Arcüreggyulladás gyermekkorban, mennyire veszélyes?
Az egyik vagy több orrmelléküreg akut vagy krónikus gyulladása. Az arckoponya csontjaiban üregek vannak, amelyeket nyálkahártya borít.
Az adott csontok szerint az üregeknek különböző elnevezésük van:
- rostacsontüregek: kis üregekből állnak, amelyeknek első, középső és hátsó része van;
- homloküregek: a homlokcsontokban találhatók a szemüreg és az orrtő között;
- arcüreg: ezek a legnagyobbak. A szájpadlást kialakító arccsont belsejében találhatók;
- ékcsonthoz tartozó üregek: a koponya közepén vannak.
Az orrmelléküregek különféle csatornákkal és nyílásokkal kapcsolódnak össze az orrlyukkal; begyulladhatnak akut, krónikus vagy szubakut módon. A leginkább érintett korosztály a 3-6 évesek, de az egyéves gyerekek is könnyen kaphatnak arcüreggyulladást a gyakori felső légúti fertőzések következtében. Az arcüreggyulladás akár több mint hat hónapig is elhúzódhat.
Okai
A betegség akkor fejlődik ki, amikor az orrot ért fertőzés kórokozói elterjednek az orrmelléküregekben az összekötő csatornákon keresztül. Leggyakrabban baktériumok okozzák: Haemophilus influenzae, Branhamella catarrhalis és Streptococcus pneumoniae. A visszaeső arcüreggyulladást a bölcsődébe, illetve óvodába járás, az uszodalátogatás és azok a fertőzések segítik elő, amelyek a garatmandula megnagyobbodását okozzák. Az arcüreggyulladás kialakulásának a következő tényezők kedvezhetnek: passzív dohányzás, balesetek, idegen test bevezetése az orrba, krónikus foggyulladások.
Tünetek
A betegség mindig megfázással, savós vagy gennyes orrfolyással kezdődik, ezután következik a láz, a fejfájás és a kellemetlen szájszag. Az előrehaladott fázisban a fejfájás már nagyon erős, fogfájás is kíséri, romlik a szaglás; fülgyulladás, száraz és hosszan tartó köhögés lép fel.
Ha a szem bedagad, szövődményes arcüreggyulladásra gyanakodhatunk, mint a rostacsonti arcüreggyulladás, ami később agyhártyagyulladássá alakulhat. A krónikus arcüreggyulladás kedvez az asztma kifejlődésének.
- Az agyhártyagyulladás felismerése és kezelése az orvos megérkezéséig
- Idegrendszeri vírusbetegségek
- Epilepszia okai és tünete gyermekkorban
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Diagnózis
A gyermekorvos az orrváladék jelenlétét konstatálja, és megtapintja az arcot, okoz-e ezzel fájdalmat. Ha nem súlyos fertőzésről van szó, akkor a vérvizsgálat, a röntgen és az MMR-vizsgálat teljesen felesleges.
Terápia
Bakteriális eredetű fertőzés esetén antibiotikumot adnak. Mellékhatásai miatt ne használjunk rendszeresen orrcseppet. A paracetamol és a gyulladáscsökkentők csökkentik a fájdalmat és a lázat.
Megelőzés
Kerüljük az olyan anyagokat, amelyek irritálják az orrnyálkahártyát vagy szénanáthát okoznak (pollenek). Tartózkodjunk keveset zsúfolt, füstös helyen, ne hagyjuk a gyereket hosszasan hideg, nedves helyen vagy éppenséggel túlságosan meleg, száraz levegőjű szobában.
Homeopátia
Néhány szer enyhíti a tüneteket: a Mercurius solubilis 5CH a gennyes orrváladékozás esetén hatékony, különösen akkor, ha a tünetek éjjel súlyosbodnak. A Pyrogenium 5CH a hosszan tartó, gennyes orrváladék, a hőemelkedés esetén javasolt. A Hepar sulfur 30CH három labdacs naponta három alkalommal adható, folyósabbá teszi az orrváladékot, gyorsítja a gyógyulási folyamatot.
Növényterápia
Az Alnus glutinosa (enyves éger) MG 1DH az orrmelléküreg gyulladás esetére adható gyulladáscsökkentő szer. A Carpinus betulus (gyertyán) MG 1 DH csökkenti az orrmelléküreg- a garat- és a légcsőgyulladást. Az adagolást, a gyermek testsúlyát figyelembe véve az orvos írja elő.
OligoTerápia Kén-, mangán- és rézfiolák erősítik a védekezőképességet és javítják az ormyálkahártya sejtjeinek a működését. Két hónapon keresztül naponta egy fiolával adjunk, váltogatva az anyagokat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.