítószert nem lehet kiiktatni, ezért bizonyos mennyiségi korlátozást mégis ajánlatos tenni ebben a kategóriában.
Húsok vonatkozásában ez napi 20 dkg, húskészítményekre vonatkozóan pedig szigorúbb, maximum napi 10 dkg lenne. Ha e termékeket házilag sószegényen elő tudjuk állítani, akkor ilyen korlátozás nem szükséges. A húsok elkészítéséhez a modern konyhatechnológiai sütési eljárások igénybevétele (teflon stb.) javasolt.
2. Halak
Jó része tetszés szerinti mennyiségben fogyasztásra ajánlható (ponty, fogas, süllő, busa, amur, harcsa, pisztráng), telítetlen zsírtartalmuk miatt a vérnyomás csökkentésében is kaphatnak szerepet. Minden szempontot figyelembe véve nem ajánlatos zsíros sertéshús, kolbász, szalámi, liba, kacsa, belsőségek (magas koleszterintartalom!), húskészítmények és a sózott halkonzervek fogyasztása sem.
A tojássárgája fogyasztását magas koleszterinszint esetén (6,5 mmól/1 felett) nem ajánljuk. Korlátozás nélkül csak ideális koleszterinszint (5,2 mmól/1) alatt fogyasztható.
3. Zsírok
A sertészsír és a vaj, részben a magas koleszterintartalom miatt tiltott, hiszen a húskészítményekkel, tejtermékekkel jelentős mennyiségű állati eredetű „rejtett zsírt” veszünk úgyis magunkhoz. A növényi eredetű, koleszterint nem tartalmazó olajokból, margarinból semmilyen korlátozás nem szükséges.
4. Tej és a tejtermékek
A kék zacskós, 1,5%-os zsírtartalmú tej, valamint a kefir, a joghurt, a tehéntúró korlátozás nélkül ajánlható. Kóstolóként sótartalma miatt korlátozott mennyiségben a tabellán felsorolt 20% zsírtartalom alatti sajtok szóba jöhetnek, a többi sajt, tejföl, valamint körözöttek zsír, koleszterin, sótartalmuk miatt egyáltalán nem.
5. Kenyér és tésztafélék, édességek
Sajnos a kenyér és a péksütemények magas só és széhidráttartalma miatt csak barna, rozs vagy korpáskenyérből engedélyezhetünk napi 10 dkg-ot, fehér kenyeret, péksüteményt egyáltalán nem. Természetesen hasonló tiltás vonatkozik a fogyókúra idején valamennyi cukorral készült ételre, italra, csokoládéra, sőt az ún. diabéteszes édességekre, valamint a tésztafélékre is.
6. Rizs
Magas szénhidráttartalma miatt került a tiltott listára.
7. Zöldség és főzelékfélék, saláták
A magas vérnyomás betegség étrendjében előtérbe kerülnek, hiszen koleszterint nem, zsírt alig, szénhidrátot is keveset tartalmaznak, nátriumtartalmuk, sótartalmuk alacsony, káliumtartalmuk és rosttartalmuk magas, összetételük szinte ideális az elhízott magas vérnyomású betegek fent már vázolt optimális étrendjéhez.
Külön is említsük meg a burgonyát: mindennapos táplálékunkhoz tartozik, minden ideális benne, csak szénhidráttartalma jelentékeny (bár fele sincs az ételköretként elterjedt rizsének vagy tésztákénak). Napi 10-20 dkg fogyasztását engedélyezhetjük. A zöldségfélék, főzelékek, saláták majdnem teljes köre a fogyasztható.
8. Főzelékek
Elkészítésénél sózás helyett lehetőleg egyéb fűszereket használjunk. Egyébként is sok olyan anyag van, amelyekkel a sós íz pótolható vagy a sótlanság leplezhető: a hagyma, fokhagyma, paprika, paradicsom, zeller, petrezselyem, kapor, ecet, majoránna, köménymag, szerecsendió, szegfűszeg, fahéj, citrom jó szolgálatot tehet.
A száraz hüvelyesek és a szója nátrium és káliumtartalmuk, koleszterinmentességük miatt a normális súlyú hipertóniások étrendjében ideálisak, de elhízottak számára energiatartalmuk elég magas. A gomba minden esetben szabadon fogyasztható.
9. Gyümölcsök
Az elhízott hipertóniások számára részben, a normális súlyúak számára teljes egészében, tehát valamennyi gyümölcs fogyasztható. Elhízottak számára csak az energiatartalmuk és a banán esetében a nátriumtartalom is szab határt, így többek között a szőlő, cseresznye, ananász, szilva, érett őszibarack, sárgadinnye és a diófélék, olajos magvak fogyasztásától kell tartózkodniuk. A gyümölcsökből készült konzervek, rostos ivólevek, lekvárok, dzsemek nem ajánlhatók.
10. Italféleségek
Az elhízottak számára csak az energiamentes italok fogyaszthatók. Itt jegyezzük meg, hogy a hipertóniások folyadékfogyasztását általában nem kell korlátozni, hiszen a vízvisszatartás nem a bevitt folyadék, hanem a konyhasó mennyiségétől függ. Sőt a már elhízott hipertóniások hosszú távú fogyókúrájában napi 1,5 liter folyadék (víz, kristályvíz, mesterséges édesítőszerekkel készített világos tea) elfogyasztása javasolt.
Ennek az étvágycsökkentésben is szerepe lesz, ha naponta 3×1 evőkanál magas rosttartalmú búzakorpát elfogyasztunk. Kávéból napi egy-két csészényit ihatnak a betegek. Elhízottak esetében mindennemű alkoholos és ún. üdítőital, gyümölcslé fogyasztása növelheti a testsúlyt és a vérnyomást. Normális súlyú hipertóniások számára viszont az üdítők, gyümölcslevelek korlátozására nincs szükség.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.