A barázdazárás – a fogszuvasodás megelőzésére
Mi a barázdazárás lényege?
A fogak mély, szövevényes barázdarendszerét és gödröcskéit fogkefével nem lehet minden esetben tökéletesen megtisztítani, ezért javasolt azokat barázdazáró anyaggal lefedni. így a fogfelszín öntisztulóvá válik és kevésbé lesz fogékony a szuvasodásra. 5-6 éves korban a már áttört első maradó őrlőfogakon érdemes barázdazárást végezni.
De alkalmazható a nagyon kezdeti stádiumban lévő szuvasodási folyamat megállítására is. Nagy előnye, hogy nincs fogfúrás, nincs foganyag-veszteség!
A barázdazáró anyag plasztikus védő bevonat, amelyet a fogak veszélyeztetett felszínein alkalmaznak. A barázdazáró anyag – megkötése (megkeményedése) után – olyan védőréteget képez a fogakon, amely megakadályozza az ételmaradék és a baktériumok behatolását a szűk, mély, szabálytalan lefutású barázdákba és gödröcskékbe. A sima, barázdazárt fogfelszín könnyebben tisztítható, így csökken a fogszuvasodás kialakulásának kockázata és a fogszuvasodás előfordulása.
A barázdazáró eljárás hatékonyságát világszerte végzett tudományos vizsgálatok eredményei és bizonyítékai támasztják alá.
Kinél és milyen fog esetében javasolt alkalmazni?
Barázdazárást elvileg minden gyermeknél és ifjúnál lehet végezni. Azonban a barázdazárást mindig fogorvos javasolja pontos diagnózis és annak alapján, hogy a páciens mennyire veszélyeztetett fogszuvasodás szempontjából.
- Miért szükséges leszedetni a fogkövet?
- Mi a teendő egy bölcsességfog eltávolítása után?
- 7 hétköznapi élelmiszer, ami jót tesz a fogaknak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A szuvasodás leggyakrabban az őrlőfogak rágófelszínén alakul ki gyermekkorban. Ezért a barázdazárást elsősorban a maradó őrlőfogak rágófelszíni barázdáiban és gödröcskéiben javasolt elvégezni, lehetőleg minél hamarabb a fogak áttörését követően. Ez rendszerint 5-8 éves és 11-14 éves korban időszerű. De tej rágófogak lezárására is javasolt, fájdalommentes „bevezető” kezelésként.
Hogyan készül?
Először mindig körültekintő fogorvosi vizsgálat történik. A kezelés során nincs fúrás, nincs foganyag-veszteség.
Az eljárás menete:
- A fog alapos megtisztítása,
- Előkezelés speciális oldattal,
- A fog mosása vízzel, szárítása levegővel,
- A folyékony barázdazáró anyag felhelyezése,
- Az anyag megkeményedése (megkötése) – legtöbbször megvilágítás fénnyel,
- A harapás ellenőrzése, szükség esetén a felesleges anyag eltávolítása,
- Védőecsetelés – fluorid tartalmú oldattal
Mennyi ideig tart a kezelés?
A barázdazárás gyorsan elvégezhető kezelés, mely foganként (fogfelszínenként) néhány percet vesz igénybe.
Mennyi ideig tart a védő hatás?
Sikeres kivitelezés esetén a barázdazárás évekig sértetlenül a helyén marad. Előfordulhat a barázdazáró anyag kopása, részleges vagy teljes hiánya, így a már lezárt felületek szabaddá válása. Ebben az esetben – ha még nem alakult ki szuvasodás – újrazárást javasolt végezni. Tanácsos a barázdazárt fogak állapotát 6 havonta fogorvossal ellenőriztetni.
Mennyibe kerül?
Az iskola-egészségügyi ellátás keretében térítésmentes a biztosítottak számára.
További tudnivalók:
A barázdazárás csökkenti a fogszuvasodás kockázatát és előfordulását, de önmagában nem elegendő annak megelőzésére. A továbbiakban is szükséges a jó szájhigiénia és az egészséges kiegyensúlyozott táplálkozás fenntartása. A fogmosáshoz a gyermek életkorának megfelelő fluorid tartalmú fogkrém használata javasolt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.