Szívzörej okai gyermekeknél, kezelhető?
A szív sztetoszkóppal érzékelhető hangos vibrációja. A mellkasra helyezett sztetoszkóppal az orvos a légzés és a szívműködés közben kibocsátott hangokat hallgatja.
Okai
A zörejt a szívüregben örvénylő vér okozza, normális esetben a vér csendesen folyik az artériákban és a vénákban, de ha egy szűk helyen halad át, vagy ha a magasabb nyomású helyről jut át egy alacsonyabb nyomású helyre, akkor a folyás örvénylő lesz, ami sztetoszkóppal már hallható.
A szívzörejek jelezhetnek valamilyen veleszületett szívrendellenességet, de nagy részük teljesen ártalmatlan, nem társul hozzá semmiféle elváltozás. A gyermekek 30%-ánál figyelhető meg ilyen ártalmatlan jelenség, és ez az arány tovább emelkedik, ha a sztetoszkópos vizsgálatot fizikai megterhelés, magas láz, szorongásos érzelmi állapot vagy valamilyen fertőzés fennállásakor végzik. A szívzörej tehát a gyermekek nagy részénél teljesen egészséges szív mellett is tapasztalható.
Tünetek
Az ártalmatlan és a patológiás szívzörej közötti különbség két dolgon alapul: a jelentkező zörej közbeni szívciklus és a zörej erőssége, amit a Levine-skála értékel. A szív ciklikusan mozog: összehúzódik (szisztolé), amikor a vért kilövellj az aortákba és a tüdőartériába, és elernyed (diasztolé), ilyenkor megtelik vérrel, ami a vénákból és a tüdőből áramlik vissza. A zörej előfordulhat a szisztolé közben (szisztolés zörej) vagy a diasztolé közben (diasztolés zörej), vagy mindkét fázisban (szisztolés-diasztolés zörej).
Az ártalmatlan zörejek, amelyek a Levine-skálán nem haladják meg az első két szintet, mindig szisztolésak, és módosulhatnak: ülőhelyzetben gyengülnek, de lázas állapotban, izgalom vagy mozgás hatására felerősödnek.
- A libidó csökkenése és okai
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
- Vizelési panaszok okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Diagnózis
Szívzörej esetén a gyermekorvos feladata, hogy mérlegeljen és eldöntse, vajon szükséges-e a gyermeket szakorvosi vizsgálatra küldeni. A valóban biztos diagnózist az EKG vagy szívultrahang-vizsgálat elvégzése után lehet felállítani, mindkettő teljesen ártalmatlan és fájdalommentes. Ha ártalmatlan szívzörejről van szó, akkor nincs szükség további vizsgálatra, a gyermekorvos megfelelő időszakonként értékeli annak esetleges módosulását, jelenlétét vagy eltűnését.
Általában az ártalmatlan szívzörejek a pubertás idején megszűnnek, néha viszont felnőttkorban is megmaradnak. Az ártalmatlan szívzörej tüneteit mutató gyerek teljesen egészséges, vagyis mindenféle fizikai tevékenységet szabadon végezhet, korlátozások nélkül.
Ha viszont a zörej valamilyen szívbetegség tünete, a gyermekorvos feladata – a kardiológus szakorvossal összhangban – folyamatos kontroll alatt tartani a szívzörejek, a klinikai kép és a szív elváltozásainak esetleges módosulását. Más betegségek jele is lehet a „szinte ártalmatlan szívzörej”. A kardiológiai vizsgálatok segítségével eloszlathatjuk az esetleges felesleges aggodalmakat vagy korlátozásokat a sportban, és elkerülhetők a fárasztó és haszontalan speciális vizsgálatok.
Hogyan nyilvánul meg a szívbetegség?
A leghétköznapibb tünet, hogy a gyerek hamar kifárad, csecsemők esetében ez azt jelenti, hogy evés közben elfárad, és ezért nem eszik eleget, növekedése lelassul, súlyosabb esetekben pedig megreked. A nagyobb gyermekeknél elsősorban a játék során nyilvánul meg: futás közben lemaradnak a társaik mögött, megállnak, mert elfáradnak.
Emellett légzési nehézségek, sápadtság, nagymértékű izzadás gyötri őket. Ezen kívül az oxigénhiány miatt (cianózis) a szívbeteg gyermek bőre, nyálkahártyája, ajka, nyelve kékesszürkés. Emiatt is nehezített a szervek és szövetek anyagcseréje, ezért fárad el könnyebben, és csökken a fizikai teljesítőképessége, esetleg a növekedésben is elmarad.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.