Fizikai aktivitás és diéta, melyiket válasszuk ha fogyni szeretnénk?
A testsúlycsökkentés nélkülözhetetlen része a mozgás, a fizikai aktivitás. Kétségtelen, hogy a diéta segítségével könnyebb lefogyni, mint az energialeadás fokozásával, hiszen egy szelet tortát 3 perc alatt el lehet fogyasztani, ami kb. 600 kcal-t tartalmaz, ugyanakkor ennyi energia leadásához több, mint egy óra erős fizikai tréninget kellene tartani.
Mégis a tréningnek van néhány igen kedvező hatása a diétával szemben. A fizikai aktivitás a testsúlycsökkentésben egyenrangú komponense a komplex testsúlycsökkentő programnak.
Mozgás és sport 30-as BMI felett
Mindenesetre az elhízás és a mozgás összefüggésével kapcsolatban a leglényegesebb gondolatokat az alábbiakban összefoglaljuk, tekintettel arra is, hogy az orvosi szempontból elhízottak (30-as BMI felett) között a mozgásterápiának már bizonyos korlátai lehetnek, mely miatt speciális ellenőrzésre lehet szükség.
- A mozgás pozitív attitűd. Sokkal kézenfekvőbb arra biztatni az embereket, hogy valamilyen mozgást végezzenek, sportoljanak, fussanak, teniszezzenek, ússzanak, mintha állandóan tiltásokkal zaklatjuk őket, hogy „ne egyen”, „ne egyen sokat”, „ne egyen este” stb.
- A mozgás által leadott kg-ok kizárólag a zsírszövetből származnak, míg a diéta segítségével történő fogyás egy jelentékeny része az izomszövetből történik. Ezért igazi testsúlycsökkenés csak a testzsír arányának a mérésével értékelhető.
- A mozgás fokozza az alapanyagcserét, ezáltal az energialeadást, de vizsgálatok szerint egy jelentősebb fizikai terhelés nemcsak a mozgás idejére, napjára, hanem az elkövetkezendő 1-2 napra is kihat, az anyagcsere-emelkedés tovább tart. így 2-3 naponként beiktatott komoly fizikai tréninggel a közti napokra is magasabb anyagcserét, tehát magasabb energia-leadást biztosíthatunk.
- A fizikai mozgás javítja az általános és a keringési, légzési rendszer egészségi állapotát.
Javasolt mozgásformák
Az elhízottak számára a három leginkább javasolt mozgásforma: a gyaloglás, a kocogás és a kerékpározás. Számítások szerint egy 70 kg-os ember 120 kcal-t tud leadni 1,75 km futással, 3,5 km-es sétával, ill. 5 km-es kerékpározással.
A tréninggel kapcsolatban sokan felvetik, hogy növeli az étvágyat, ezáltal nagyobb táplálékfelvételre ösztönöz, így amit nyertünk a réven, elvesztjük a vámon. Ezzel kapcsolatban több vizsgálat is történt.
Felmerül a kérdés, hogy milyen mértékű fizikai terhelést ajánlhatunk az elhízottaknak.
- A tréning megkezdése előtt az esetek egy részében orvosi vizsgálat, terheléses teszt elvégzése is szükséges. Az életkorral kapcsolatban megjegyezhető, hogy 35 év alatti fiatalembereknél, ha nincsenek jelen szívbetegséget okozó rizikófaktorok, akkor az orvosi vizsgálat elhagyható.
- A tréning megkezdése előtt ideális lenne a rizikófaktorok felderítése: a koleszterinszint, a vérnyomás, a cukorbetegség irányában elvégzett vizsgálatok.
Miután a mozgás az elhízottnál viszonylag váratlan terheléssel jár, az esetek nagy részében terheléses vizsgálattal kellene eldönteni, hogy nincs-e veszélye a mozgásterápiának.
Minden 35 év feletti és rizikófaktorokkal terhelt egyénnél, de minden életkorban már ismert szívbetegeknél és valamennyi erősen elhízottnál, 40 feletti BMI-nél kerékpár-ergometriás terhelés vagy más típusú pl. futószőnyeges terhelés elvégzése javasolt.
Mennyit mozgás javasolt?
Általában elmondható, hogy heti 3-5 tréning ajánlott. Egy-egy tréning legalább 20 percig tartson. A terhelés-intenzitás egyik fokmérője a pulzusszám. Érdemes megtanulni az elhízottaknak a pulzusszám mérését, a csuklón kitapintható ér a hüvelykujj folytatásában található. Ezt könnyebben megtalálhatjuk, ha a három középső ujjunk utolsó ujjpercét erre a területre helyezzük.
Ezt fizikai tréning során nem kell elérni, már ismert szívbetegeknél ennek 60%-áig lehet csak felmenni, ami egy 60 éves beteg esetében 96 körül van. Nem szívbeteg, közepesen elhízottak 75%-ot, tehát pl. 60 éves korban 110-120-as frekvenciát érhetnek el.
Szobakerékpár
A szobakerékpár is hasznosan felhasználható a fizikai aktivitás fokozására. A fizikai aktivitás során figyelni kell arra, hogy a terhelés különböző panaszokat okozhat, melegérzékenységet, gyors, erős izzadásokat, elfáradásokat, esetleg váratlanul szív- és érrendszeri problémákat, vagy a terhelésből adódó sportsérüléseket.
Mechanikus „vibráló” készülékek
A passzív mozgás igazából nem fogyaszt. A különböző mechanikus vibrátorok, masszázskészülékek maximum néhány gramm, vagy egyáltalán semmi zsír elégetésére sem képesek, ráadásul nem igazolható az, hogy ilyen eljárásokkal lokálisan csak egy területen következik be a fogyás, mert maximum arra számíthatunk, hogy ha az általános energiafelvétel csökken és az energialeadás nő, akkor a fogyás az egész zsírszövetben, így azokon a helyeken is bekövetkezik, ahonnan a legjobban szeretnénk.
Sajnos az energialeadást elég nehéz meghatározni, vagy megbecsülni, pedig az sokat segítene a fogyókúra vezetésében. Vannak olyan készülékek, melyet a fogyókúrázókra felerősítve, róla leolvashatjuk a mozgás által felhasznált energiákat. Ez a készülék alkalmas egy tornaprogram által leadott energia hozzávetőleges mérésére, de akár egy egyhetes fogyókúra egész időtartamára vonatkozóan is ad tájékoztató jellegű értékeket. Beállítható úgy is, hogy minden leadott kalóriát egy hang jelezzen, a lépésmérők is jól használhatók. Legalább napi 10 000 lépésig kellene eljutni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.