Kerti mák
Kerti mák (Papaver somniferum) története, alkalmazott drogjai
A mákból előállított ópium ősidők óta használt kultikus és gyógyászati szer. Theokritosz szerint a mák Aphrodité könnyeiből keletkezett, amikor az istennő szerelmét, Adoniszt siratta. Dioszkuridész gyógyszertanában már a Kr. e. 1. században pontos leírást ad az ópium kinyeréséről, amely módszer lényegében azóta sem változott. Az ó- és középkorban széles körben használták fájdalomcsillapítóként és altatóként, de a 19. századra az élvezeti célú ópiumszívás is világszerte elterjedt.
A Távol-Keleten a máktermesztés nagyüzemi méreteket öltött, s az ópium komoly gazdasági és politikai tényezővé vált – Nagy-Britannia az ópiumkereskedelem felügyeletének kérdése ürügyén több háborút is indított Kína ellen. Az ópium gyógyászati alkalmazásában Sertürner munkássága jelentette a fordulópontot, aki elsőként állította elő a kristályos morfint. Fontos magyar vonatkozásként említést kell tegyünk Kabay János gyógyszerészről, akinek száraz mákszalmából való izolálási eljárása napjainkra a világ ipari morfingyártásának alapvető módszerévé vált.
A Papaver somniferum L. (Papaveraceae) tejnedvtartalmú, egyéves kultúrnövény. A tavaszi mák június közepén, az őszi mák májusban virágzik. Sziromlevelei fajtától függően fehér, rózsaszín vagy lila színűek. Termése likacsokkal nyíló tok, amely a nemesített fajoknál zárva marad. Az ópiumot az éretlen termés tejnedve szolgáltatja, oly módon, hogy a termést speciális, több élű késsel bemetszik úgy, hogy a termés falát ne vágják át. A vágások helyén kifolyó tejnedv egy nap alatt megbarnul és beszárad. Ezt lekaparják, összegyűjtik, összegyúrják, s így nyerik a nyers ópiumot.
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a nyers ópium (Ópium crudum), a standardizált ópiumpor (Opii pulvis normatus) hivatalos, az V. Európai Gyógyszerkönyben az Opii extractum siccum normatum és az Opii tinctura normata található meg.
A nyers ópium legalább 10% morfint és minimum 2% kodeint tartalmaz. A standardizált ópiumpor morfintartalma 9,8-10,2%-ra van beállítva. Az Ópium crudumból nyert Opii extractum siccum normatum 19,6-20,4% morfint és minimum 2% kodeint, az Opii tinctura normata pedig 0,95-1,05% morfint, valamint minimum 0,1% kodeint tartalmaz.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A nyers ópium 25-30%, több mint 40 vegyületből álló alkaloidkeveréket tartalmaz, a legnagyobb mennyiségben morfint (10-14%). illetve többek között noszkapint (4-8%), kodeint (legalább 1%), tebaint (0,2-0,5%) és papaverint (0,1-0,4%). Az alkaloidok szerves növényi savakkal képzett sók formájában találhatóak meg a növényben.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
Az ópiumot emberemlékezet óta használták a gyógyításban fájdalomcsillapítóként, nyugtatóként, altatóként és görcsoldóként, illetve súlyos hasmenés csillapítására.
Preklinikai vizsgálatok
Az ópiumnak és főbb alkaloidjainak hatásossága és hatásmechanizmusuk egyike a gyógyszerkutatás legjobban tisztázott területeinek. Ópium alkalmazása esetén a morfin hatásai dominálnak. A morfin farmakológiai hatásai a centrális opiodreceptorokon keresztül alakulnak ki, amelyeknek 3 fő és számos altípusa ismert.
Az analgetikus hatásban a µ típusú receptoroknak van legjelentősebb szerepe. A kodeinnek fájdalomcsillapító hatása hatszor, de köhögéscsillapító hatása csak háromszor gyengébb a morfinénál, ezért antitusszívum-ként nyer felhasználást (a hatás nem az opioidreceptorokon keresztül alakul ki, pontos mechanizmusa nem teljesen ismert). A noszkapinnak terápiás dózisban csak köhögéscsillapító hatása van. A papaverin erős értágító és simaizomgörcs-oldó.
Humán bizonyítékok
Napjainkban számos,, az ópium alkaloidjain alapuló szintetikus ill. félszintetikus gyógyszert alkalmaznak változatos indikációkban, az ópium felhasználása erősen visszaszorulóban van.
Az ópium hatásában a morfin erős fájdalomcsillapító és szedatív hatása dominál. Ugyanehhez a vegyülethez köthetőek a legkomolyabb nemkívánatos hatások is, azaz a légzésdepresszió és az euforizáló hatás (súlyos fájdalmakban szenvedő betegek kezelése esetén az euforizáló aktivitás háttérbe szorul a fájdalomcsillapító hatás mellett).
A morfin jelentősen csökkenti a köhögési központ ingerlékenységét, köhögéscsillapítóként azonban ópiumot nem alkalmaznak a hozzászokás veszélye miatt. Helyette inkább az ópiumban szintén megtalálható kodeint és származékait használják, mert ezekkel kevésbé áll fenn a visszaélés veszélye.
A morfin csökkenti a belek motilitását és fokozza tónusukat, aminek következtében az ópium előnyösen alkalmazható súlyos (nem fertőzéses eredetű) hasmenés csillapítására.
Az ópiumban simaizomgörcs-oldó hatású papaverin is található, azonban a morfin markáns hatásai miatt az ópium nem, csak az abból tisztán előállított papaverin (és származékai) használható fel görcsoldásra.
Indikációk, adagolás
Az ópium erős kábító fájdalom-, köhögés- és hasmenéscsillapító hatású drog. Csak a kábítószerekre vonatkozó szigorú szabályok betartásával, a haszon-kockázat arányának orvosi mérlegelését követően és orvosi rendelvényre használható fel, minden esetben személyre szabott adagolással. A nyers ópium csak, mint galenusi készítmények kiindulási anyaga használható, önmagában nem adható ki betegek számára.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Az ópium rövid idő alatt erős fizikai és pszichés függőséget hoz létre, megvonás esetén súlyos elvonási tüneteket okozhat. Jellegzetes mellékhatásként eufóriát, szedációt, légzésdepressziót és a kemoszenzitív triggerzóna ingerlésével gyakran hányingert, hányást okoz.
Fenotiazinok, MAO-bénítok, triciklikus antidepresszánsok, antihisztaminok fokozzák és megnyújtják a morfin depresszív hatásait, amely valószínűleg a metabolizmus változásaira vezethető vissza. Ezekkel a szerekkel ópiumot tartalmazó készítményt együtt adagolva megnő a morfinmérgezés veszélye. Ennek klasszikus hármas tünetegyüttese: kóma, légzésdepresszió (2-4 légvétel/perc), tűhegypupilla.
Az ópium a morfin légzésdepresszív hatása miatt asztma esetén abszolút kontraindikált.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.