Gyógynövények

Kínai csillagánizs – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai

Kínai csillagánizs (Illicium verum) története, alkalmazott drogjai

A csillagánizs nem rokona az ánizsnak, nevét nyolcágú csillaghoz hasonlatos terméséről és az ánizséhoz hasonló aromájáról kapta. Kifejezett terápiás alkalmazása nincs, viszont elterjedten alkalmazzák fűszerként (pl. süteményekben) és likőrök előállítására.

Az Illicium verum Hook. fii. (Schisandraceae) Dél-Kínában és Vietnamban honos nö­vény, amely Európában a 16. századtól ismert.

A kelet-indiai szigeteken, Kínában és Ja­pánban termesztik. A növény 4-5 m magas örökzöld fa. A termés sugarasan elhelyezkedő, 8 csontkemény tüszőből áll. A drogra jellemző illóolaj legnagyobb mennyiségben a ter­mésfalban található. A kínai csillagánizs termése összetéveszthető a Japánban honos ja­pán csillagánizs, Illicium anisatum (Illicium religiosum vagy Illicium japonicum) fa termésével. A japán csillagánizs termése azonban kisebb, magja világosabb barna, íze pedig undorítóan keserű és a drog erősen mérgező.

A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben hivatalos drog a kínai csillagánizs szárított tü-szőcsoportja (Anisi stellati fructus – kínai csillagánizs termés). Hivatalos még a kínai csillagánizs szárított, érett terméséből vízgőz-desztillációval nyert illóolaja (Anisi stellati aetheroleum -kínai csillagánizs termésolaj) is.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A kínai csillagánizs termése 5-8% illóolajat, cserzőanyagot, zsírosolajat és flavonoidokat tartalmaz. Illóolajának fő komponense a transz-anetol (80-90%), valamint tartalmaz még metil-kavikolt, ánizsaldehidet, fenchont és körülbelül 5%-ban monoterpéneket (pl. limonént, α-pinént és linaloolt).

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A kínai csillagánizst főként fűszer- és aromanövényként alkalmazzák. Görcsoldó, gyo­morerősítő, étvágyjavító, köptető teakeverékek és koncentrátumok komponense. Illóolaját a gyógyszerészi gyakorlatban és élelmiszeriparban hasonló módon alkalmazzák, mint az Anisi aetheroleumot, tehát alkoholos italok, likőrök, fogkrémek, édességek és gyógyszer­készítmények ízesítő alkotóeleme.

Preklinikai vizsgálatok

A kínai csillagánizzsal kevés preklinikai vizsgálatot végeztek. Mivel a drog illóolajának (a közönséges ánizshoz és az édesköményhez hasonlóan) fő komponense a transzanetol, a csillagánizsra is érvényesnek tekintik a másik két növény drogjánál leírt főbb hatáso­kat (köptető, görcsoldó). Illóolajának és flavonoidjainak simaizomgörcs-oldó, az illóolaj bronchoszekretolitikus hatását dokumentálták.

Humán bizonyítékok

A csillagánizzsal nem végeztek humán vizsgálatokat. A közönséges ánizsra és édeskö­ményre vonatkozó vizsgálatok és a másik két növény tradicionális alkalmazása során nyert tapasztalatok tekinthetők tájékoztatónak.

Indikációk, adagolás

Hörghurut esetén nyákoldóként, köptetőként, emésztési zavarokban pedig emésztést elő-segítőként, szélhajtóként, simaizomgörcs-oldóként javasolt. Az átlagos napi adag 3 g drog vagy 0,3 g (12 csepp) illóolaj. Tea készítése: 0,5-1,0 g frissen porított drogot for­rásban lévő vízzel leöntjük, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

Nemkívánatos hatások nem ismertek, fűszerként a kínai csillagánizs biztonságosan alkal­mazható. Ezzel szemben a japán csillagánizsról tudományosan bizonyított, hogy mérgező (anizatin nevű toxikus szeszkviterpén-laktont tartalmaz), ezért emberi fogyasztásra nem alkalmas. Egyes csillagánizs-szállítmányok elemzése során japán csillagánizs jelenlétét is kimutatták, amit több esetben összefüggésbe hoztak mérgezési esetekkel. Ezért az Eu­rópai Unióban csak ellenőrzött és japán csillagánizzsal nem szennyezett Illicium verum behozatala és felhasználása engedélyezett

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.