Rostok – fogyasszuk mert fogyaszt!
Mi a közös a ropogós sárgarépában, az almában és a zabpehelyben? Nem egy bizonyos tápanyag. Amire gondolunk, az egy árva kalóriát sem tartalmaz, mert nem is lehet megemészteni. Mégis, eldöntheti, hogy valaki a mostani nadrágját hordja, vagy vehet egy számmal kisebbet. A rostokról van szó, amelyekből csak feleannyit fogyasztunk, mint amennyire szükség volna.
Le lehet fogyni attól, ha több rostot eszünk?
IGEN A rostoknak kulcsfontosságú szerepe van a kilók elleni harcban. Lassítják az emésztést, növelik a táplálék tömegét, teltségérzetet biztosítanak, így kevesebb hely marad az értéktelen ételek számára.
A rostokban gazdag élelmiszerek azonos mennyisége kevesebb kalóriát tartalmaz, mint a rostszegényeké. Egy csésze szűrt almaié energiatartalma 117 kcal, és nincs benne rost, míg egy alma héjastul fogyasztva csak 74 kalóriányi energiát tartalmaz – és mellette még 3,4 g rostot is. Mivel szervezetünk nem tudja megemészteni a rostokat, azok végighaladnak az emésztőrendszeren és nem kötnek ki a csípőnkön. Egy-null a rostok javára.
Most jön a második előny: a rostok (korpa, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér) sok helyet foglalnak el a gyomorban, ami teltségérzetet okoz
Lassítják az emésztést, emiatt nem ingadozik a vércukorszint, és nem alakul ki éhségérzet néhány órával az étkezés után. A zabban, babban és almában található oldható rostokból olyan gél keletkezik a gyomorban, amely gátat képez a táplálék és az emésztést végző gyomorsavak között. Ha az ételek emésztése lassú, a vércukorszint csak lassan, fokozatosan emelkedik, és tovább tart a teltségérzet.
- Több teljes kiőrlésű élelmiszert, több rostot
- Rosttartalmú étrendkiegészítők
- Ásványi anyagok és rostok a gyermek életében
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Végül, a sok rostot tartalmazó ételek megrágása hosszabb időt vesz igénybe, és minél lassabban eszünk, annál kevesebb ételt fogyasztunk.
Mindebből levonható az a következtetés, hogy többet lehet fogyni, ha étrendünk több rostot tartalmaz. Egy a Journal of the American Dietetic Association című folyóiratban megjelent közlemény szerint a sovány és a kövér emberek között az az egyik fő különbség, hogy az előbbiek több rostot fogyasztanak. A kutatók két csoportot vizsgáltak – normál súlyúakat és elhízottakat.
A szakemberek azt javasolják, hogy legalább 25 g rostot fogyasszunk naponta. Ezért fokozatosan növelni kell az elfogyasztott gyümölcs, zöldség, babfélék és teljes kiőrlésű lisztből készült termékek mennyiségét, és sok vizet kell inni rájuk, hogy a rostok könnyen áthaladhassanak az emésztőrendszeren.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.