Szuvas tejfog kezelése
Munkánk során gyakran teszik fel a következő kérdést a szülők, ha már kisgyermekük tejfogazatába is komolyabb beavatkozásokra van szükség: doktornő, ha ilyen rosszak a tejfogai, a maradó fogai is szuvasodni fognak? A tej- és a maradó fogazat szuvasodása közötti összefüggéseket több oldalról is megközelíthetjük, elméleti megfontolások alapján és a különböző szűrővizsgálatok eredményeire hivatkozva is véleményt formálhatunk.
Tudományos oldalról megközelítve:
A tejfogak szuvasodásának gyakori következményeként a foggyökér körül, a csontban gyulladás alakul ki. Ez megzavarhatja a beteg tejfog alatt fejlődésben lévő maradó fog zománcának szabályos kialakulását, így a beteg tejfogat már egy eleve csökkent ellenállású, szuvasodásra hajlamosabb maradó fog követi. Szerencsére azonban a maradó fogakat fejlődésük alatt egy igen kemény, ellenálló csontmag veszi körül, ezért sokkal kevesebb csökkent értékű, hibás zománcfejlődésű foggal találkozunk, mint amennyi begyulladt és elhalt tejfoggal.
Fontos!
Sokkal nagyobb veszélyt jelent a maradó fogakra az az állapot, amikor a vegyes fogazat időszakában (a gyerekek 6-12 éves kora között egyszerre jelen vannak tej és maradó fogak is a szájüregben) az éppen előtörő szép, egészséges maradó fogak a szuvas tejfogak környezetében fejlődnek tovább. Ilyen esetben igen gyakori, hogy a szuvas tejfog maradó foggal érintkező felszínéről átterjed a szuvasodás az egészséges fogra.
A száj pH értékei
Az sem mellékes, hogy az áttörő maradó fog milyen mikrokörnyezetbe kerül, ugyanis a száj pH-ja normál esetben, egy alapos fogmosás után visszaáll a semleges 7 körüli értékre, azonban már egyetlen szuvas fog jelenléte a szájban ezt a normál, semleges értéket csökkenti, és savas irányba tolja, fogmosás után is legfeljebb csak 6-6,5 pH-t mérhetünk.
Étkezések alkalmával a szájüregben, a fogszuvasodást okozó baktériumok savtermelésének köszönhetően a pH fokozatosan és nagymértékben csökken, s lassan eléri a kritikusnak tartott 5,5-ös értéket, ezt a határt átlépve pedig a fogzománcból megindul a szervetlen molekulák tömeges kioldódása. Ha kellő idő telik el két étkezés között és elég sokáig áll fenn a semleges pH, a nyálból és a fogkrémek használatával a szájüregbe kerülő fluoridionokból, a zománcból kioldódott molekulák helyére újak épülnek be, s nem indul el a fogak keményszövetének visszafordíthatatlan károsodása, a fogszuvasodás.
- A libidó csökkenése és okai
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
- Vizelési panaszok okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ellátatlan szuvas fog
Nyilvánvaló, hogy az ellátatlan szuvas fogak következtében létrejövő csökkent szájüregi pH újabb szuvasodások kialakulásának kedvez, ugyanis az étkezések során sokkal hamarabb kialakul a kritikus pH érték és hosszabb idő alatt vagy egyáltalán nem normalizálódik. A különböző szűrővizsgálatok alapján készített statisztikák is alátámasztották az elméleti megközelítések eredményeit, mivel a tej- és maradó fogak szuvasodásának összefüggése a gyakorlatban is megfigyelhető.
Rendszeres ellenőrzés
A napi fogmosások alkalmával rendszeresen ellenőrizzük kisgyermekünk tejfogait, s ha bármi rendellenességet észlelünk, ne szégyelljünk segítséget kérni, azonnal forduljunk gyermek fogorvoshoz! Ne várjuk meg, míg egy átvirrasztott, fájdalmas éjszaka után akarva-akaratlan, menni kell! A tejfogakon, szükség esetén elvégzett korai gyógykezelésekkel, fluoridos kezelések alkalmazásával, a helyes táplálkozással kapcsolatos irányelvek betartásával, a megfelelő fogápolás módszereinek elsajátításával minden szülő biztos lehet benne, hogy jó úton jár.
Szerencsére napjainkban már, a modern tudomány és technika világában kellő odafigyeléssel és gondoskodással, a szülők, az orvosok, az asszisztensek, a pedagógusok bevonásával végre-hajthatóak olyan komplex megelőzési programok, melyek eredményeként méltán reménykedhetünk abban, hogy gyermekünk rossz tejfogait gyönyörű, egészséges „vasfogakra cseréli a kisegér”.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.