Citromverbéna – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Citromverbéna (Aloysia citriodora) története, alkalmazott drogok
A vasfűfélék (Verbenaceae) családjába tartozó citromverbéna Dél-Amerikában Chilében, Peruban őshonos, I m magasságra (eredeti elterjedési területén akár 5 méter magasra is) megnövő félcserje.. A spanyolok hozták Európába a tizenhetedik században, akik parfümös olajáért termesztették, azonban Észak-Afrikában és Dél-Európában termesztik jelenleg. Nevét kellemes citromillata után kapta, és termeszteni is illatos-aromás leveleiért kezdték. Az Aloysia nemzetségnevet a pármai hercegnő, Mária Lujza Terézia, IV. Károly spanyol király feleségének tiszteletére adták. Innen a növény spanyol neve is: Yerba Luisa, Lujza gyógynövénye. A növény erős citromos illatával és ízével tűnik ki a többi közül.
A belőle előállított illóolaj – tekintve, hogy a növény alacsony koncentrációban tartalmazza – drága. így nem meglepő, hogy az egyéb, citromos illatú növények (pl. Cymbopogon sp.) jobb hozamuk és könnyebb termesztésük révén jószerével kiszorították a citromverbénát, amelynek termesztése visszaszorult. A citromverbéna-illóolaj a legfinomabb illatú illóolaj a saját kategóriájában, igen kellemes, árnyalatnyi gyümölcsös-virágos tónusával.
Az Európai Gyógyszerkönyv 5.8 kötetének definíciója szerint a Verbenae citriodoratae folium (citromverbéna levél) az Aloysia citriodora Palau (syn. A. triphylla (LHér) Kuntze; Verbéna triphylla LHér; Lippia citriodora Kunth.) egész vagy aprított, szárított leveleiből áll, amely őrlés után jellegzetes, citromra emlékeztető illatú. A Gyógyszerkönyv minőségi követelmények tekintetében legalább 2,5%, ferulasavban kifejezett akteozidtartalmat és egész drog esetén legalább 3 ml/kg, míg aprított drogra 2 ml/kg illóolajtartalmat ír elő.
A mutatós, hosszúkás levelek fiatalon még világoszöldek és hajlékonyak, de ahogy a növény öregszik, egyre durvább és szívósabb szövetűek. A virágai kicsik, finomak, tipikus verbéna virágok, ugyanakkor intenzív illatúak.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Nehéz megállni, hogy megérintsük a citromverbénát: hogy lecsípjünk egy levelet, és elmorzsoljuk ujjaink közt, aztán belélegezzük a csodálatos illatot. Ideális elhelyezni a kijáratnál, ahol hozzáérünk, amint elhaladunk mellette. A citromverbénának kulináris értéke is van, mint tea- és süteményfűszer. Kiváló szúnyogok és más rovarok riasztására is.
Magról, oldalhajtásokról és dugványokról szaporíthatjuk. A friss hajtások gyorsan hervadnak, ezért levágás után azonnal ültessük cserépbe vagy földbe. A fiatal növényeket tartsuk két évig cserépben, majd amikor meleg az idő, ültessük napos helyre, jó vízelvezetésű talajba. (Hazánkban fagyérzékeny, ezért fagymentes helyen teleltessük át.) Virágzás után mindig vágjuk vissza, és tápozzuk.
Kozmetika
Kölnik, parfümök és szappanok alapja a citromverbéna olaja. Adjon egy marék levelet a fürdővízhez, hogy ellazítson és pihentessen. Áztassa a leveleket mandulaolajba egy masszázshoz; keverje ezt az olajat házi készítésű masszázskrémbe.
Konyha
A leveleit frissen vagy szárítva is tehetjük tortákba, bucikba, teasüteményekbe és pogácsákba. A citromverbéna kifejezetten jó desszertekben, sörbetekben, fagylaltokban, sodókban, aludttejben, kompótokban és lepényekben. A hőkezeléssel elveszíti intenzitását, ínyencségekbe is tehetjük citromfű helyett, de jó likőrökben és szörpökben is.
Gyógyászat
A citromverbéna görcsoldó és emésztési rendellenességeket is kezel. Segíti az emésztést, enyhíti az emésztési zavarokat és a puffadást. Egy gyógyital lefekvés előtt megnyugtat és ellazít; igya szorongás, ideges feszültség és stressz esetén.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A levél illóolajat (0,5%), flavonoidokat és fenol-karbonsavakat tartalmaz. Az illóolaj fő komponensei a monoterpén-aldehid nérál és citrál, kisebb mennyiségben limonént, nérolt, karvont, geraniolt tartalmaz. A növény fő flavonoid tartalomanyagát luteolin-7-dig-lükuronidként azonosították.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A népi gyógyászatban emésztést elősegítőként, görcsoldóként, enyhe álmatlanságban, asztma, láz, nátha, hasmenés és gyomorrontás esetén alkalmazzák. A drogot ízjavítóként használják teakeverékekben, valamint citromhoz hasonló íze miatt az élelmiszeriparban. A kozmetikai iparnak is fontos alapanyaga, kedvező hatása, hogy nem érzékenyíti a bőrt, ezért parfümökben és szappanokban illatosításra használják, babaápoló termékek gyakori illatanyaga. Mint a hasonló illóolajos növényeket, ezt a fajt is használják rovarriasztóként.
Preklinikai vizsgálatok
A drog antioxidáns hatását in vitro vizsgálatban igazolták, amely valószínűleg a flavonoi-dokhoz köthető. A növény vizes kivonatának spazmolitikus aktivitását izolált patkány duodenumon vizsgálva arra a következtetésre jutottak a kutatók, hogy ez a hatás a kivonat vitexintartal-mára vezethető vissza. A vitexin nevű flavonoid az acetil-kolin-receptorokat nem-kompe-titíven gátolja, míg a Ca2+-influxra nem hat.
A növény olajos kivonatát Candida-clltnts hatásúnak találták, míg illóolajai, coli elleni – igaz csak szerény -aktivitással rendelkezik. Az illóolaj 0,1%-os koncentrációban bakte-ricid hatást mutatott H. pylorival szemben.
Humán bizonyítékok
A citromverbénával nem végeztek humán vizsgálatokat.
Indikációk, adagolás
A citromverbéna gyógyászati felhasználása kellőképpen nem megalapozott. A feltételezett hatásokat csak preklinikai vizsgálatok támasztják alá, a fajjal végzett klinikai vizsgálatokról nincsenek adatok. A növény drogja íz- és illatjavítóként használható fel.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Nemkívánatos hatások, interakciók nem ismertek
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.